alcoholic-slumped-next-to-glass-of-alcohol.jpg

مصرف الکل به اعتقاد بسیاری یک از روش‌های خوش‌گذرانی و تفریح است؛ اما تحقیقات تازه دانشمندان از افزایش احتمال ابتلا به سرطان با استفاده از این ماده خبر می‌دهند.

انجمن غده شناسی آمریکا (ASCO) به تازگی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که استفاده از مشروبات الکلی، به هر میزان و اندازه ممکن، قطعا یکی از عوامل ایجاد سرطان است. دکتر بروس جانسون (Bruce Johnson)، رئیس فعلی ASCO در این بیانیه اظهار کرده است که چیزی در حدود 70 درصد مردم آمریکا از ارتباط مصرف مشروباتی مانند آبجو و شراب با به وجود آمدن غده‌ها و تومورهای مختلف در بافت‌های بدن اطلاع ندارند.

مطالب خواندنی : نوعی برنج تراریخته با بازدهی بالا

آماری در مورد ارتباط مصرف الکل و بروز سرطان

به علاوه، در بخش دیگری از بیانیه ادعا شده است که هرساله در سراسر جهان 5 درصد سرطان‌های جدید و 6 درصد مرگ میر ناشی از ابتلا به این بیماری، مستقیما به مصرف الکل مرتبط هستند. برای حاضر کردن این سند، اطلاعات مختلفی از بنیادهای معروف فعال در زمینه مقابله با سرطان جمع‌آوری شد و شواهدی در مورد به وجود آمدن هفت نوع شایع تومور در بدن، به واسطه مصرف الکل، ارائه شد؛ این تومورها شامل سرطان سینه، روده بزرگ، مری، کبد، سرطان حفره دهان، سر و تومور گردن می‌شوند.

مصرف الکل احتمال ابتلا به انواع مختلف از سرطان را افزایش میدهد

به طور دقیق‌تر، تحقیقی که در سال 2013 توسط ASCO انجام شد نشان داد که مصرف یک نوشیدنی متوسط الکلی به صورت روزانه، ریسک ابتلا به سرطان‌های پستان، بخش وسطی گلو و مری را به ترتیب 5، 17 و 30 درصد افزایش می‌دهد.

همچنین، مصرف الکل به میزان زیاد خطر بروز سرطان را چند برابر می‌کند؛‌ به عنوان مثال، احتمال ایجاد تومور در مری و حفره دهان در افرادی که چهار مرتبه در روز نوشیدنی الکی مصرف می‌کنند، حدودا پنج برابر افراد عادی بوده و ریسک ابتلا به سرطان کبد در این اشخاص هم دو برابر افراد غیرالکلی گزارش شده است.

توصیه‌هایی برای کاهش ریسک ابتلا به سرطان از طریق مصرف الکل

دکتر نوئل لوکونت (Noelle LoConte)،‌نویسنده اصلی بیانیه منتشرشده و یکی از اساتید بخش پزشکی دانشگاه ویسکانسین آمریکا در این رابطه می‌گوید که همانند استفاده از کرم ضد آفتاب برای کمتر کردن خطر بروز سرطان پوست، بهترین توصیه برای جلوگیری از ایجاد تومورهای مختلف در بخش‌های گوناگون بدن به واسطه مصرف الکل، به حداقل رساندن استفاده از این مواد است.

در پایان بیانیه هم پیشنهادهایی برای محدود کردن استفاده الکل در جامعه مطرح شده‌اند که شامل افزایش مالیات و قیمت مشروبات، جلوگیری از فروش الکل به افراد زیر سن قانونی و کاهش حجم تبلیغات در مورد چنین موادی می‌شوند.

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید