ساخت تجهیزات بادوام برای کاوش در سیاره ناهید

انسان تا به حال در چند ماموریت سعی کرده است که به ناهید کاوشگر بفرستد اما این تجهیزات بین ۲۰ دقیقه تا کمی بیشتر از دو ساعت با زمین در ارتباط بودند و بعد از آن از کار افتادند. سیاره ناهید که بعد از عطارد دومین سیاره در منظومه شمسی است، شرایط بسیار دشواری برای ارسال کاوشگر دارد و به همین دلیل آژانس‌های فضایی تا به حال موفقیت چندانی در رابطه با ارسال کاوشگر به ناهید نداشته‌اند.

در تاریخ فضانوردی، آخرین تلاش‌ها برای بررسی سطح ناهید به دو پروژه “وگا”(Vega) و “ونرا”(Venera) برمی‌گردد که توسط آژانس فضایی شوروی سابق انجام شدند. این دو فضاپیما موفق شدند با موفقیت بر روی سطح ناهید فرود بیایند؛ اما “ونرا” تنها ۲۳ دقیقه و “وگا” ۱۲۷ دقیقه به ارسال اطلاعات به زمین ادامه دادند و بعد از کار افتادند.

مطالب خواندنی : دایره‌ای از ستارگان راه شیری

سطح ناهید یکی از چالش‌برانگیزترین محیط‌ها محسوب می‌شود، دمای بالای ۴۶۲ سانتی‌گراد و فشار ۹۲۰ هزار پاسکالی که ۹۲ برابر فشار موجود در سطح زمین است و بارش سولفوریک‌اسید در ناهید از جمله مهمترین‌ چالش‌هایی هستند که کار را برای ماموریت‌های اکتشافی مشکل می‌کنند. پیش از این اعلام شده بود که محققان و متخصصان ناسا در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا(JPL) به دنبال طراحی کاوشگرهایی هستند که وابستگی کمتری به قطعات الکترونیکی داشته باشند تا بتوانند در شرایط پیچیده ناهید بیشتر دوام بیاورند.

“جاناتان ساودر”( Jonathan Sauder) یکی از محققانی است که طرح‌های متعددی را با الهام از دستگاه‌های مکانیکی مختلفی که در طول تاریخ طراحی شده‌اند برای کاوشگرهای مکانیکی در سطح ناهید ارائه کرده است. ساودر در رابطه با شرایط ناهید در بیانیه ناسا نوشته است: سطح ناهید آنقدر غیرقابل تحمل است که نمی‌توان یک کاوشگر کاملا الکترونیکی مانند آنچه در مریخ است را به آنجا فرستاد؛ اما با یک کاوشگر مکانیکی می‌توان این چالش را تا حد زیادی حل کرد.

این کاوشگر به جای اجزای دیجیتال از قطعات آنالوگ استفاده می‌کند و برای تامین انرژی از صفحات خورشیدی استفاده می‌کند. حال گروهی از محققان مرکز تحقیقاتی “گلن”(Glenn) ناسا موفق به تولید قطعات الکترونیکی مقاومی شده‌اند که امکان انجام کاوش در ناهید را برای چندین هفته و حتی چند سال ممکن می‌کنند. این قطعات بر پایه نیمه‌رساناهایی از جنس سیلیکون‌کاربید ساخته شده‌اند که امکان کار در دمای بالا را نیز دارند.

مدارهایی که با استفاده از این تراشه طراحی‌ می‌شوند می‌توانند در دمای بالای ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۴۰۰۰ ساعت کار کنند و محققان مرکز تحقیقاتی گلن عملکرد آنها را در محیط شبیه‌سازی این سازمان به صورت عملی تست کرده‌اند. این تست ۲۱ روز به طول انجامیده است و محققان اعلام کرده‌اند که تجهیزات مورد تست قرار گرفته همچنان دارای قابلیت استفاده داشته‌اند. ساخت چنین تجهیزاتی برای ناسا و ماموریت‌های آن در محیط‌های با شرایط جوی نامساعد بسیار با اهمیت است و می‌تواند راه را برای به دست آوردن اطلاعات حیاتی و جزئی‌تر در رابطه با سیاره ناهید و عطارد بسیار هموار کند.

با توجه به نتایجی که از تست عملی این قطعات به دست آمده، می‌توان از آنها برای ساخت کاوشگر برای سیاره عطارد نیز استفاده کرد. در عطارد دما به ۴۲۷ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و امکان استفاده از این تجهیزات وجود دارد. نکته قابل توجه دیگر این است که از این تجهیزات می‌توان برای کاوش در سیارات غول‌پیکر گازی نظیر مشتری، زحل، اورانوس و نپتون نیز استفاده کرد.

منبع: universetoday.com

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید