قرص دیجیتالی برای اولین بار توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مهر تایید گرفت

[ad_1]

قرص دیجیتالی دارویی با قابلیت‌های تکنولوژیکی منحصر به فرد بوده که تایید آن توسط سازمان غذا و داروی آمریکا، انقلابی را در علم پزشکی به راه انداخته است.

نوع خاصی از این اختراع شگفت‌انگیز و بسیار کوچک که توسط سازمان غذا و دارو (FDA) مهر تایید گرفته،‌ “Abilify MyCite” نام دارد و از سنسوری قابل‌ خوردن با توانایی اندازه‌گیری میزان و دفعات مصرف دارو توسط بیمار، تشکیل شده است. این سنسور داده‌های مختلف را از داخل بدن فرد جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به برچسبی مخصوص مخابره می‌کند؛ سپس ‌این داده‌ها در اپلیکیشنی طراحی‌شده برای گوشی‌های هوشمند آپلود می‌شود و بیمار می‌تواند آن‌ها را به صورت داوطلبانه با پزشک و یا هر متخصص دیگری که اجازه دسترسی به چنین اطلاعاتی را دارد، به اشتراک بگذارد.

به طور دقیق‌تر می‌توان گفت که سنسور قرارگرفته در این داروی دیجیتالی به اندازه یک دانه‌ی شن بوده و از سیلیکون،‌ مس و منیزیم ساخته شده است؛ این حسگر چند دقیقه پس از مصرف و در تماس قرار گرفتن با اسید معده، سیگنالی الکترونیکی را به برچسب متصل به قسمت چپ قفسه سینه شخص ارسال کرده و در فرآیند طبیعی هضم غذا، در سیستم گوارشی قرار می‌گیرد.

این برچسب داده‌هایی مانند زمان استفاده از دارو و دوز مصرفی را از طریق بلوتوث به اپلیکیشن طراحی‌شده ارسال می‌کند. بیمار موردنظر اجازه دارد که علاوه بر پزشک مخصوص خود،‌ چهار نفر دیگر مانند اعضای خانواده و دوستان را از اطلاعات دریافت‌شده توسط برچسب آگاه کند. سازندگان این قرص دیجیتالی اعلام کرده‌اند که سنسور مصرف‌شده، باید هر هفت روز یک‌بار تعویض شود.

قرص دیجیتالی برای اولین بار توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مهر تایید گرفت

قرص دیجیتالی Abilify MyCite حاصل سال‌ها تلاش و تحقیق دانشمندان و همکاری شرکت داروسازی ژاپنی اتسوکا (Otsuka) با کمپانی سلامت دیجیتال پروتیوس (Proteus Digital Health) بوده است. البته تایید این سنسور فوق کوچک توسط سازمان غذا و دارو آمریکا بی‌ارتباط با مسئله مهم مصرف اشتباه داروها و هزینه‌های آن نیست؛ موسسه آماری IMS اعلام کرده است که در سال 2012،‌ مصرف اشتباه و غیر ضروری دارو هزینه‌ای بیشتر از 200 میلیارد دلار را بر دولت آمریکا تحمیل کرده است.

در حال حاضر استفاده این قرص دیجیتالی برای درمان و کنترل بیماری‌های مرتبط با سلامت روان محدود شده است، اما انتظار می‌رود که در آینده نزدیک شاهد استفاده‌های گسترده‌تری از تکنولوژی‌های اینچنین در حوزه‌های دیگر علم پزشکی باشیم.

قرص دیجیتالی برای اولین بار توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مهر تایید گرفت

البته تعداد قابل‌ توجهی از متخصصان هم هستند که معتقدند استفاده از قرص الکترونیکی باعث افزایش احتمال سرزنش و تنبیه شدن بیماران مختلف از جمله افراد دارای مشکلات ذهنی توسط پزشکان می‌شود؛ آمیت ساراپاتواری (Ameet Sarpatwari) از دانشکده پزشکی هاروارد در این رابطه می‌گوید که با وجود پتانسیل بالای داروهای دیجیتالی در بهبود شرایط سلامتی افراد و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، استفاده غلط از این تکنولوژی‌ها می‌تواند باعث از بین رفتن اعتماد میان متخصص و بیمار شود.

سازمان FDA از مدت کوتاهی قبل از تایید این قرص دیجیتالی، مشغول بررسی درخواست کمپانی‌های دیگر فعال در زمینه داروهای الکترونیکی بوده و در حال استخدام متخصصانی مجرب در زمینه تکنولوژی‌های پیشرفته پزشکی و اختراعات مختلف برای ترکیب دانش‌های مرتبط با سلامت، برنامه‌نویسی و الکترونیک است.

کمپانی اُتساکا هنوز خبر دقیقی در رابطه با هزینه این قرص دیجیتالی و شرایط بیمه‌ای مربوط به آن منتشر نکرده است.

[ad_2]
Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید