جستجوی سیگنال امواج گرانشى در جهان اولیه

خب امواج گرانشى ناشی از بیگ بنگ چه ویژگی هایی دارند؟

ما برای فهمیدن این سؤال باید بدانیم که در کیهان اولیه چه وقایعی روی داده است. تنها کسری پس از وقوع بیگ بنگ، هرچیز موجود در کیهان بصورت کوچک، متراکم و داغ بود. محققی به نام استفان انتوش در این رابطه می گوید:« چیزی به اندازه توپ فوتبال را تصور کنید.» آن کیهان کوچک تنها به مدت بسیار کوتاهی پایدار ماند ولی در همان فضای کوچک چپانده شد. به اعتقاد فیزیکدانان، ذره ای فرضی موسوم به “inflaton” بر کیهان تسلط داشت.

این ذرات دستخوش نوسانات شدیدی قرار گرفتند و گاهی اوقات توده هایی را پدید آوردند که زمینه ساز نوسان آنها در مناطقی خاص از فضا می شد. نام “اوسیلون” را بر این مناطق نهاده اند؛ محققان نشان دادند که این مناطق احتمالا آنچنان امواج گرانشى قدرتمندی منتشر کردند که هنوز هم آثاری از آنها می تواند قابل شناسایی باشد. انتوش گفت:« اگرچه اوسیلون ها از مدت ها پیش محو و نابود گشته اند، اما امواج گرانشى منتشر شده توسط آنها در همه جا حضور دارند و ما می توانیم از آنها برای بررسی تاریخچه گذشته کیهان و کسب اطلاعات بیشتر استفاده کنیم.»

اکنون تیم تحقیقاتی با بهره‌گیری از شبیه سازی های عددی موفق به محاسبه شکل دقیق سیگنال اوسیلون شده است. سیگنال باید بعنوان حدی مجزا در طیف وسیع پس زمینه احتمالی امواج گرانشى نمایان گردد. انتوش طی توضیحاتی افزود: «این فکر قبل از انجام محاسبات به ذهن ما خطور نمی کرد که اوسیلون ها می توانند چنین سیگنال قدرتمندی در فرکانسى مشخص ایجاد کنند. البته، محاسبات بخش نسبتاً ساده ی کار را تشکیل می دهد.» اکنون فیزیکدانان آزمایشی باید این سیگنال پیش بینی شده را مد نظر قرار داده و به کمک آشکارسازهای امواج گرانشی از قبیل لایگو(LIGO) سعی در شناسایی آن داشته باشند.

فیزیکدان های نظری چندین سیگنال عجیب را محاسبه کرده‌اند و آزمایشات نیز بر آنها مهر تایید می زند. این سیگنال ها تا ابد درک ما را از کیهان و سایر موارد مثل ذره هیگز متحول خواهد کرد. ما هم اکنون در آستانه عصری جدید در حوزه فیزیک امواج گرانشى قرار داریم. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجلۀ Physical Review Letters منتشر شده است.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

bigbang

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید