به ادعای کورزويل،تکينگی فناوری در سال 2045 رخ می دهد

ری کورزویل، مدیر بخش مهندسی گوگل و آینده نگری مشهور با سابقه پیش بینی های بسیار دقیق میباشد. از ۱۴۷ مورد پیش بینی کورزویل از دههٔ ۱۹۹۰ میلادی، ۸۶ درصد آنها صحت داشته است. کورزویل ابتدای هفته جاری در کنفرانس SXSW در آستین تگزاس پیش بینی دیگری هم انجام داد: تکینگی فناوری در سی سال آینده رخ خواهد داد.

Bilin، طبق پیش بینی هایی که انجام داده ام، هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۹ با موفقیت آزمون تورینگ را پشت سر گذاشته و به درجه ای برابر با هوش انسان خواهد رسید. تکینگی را هم برای سال ۲۰۴۵ پیش بینی کرده ام که طی آن، با ادغام هوشی که ساخته ایم، هوش موثر خود را تا یک میلیون برابر افزایش خواهیم داد. کامپیوترها تا سال ۲۰۲۹ از هوشی در سطح انسان برخوردار خواهند بود. تکینگی نقطه ای در زمان است که تمامی پیشرفت های موجود در فناوری – به ویژه هوش مصنوعی – به پیدایش دستگاه هایی منجر خواهد شد که با هوش از انسان باشند.

جدول زمانی کورزویل برای تکینگی با سایر پیش بینی ها سازگار است؛ بالاخص با پیش بینی های ماسایوشى سان از سافت بنک CEO که ظهور دستگاه های ابر هوشمند را تا سال ۲۰۴۷ پیش بینی کرده است. اما به اعتقاد کورزویل، فرآیند منجر به تکینگی مدت هاست که شروع شده و به راه خود برای تحقق اش ادامه میدهد. کورزویل اظهار داشت: این پیشرفت ما را به سمتی کشد که کامپیوترهایی با هوش انسان داشته باشیم و با پیوند آنها به سیستم ابر(Cloud) قابلیت های آن را گسترش دهیم. امروزه فقط سناریوی آینده مطرح نیست. این روند با شتاب فزاینده ای رو به گسترش می باشد.

آیا این پیشرفت باعث ترس و نگرانی نمی شود؟

همه مان به این مسئله واقف هستیم که چنین پیشرفتی دیر یا زود اتفاق خواهد افتاد، اما سوالی که تقریبا ذهن همه را به خود مشغول ساخته این است که آیا انسان باید از تکینگی بترسد؟ همه میدانند که وقتی ماشین ها باهوش تر از انسان عمل نمایند، بر جهان حکمفرمایی خواهند کرد. اینطور نیست؟ بسیاری از بزرگان و مشاهیر علم و فناوری از قبیل استیون هاوکینگ، ایلان ماسک و حتی بیل گیتس وقوع چنین آینده ای را هشدار می دهند.

خب، کورزویل بر خلاف آن فکر می کند. در واقع، او چندان دربارهٔ تکینگی ابراز نگرانی نمی کند. شاید اینطور صحیح تر باشد که بگوئیم کورزویل از مدت ها پیش چشم به وقوع این پیشرفت دوخته است. آنچه که رویدادهای علمی-تخیلی از تکینگی نشان می دهند، فقط در چارچوب تخیل محصور است و جایگاهی در واقعیت ندارد. کورزویل در طی مصاحبه ای با SXSW خاطر نشان کرد که امروزه نه یک یا دو، بلکه میلیاردها هوش مصنوعی در دنیا وجود دارد. از دیدگاه کورزویل، تکینگی فرصتی برای پیشرفت و ارتقای بشر است. او فناوری یکسانی را متصور می شود که هوش های مصنوعی را باهوش تر از آنچه که هست، خواهد ساخت. لذا زمینه برای پیشرفت انسان نیز هموار خواهد گشت.

کورزویل در ادامه افزود: ماشین ها بر قدرت انسان ها می افزایند. آنها ما را باهوش تر می کنند. شاید به این زودی به درون بدن مان راه نیابند ولی تا دهه ۲۰۳۰ میلادی قشر مخ مان به سیستم ابر متصل خواهد شد. انسان با قشر مخ به تفکر و تامل می پردازد. در آینده بر قشر مخ انسان اضافه خواهد شد. انسان با مزه تر شده و عملکرد موسیقایی بهتری از خود نشان خواهد داد. حتی بر جذابیت ما نیز افزوده خواهد شد.

به گفته کورزویل، امروزه نیز افرادی با کامپیوتر هایی در مغزشان وجود دارد، اما این افراد از بیماری پارکینسون رنج می برند. علم سایبرنتیک این گونه بر گستره خود می افزاید. کورزویل بنا به ماهیت پیشرفت فناوری پیش بینی می کند که با ابداع برخی فناوری ها تا دهه ۲۰۳۰، شرایط برای بهبود حافظه انسان فراهم خواهد شد. کورزویل در پایان گفت: این ابداعات بر تمامی چیزها تاثیر خواهد گذاشت، بطوری که نیازهای فیزیکی تمامی انسان ها برطرف خواهد شد.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

bigbang

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید