سامانه لیزری پرسفت ، اولین سلاح لیزری ارتش روسیه

ارتش روسیه نخستین سلاح لیزری زمین پایه خود را تحویل گرفت. سامانه لیزری پرسفت از روز اول دسامبر رسما عملیاتی شده است. مسکو هنوز جزئیات مربوط به این سلاح لیزری از جمله قدرت و هدف آن را اعلام نکرده است. با Bilin(اخبار فناوری)همراه باشید.

به گزارش روزنامه رسمی وزارت دفاع روسیه، سامانه پرسفت در روز اول دسامبر وارد مرحله آزمایشی رزمی شده است. این سلاح بر روی یک تریلر و درون یک پوسته زرهی قرار گرفته و به سلاح لیزری نیروی دریایی آمریکا که بر روی ناوشکن USS Ponce نصب شده است شباهت زیادی دارد.

وجود این سلاح در ماه مارس توسط ولادیمیر پوتین اعلام شد و شهروندان روسیه نام آن را از طریق یک رای گیری آنلاین انتخاب کردند. نام این سلاح از الکساندر پرسفت، جنگجوی روس در قرون وسطا گرفته شده است. او در نبرد کولیکوفو در سال 1380 میلادی شرکت داشت که منجر به پایان سلطه مغول‌ها بر روسیه شد. جزئیات مربوط به این سلاح از جمله چگونگی کشف اهداف، قدرت خروجی و حتی نوع اهدافی که با آن‌ها درگیرخواهد شد هنوز مشخص نیست. هدف سلاح‌های بر اساس قدرت آن‌ها مشخص می‌شود. اگر قدرت آن کم باشد تنها برای سرنگونی پهپادهای کوچک مناسب خواهد بود و اگر قدرت خروجی آن زیاد باشد می‌تواند پهپادهای بزرگ و هواپیماهای کوچک را نیز هدف قرار دهد.

خبرگذاری اسپوتنیک دو ویدئو از سامانه لیزری پرسفت منتشر کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مورد این سامانه اظهار داشت:

نمی‌توانم به جزئیات بیشتری اشاره کنم. هنوز زمان مناسب نرسیده است. اما متخصصان به این نتیجه خواهند رسید که چنین سلاحی ظرفیت دفاعی روسیه را چندین برابر خواهد کرد.

در حال حاضر رقابت شدیدی در زمینه سلاح‌های لیزری بین کشورهای قدرتمند در جریان است. آمریکا چندین سلاح‌ لیزری را در دست آزمایش دارد و چین نیز اخیرا سلاح لیزری خود به نام LW-30 را در نمایشگاه ژوهای 2018 به نمایش گذاشت.

Bilin
Gadgetnews

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید