کشت بومی غلات کهن تر می باشد

بیگ بنگ: بر اساس یک مقاله جدید، مردم عهد باستان تکامل محصولات باغی را در ۳۰ هزار سال قبل دچار تحول کردند؛ یعنی تقریبا ۱۰ هزار سال زودتر از میزان تخمینی پیشین.

Bilin، گیاهان وحشی ژنی دارند که به آنها اجازه می دهد تا دانه هایشان را در پهنۀ گسترده ای پخش کنند. وقتی گیاهی در مقیاس بزرگی انباشته شود، فعالیت های انسانی تکامل آن را تغییر می دهد؛ به طوری که این ژن دچار تغییر شده و باعث می شود تا گیاه به جای پراکنده کردن دانه هایش، آنها را حفظ کند. در این صورت، گیاه خود را با محیط انسانی و شیوه کشاورزی تطبیق می دهد. «رابین آلیبای» استاد دانشگاه وارویک و همکارانش از دانشگاه کالج لندن و دانشگاه های تسوکابا و وارویک محاسباتی را از بقایای گیاهان باستانی گندم، برنج و جو انجام دادند؛ موادی که حاوی ژن های «پخش نشونده» بودند.

محققان گفتند: «یافته های ما گویای آن است که گیاهان دانه دار در حدود ۸۰۰۰ سال پیش خود را با شرایط کشت بومی وفق دادند؛ زمانی که فناوری کشاورزی با داس ظهور پیدا کرد. اما این انتخاب با گذشت زمان دچار تغییر گشت. این امر به منشا فشارهای انتخابی اشاره دارد که زمینه را برای کشت بومی زودتر مهیا کرد و در دوره های زمین شناسی برای کشاورزی امری نامساعد به شمار می رفت.»

در یکی از پژوهش های انجام شده، شواهدی از گندم تک دانه بدست آمده است که تقریبا ۳۰۰۰۰ سال پیش تحت تاثیر قرار گرفت. افزون براین، گندم امر (تریتیکوم دیکوکون) نیز ۲۵۰۰۰ سال پیش در جنوب شام (سوریه) تغییر رویه داد. این اتفاق در همان منطقه جغرافیایی و در ۲۱۰۰۰ سال قبل برای جو روی داد. برنج نیز بیش از ۱۳۰۰۰ سال قبل در جنوب، شرق و جنوب شرقی آسیا با تحولاتی مواجه شد.

دانشمندان بیان کردند: «این واقعیت ها نشان از وجود تراکم جمعیتی بالا در مناطق یاد شده می باشد. این مطالعه ماهیت بحث ها در خصوص منشا کشاورزی را تغییر داده و نشان می دهد که ظاهرا فرایندهای طبیعی طولانی مدت منجر به کشت بومی شده اند.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Philosophical Transactions of the Royal Society B منتشر شده است.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

bigbang

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید