چانگان X70A یا لندروور دیسکاوری چینی!

لندروور برندی بسیار محبوب در چین است و چرا که نه؟ این برندی است که محصولات آن بلندقامتان زیبارو و گران‌قیمتی هستند که از میراث غنی تاریخی برخوردارند. پس جای شگفتی نیست که بسیاری از سازندگان چینی درصددند که تیکه‌ای از این میراث را بربایند؛ سازندگانی همچون لندویند؛ اما تنها لندویند نیست که به این سبک و سیاق عمل می‌کند بلکه تعداد آنها در جمع بسی بیش از اینهاست. آخرین خودرویی که به لیست اضافه شد، چانگان X70A نام دارد که از نمایی سخت شبیه به لندروور دیسکاوری سری سوم و چهارم سود می‌برد.

چانگان X70A
چانگان X70A بر روی همان پلتفرمی تکوین و توسعه یافته است که پیش‌تر، مدل XC70 بر روی آن بنا شده بود؛ خودرویی که خود از شباهت بسیاری به رنجروور برخوردار است. چانگان X70A در اواخر ماه جاری میلادی در نمایشگاه خودروی شهر گوآنگژو به نمایش درخواهد آمد و در فصل نخست سال 2018 نیز راهی بازار چین می‌گردد.


وجوه تشابه میان این نومولود چینی با آن بلندقامت بریتانیایی، در بخش‌های چون کاپوت، درب‌ها، شیشه عقب و گلگیرها بسیار قوی است و نمایی آشنا را برای بیننده آن به ارمغان می‌آورد؛ اما خوشبختانه تمامی بخش‌های چانگان X70A شبیه به لندروور دیسکاوری نیست. فی‌المثل این خودرو بر چرخ‌های بسیار کوچکی سوار شده است که بی‌شباهت به چرخ‌های کوچک اسکوتر نیست.


پیشرانه به‌کاررفته در چانگان X70A اصلاً به آنچه در قلمرو خانوادگی لندروور دیده می‌شود، شباهتی ندارد. این پیشرانه کند و تنبل 1.5 لیتری، از توانی معادل 97 اسب بخار و گشتاور 140 نیوتن متری برخوردار است و از طریق یک گیربکس 5 سرعته دستی، نیرو را به محور جلوی این خودرو منتقل می‌کند.

ممکن است که سایز چرخ‌های به‌کاررفته در این خودرو بسیار کوچک باشند ولی چانگان X70A اصلاً خودروی کوچکی نیست. ابعاد این خودرو در طول/عرض/ارتفاع معادل 4620/1770/1847 میلی‌متر و فاصله بین دو محور آن برابر با 2825 میلی‌متر است. در مقام مقایسه طول/عرض/ارتفاع نسل چهارم لندروور دیسکاوری به ترتیب معادل 4838/2022/1841 میلی‌متر و فاصله بین دو محور آن برابر با 2885 میلی‌متر است.


در داخل کابین این خودرو، دو محفظه کوچک جهت قرار دادن بار، در دو بخش انتهایی داشبورد و زیر دریچه تهویه مطبوع تعبیه شده‌اند. صفحات مدرج پشت فرمان نیز به‌صورت آنالوگ بوده و در میانه آنها یک صفحه TFT جای گرفته است. صفحه نمایش لمسی هم که در میانه کنسول نصب شده بزرگتر از انواع مشابه در لندروور است. البته هنوز هم وجود فندک هم برای روشن نمودن سیگار در میان برندهای چینی امری شایع است.

در خاتمه باید گفت که عرضه خودروهای کوچک و ارزان از طرف برندهای چینی به هدف جهت جذب افراد ساکن در شهرهای رده و سوم این کشور صورت می‌پذیرد. شهرهایی که تعدادی بی‌شمار از خریداران مشتاق در آنها وجود دارند که از بابت کپی بودن خودروی مورد نظر خود، کوچک‌ترین دغدغه خاطری به دل راه نمی‌دهند. آن‌ها تنها و تنها یک رنجروور می‌خواهند و نه چیز دیگری!

با این وجود، افراد متمول‌تر و یا داراتر ساکن در شهرهای بزرگ چین خواهان و خریدار چنین خودروهایی نیستند. آن‌ها از برکت مشاغل تجاری و یا دفتری خود از پس‌انداز کافی برای خرید جنس اصل و یا همان ارجینال برخوردارند. پس با قدری تأسف باید گفت که ما به ندرت شاهد تردد چانگان X70A در شهرهایی چون پکن و شانگهای خواهیم بود.

قیمت چانگان X70A از 80 هزار یوآن و یا 12 هزار دلار آغاز می‌شود.

منبع: CARNEWSCHINA.COM

pedal

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید