DSC_6672.jpg

بررسی و آزمایش جاده‌ای مدل‌های کارکرده اِم‌وی‌اِم

نمی‌توان انکار کرد که این روزها بخش اعظم بازار خودروهای زیر 100 میلیون تومان کشور تحت سلطه چینی‌هاست. در این میان، شرکت مدیران خودرو، به‌عنوان نماینده رسمی تولید و خدمات پس از فروش کمپانی چِری در ایران، با برنامه‌ریزی جِدی و مدون، محصولات این برند نوپا اما پرشتابِ چشم‌بادامی را به‌صورت گسترده به بازار کشور عرضه می‌کند و طی چند سال اخیر قدم‌های خوبی در جهت معرفی و فروش مدل‌های جدید و به‌روز چری در ایران برداشته است.


اوایل هفته گذشته، از جانب مدیران خودرو مَجالی برای اصحاب رسانه‌های خودرویی کشور فراهم شد تا برخی مدل‌های کارکرده این شرکت را مورد بررسی قرار دهند. این برنامه با حضور نمایندگان 14 رسانه مختلف و مجموعاً شش دستگاه خودرو شامل سه دستگاه اِم‌وی‌اِم X33 S و سه دستگاه اِم‌وی‌اِم 550 در مسیر تهران تا طالقان برگزار گردید و خبرنگاران در طول مسیرِ رفت و برگشت به آزمایش فنی خودروها پرداختند. در ادامه ماحصل این سفر یک روزه را به همراه تصاویر اختصاصی پدال می‌خوانید و می‌بینید.


اما پیش از آغاز لازم می‌دانم به یک نکته مهم اشاره کنم: هدف از این آزمایش در درجه اول ارزیابی رفتار کُلی خودروهای دستِ دوم بوده و تمرکز اصلی روی عملکرد مجموعه فنی و دیگر قسمت‌ها معطوف گردیده است، در نتیجه نباید با “آزمایش رانندگی” و مطالبی که در آن عنوان می‌گردد اشتباه گرفته شود.

شروع حرکت با X33 S

اگر به خاطر داشته باشید چندی پیش در نوشتاری مختصر، به بررسی کوتاه و گذرای X33 S پرداختیم و گفتیم که نسبت به پیشینیان خود پیشرفت زیادی کرده است. بگذریم. این بار می‌خواهیم ببینیم رفتار خودرو در مقایسه با مدل صفر کیلومتر چگونه است و آیا تفاوت یا عیب و هنر فاحشی به چشم می‌خورَد یا خیر. ضمناً به خاطر داشته باشید که هر خودرویی را باید در حد و اندازه خودش سنجید!


پس از سوار شدن فضا کاملاً برایم آشنا بود. سوییچ را در سوکت سمت راست فرمان وارد کرده و استارت زدم. قلب چهار سیلندر خطی 1971 سی‌سی (مجهز به زمان‌بندی متغیر دوگانه سوپاپ‌ها) با صدایی خفیف بیدار شد و برای تحویل 139 اسب بخار قدرت (در 5750 دور بر دقیقه) و 180 نیوتن‌متر گشتاور (در 4300 تا 4500 دور بر دقیقه) اعلام آمادگی کرد. به لطف میدان دید خوب آینه‌های جانبی به راحتی از پارک خارج شده و همراه باقی گروه به راه افتادم.


در تریم لاکچِری (Luxury) از جعبه‌دنده 7 سرعته CVT استفاده می‌کند و همین باعث شده تا تعویض‌ها بدون تکان یا تقه خاصی انجام شوند. یکی از نکات ریزی که شاید به چشم خیلی‌ها نیاید خوش‌دستی دسته‌دنده و سِفتی کمربند ایمنی است که در کنار دید خوب به اطراف و ارتفاع زیادِ اتاق (1651 میلی‌متر) حس تسلط خوبی به راننده (حداقل شخص نگارنده) می‌بخشد. پدال گاز گُنگ است و ارتباط خوبی بین پای راننده و پیشرانه ایجاد نمی‌کند، اما در عوض ترمزها (هر چهار چرخ دیسکی) نسبتاً قوی بوده و اگر قِلقشان را یاد بگیرید راضی‌تان خواهند کرد. نکته مهمی که خیلی زود دستگیرتان می‌شود نحوه رفتار جعبه‌دنده است. این واحد همانند غالب CVTهای دنیا در درجه اول برای کاهش مصرف سوخت و یک رانندگی آرام و بدون تنش شهری یا حتی جاده‌ای زیر پوست خودرو قرار گرفته و نباید انتظار نابجا از آن داشته باشید. در مورد X33 S نیز قضیه به همین قرار است. همان‌طور که در ابتدای پاراگراف اشاره شد تعویض‌ها در حالت خودکار نرم و بی‌صدا بوده و به درد کسانی می‌خورد که حوصله کلاچ گیری و تعویض دنده ندارند و فقط می‌خواهند گاز بدهند.

لختی پس از آغاز حرکت سیستم صوتی (دارای چهار بلندگوی استریو) را روشن کرده و از طریق بلوتوث به راحتی توانستیم به فایل‌های داخل تلفن همراه دسترسی پیدا کنیم، اما متأسفانه وضوح دید صفحه‌نمایش 8 اینچی داشبورد زیر نور آفتاب کاهش می‌یابد و کاربری آن کمی دشوار می‌گردد. برای حل این مشکل می‌توانید سراغ کنترل‌های روی غربیلک فرمان و سوییچ تنظیم ولوم پایین نمایشگر بروید. در همین حین تهویه مطبوع (در حالت دستی) به خوبی از پس خنک کردن اتاق برآمده بود و اصلاً از گرمای هوای بیرون خبری نداشتیم. به شخصه معتقدم عملکرد قابل‌قبول کولر (در حالت رانندگی خودکار) یکی از رضایت‌بخش‌ترین ویژگی‌های این چینی قدبلند است؛ چراکه در برخی از هموطنانش وضعیت بدتری دارد و خیلی راضی‌تان نمی‌کند.

اگر نگاهی به کاتالوگ رسمی X33 S بیندازید، خواهید دید که در قسمت مشخصات فنی حداکثر سرعت را 175 کیلومتر بر ساعت اعلام کرده‌اند. برای اثبات این مورد در قسمتی از بزرگراه (امتحان نکنید!) پدال گاز را تا نزدیک به انتها پایین بردم و پاسخ مجموعه فنی را به نظاره نشستم. عقربه سرعت‌سنج با طمأنینه بالا و بالاتر رفت و نهایتا با بلوغ دورشمار به عدد 5، در 170 کیلومتر بر ساعت ایستاد. به دلیل محدودیت‌های ترافیکی مجبور به کاهش سرعت شدم اما به عینه مشاهده کردم که اگر راه باز باشد و جاده دراز(!) مرکب چینی‌مان می‌تواند نوشته داخل کاتالوگ را عملی کند. البته این باعث نشود که در مسیرهای شهری یا جاده‌ای اقدام به ثبت حداکثر سرعت کرده و جان خود و دیگران را به خطر بیندازید!
پیش از پایان بزرگراه تصمیم گرفتم نگاهی به کروز کنترل بیندازم. با فشردن دکمه‌ی ON سامانه وارد مدار می‌شود و پس از آن باید در سرعت موردنظر دکمه‌ی SET را بزنید. با تنظیم کنترل روی 100 کیلومتر بر ساعت پا را از روی پدال برداشته و عقربه سرعت‌سنج را زیر نظر گرفتم. خوشبختانه ایراد خاصی در عملکرد مجموعه به چشم نمی‌خورد و سرعت تا پیش از فشردن پدال ترمز روی عدد 100 ثابت باقی ماند. از نظر نگارنده یکی از نکات جالب توجه، همخوانی و همسویی جعبه‌دنده CVT و کروز کنترل (به‌طور کلی و نه فقط راجع به X33 S) است. اهرم را در حالت D قرار می‌دهید، کنترل را تنظیم می‌کنید، پا را از پدال گاز برداشته و تنها با گرفتن فرمان به مسیر ادامه می‌دهید و کنترل دنده‌ها و سرعت خودرو را تماماً به سامانه‌های الکترونیکی می‌سپارید. این مورد مخصوصاً در مسافرت‌های طولانی مدت تأثیر زیادی بر لذت رانندگی و کاهش خستگی راننده خواهد گذاشت. گرچه کروز کنترل X33 S از بهترین و نفیس‌ترین نمونه‌های موجود در دنیا نیست، اما همین مجموعه معمولی و متوسط نیز کارتان را راه می‌اندازد.
با ورود به جاده پرپیچ‌وخم طالقان موسِم تعویض دستی دنده‌ها فرار رسید. در حالت دستی دقت و فرمانبرداری جعبه‌دنده به میزان زیادی افزایش می‌یابد. تنها با یک ضربه کوچک به دسته‌دنده می‌توانید معکوس بکشید یا دنده را سبک کنید. هیچ‌گونه تعلل آزاردهنده‌ای در رفتار جعبه‌دنده مشاهده نمی‌شود و به نسبت انتظاری که از یک خودروی معمولی چینی داریم عملکرد قابل‌قبولی ارائه می‌کند. هرچقدر که در حالت خودکار نباید انتظار سرعت‌عمل چشمگیری از واحد CVT هفت سرعته داشته باشید، در وضعیت دستی جبران کرده و چابکی بیشتری از خود نشان می‌دهد.
متأسفانه کابین این کراس‌اوور چشم بادامی عایق‌بندی چندان مناسبی نداشته و فریاد پیشرانه در همه حال، مخصوصاً هنگام معکوس‌ها به گوش می‌رسد. همچنین به نظر می‌رسد صدای پیشرانه پس از چند هزار کیلومتر کارکرد اندکی بیشتر شده است.
اگر بخواهیم وضعیت ظاهری و فنی X33 S را به‌عنوان یک خودروی دستِ دوم مورد ارزیابی قرار دهیم باید گفت در نمای بیرونی ایراد عمده‌ای اعم از افتادگی بدنه، جدایی در محل اتصالات قطعات مختلف، کنده شدن رنگ، رنگ پریدگی و موج گرفتن ورق‌ها به چشم نمی‌خورد؛ در نتیجه با رسیدگی و نگهداری اصولی و مناسب، ظاهر خودروتان چند سال پس از خرید نیز با تقریب خوبی مشابه روز اول خواهد بود. در رابطه با بخش فنی هم این‌طور به نظر می‌رسد که پس از پشت سر گذاشتن 5 هزار کیلومتر افت عملکردی قابل توجهی نداشته و رفتارش به همان سیاق سابق است. قبول دارم که چینی‌های دستِ دوم بعضاً چه از نظر ظاهری و چه فنی وضعیت مناسبی ندارند، اما این توصیف را نمی‌توان به کُل تعمیم داد و خاصه در خودروی موردبحث چندان صدق نمی‌کند.
در مجموع اِم‌وی‌اِم X33 S یکی از گزینه‌های موجود در محدوده 50 تا 70 میلیون تومان بازار خودروهای دستِ دوم است که با مشخصات فنی و امکانات مناسبی که دارد می‌تواند پاسخگوی نیاز آن دسته از مشتریانی باشد که به دنبال یک به‌اصطلاح شاسی‌بلند برای استفاده روزمره بوده و خیلی در قید و بند عدد و رقم و مسائل دیگر نیستند. از طرفی، نمونه مورد بررسی توسط نگارنده پس از کارکرد 5 هزار کیلومتری از نظر ظاهری سالم بود و در بحث فنی نیز از اِشکال چشمگیری رنج نمی‌بُرد.
پس از طی مسیری 156 کیلومتری برای استراحت و تعویض خودورها توقف کردیم. چینی‌های خسته کنار یکدیگر آرام گرفتند تا پس از لَختی دوباره به جانشان بیفتیم. به راستی اگر ماشین‌ها زبان داشتند، پس از یک تست جاده‌ای در آب‌وهوای گرم و پیمودن مسیری نسبتاً دشوار، چه می‌گفتند؟! جوابشان هرچه که باشد حداقل اندکی از بودن در این طبیعت زیبا و آبی و سبز لذت برده‌اند و خودِ این دَوایی هرچند ناچیز است.

در راه برگشت با 550 دنده دستی

آن‌سوی درب‌های اِم‌وی‌اِم 550، همانند بیرون، سادگیِ طراحی حرفِ اول را می‌زند. داشبورد، کنسول میانی، پنل درب‌ها و ردیف عقب به دور از هرگونه پیچیدگی کار شده و اگر از بُعد سهولت کاربری به آن نگاه کنید نمره خوبی می‌گیرد. تنها قسمتی که اندکی شلوغ‌تر و جذاب‌تر به نظر می‌رسد نشان‌دهنده‌های پشت فرمان است که دورشمارَش تا 7 هزار و سرعت‌سنجَش تا 220 کیلومتر بر ساعت درجه بندی شده است. از طرفی زیر کاپوت دقیقاً از همان پیشرانه موجود در X33 S استفاده می‌کند و در بحث قدرت و گشتاور نیز تفاوت محسوسی با آن ندارد.

550 در تریم MT لاکچری از جعبه‌دنده پنج سرعته دستی بهره می‌برد. پس از استارت به کمک دوربین عقب و آینه‌های جانبی از پارک خارج شدم. در بدو حرکت، برآمدگی مشخص کاپوت توجهتان را جلب می‌کند. کلاچ و دسته‌دنده نرم و البته گُنگ بوده و برای تعویض دنده ها نیازی به زور زدن نیست. سامانه تعلیق کمی خشک است اما در عوض سر پیچ‌ها پایداری عمودی نسبتاً مناسبی برای اتاق به ارمغان می‌آورد. نکته مهمی که در جاده‌های بعضاً پرشیب اطراف طالقان دستگیرم شد این بود که خودرو در دنده یک شتاب آنچنان سریعی ندارد اما در دنده دو نه‌تنها بهتر شتاب می‌گیرد بلکه کشش بسیاری بهتری نیز داشته و سربالایی‌ها را سریع‌تر و قوی‌تر پشت سر می‌گذارد.

فضای اتاق به‌واسطه طول و فاصله محوری بیشتر نسبت به X33 S، بزرگ‌تر و جادارتر است. همان‌طور که قبل‌تر اشاره شد، زیر کاپوت همان پیشرانه چهار سیلندر خطی 1971 سی‌سی مورداستفاده در X33 S (مجهز به زمان‌بندی متغیر دوگانه سوپاپ‌ها) آرمیده و تنها اختلاف قابل‌ذکری که دارد 7 اسب بخار قدرت کمتر و دورِ متفاوت برای تحویل بیشینه گشتاور است؛ می‌شود به عبارتی 132 اسب بخار در 5750 دور بر دقیقه و 180 نیوتن‌متر در 4000 دور بر دقیقه. این مجموعه زیر پوست خودرو هماهنگی قابل‌قبولی با جعبه‌دنده پنج سرعته دستی داشته و راننده را کمی به جنب‌وجوش دعوت می‌کند. به‌عنوان مثال، در گردنه‌های پیچ در پیچ مسیر با وجود چهار سرنشین و تهویه روشن، علی‌رغم اندکی ضعف کشش اولیه، توانستم با تنظیم بهتر دنده‌ها و دور پیشرانه خودرو را از تنبلی درآورده و مخصوصاً در سربالایی‌های تیز یا ممتد کمی آدرنالین به قلبش تزریق نمایم.


نمونه مورد آزمایش مدل 1395 و بیش از 20 هزار کیلومتر راه رفته بود. چرم صندلی‌ها، پلاستیک بخش‌های مختلف و کیفیت مونتاژ قطعات داخلی در وضعیت مناسبی به سر می‌بُرد و افت فاحشی دَرِشان به چشم نمی‌خورد. به‌عنوان مثال در هیچ‌یک از قطعات پلاستیکی ترک خوردگی یا رو رَفتگی مشخصی دیده نمی‌شد. از طرفی، درست مثل X33 S در بدنه نیز مشکل چندانی وجود نداشت و می‌توان گفت که 550 هم در این بخش نمره قبولی گرفت. بازهم باید اشاره کنم که ماندگاریِ کیفیت ظاهری و داخلی خودرو به میزان زیادی به سلیقه مالک و نحوه نگهداریِ وی بستگی دارد و تنها متأثر از سازنده نیست!

با ورود دوباره به بزرگراه نبود کروز کنترل شدیداً حس می‌شد. سواری در کفی نرم‌تر بوده و خبری از تکان‌های شدید و آزاردهنده نیست. آینه‌های جانبیِ برقی علی‌رغم ابعاد نه‌چندان بزرگ میدان دید بسیار خوبی در اختیار راننده قرار می‌دهند و خصوصاً هنگام تغییر خط حرکت به میزان لازم کمک حالتان خواهند بود. یکی از نکات جالب‌توجهِ سدان چینی حساسیت مناسب پدال گاز است، به‌طوری‌که می‌توانید با سرگاز، اندکی به سرعت خودرو بیفزاید و برخلاف رقبای وطنی‌اش، سرگاز موجب تقه خوردن و پرش ناگهانی به سمت جلو نمی‌شود.


و اما برسیم به بهترین ویژگی اِم‌وی‌اِم 550 و بحث شیرین جعبه‌دنده پنج سرعته دستی و البته بلوک چهار سیلندر! پیش‌تر اشاره کردم که شتاب و کشش خودرو در دنده دو بهبود می‌یابد و اگر قلق مجموعه فنی را یاد بگیرید رانندگی لذت‌بخش‌تری را تجربه خواهید کرد. اما همه‌چیز به این‌ها ختم نمی‌شود. جعبه‌دنده دستی 550 حقاً چابک‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید و انتظار دارید. پس از بازخوردی که این واحد در مسیر گردنه‌ای و پیش از رسیدن به بزرگراه از خود نشان داد، علی‌رغم برخی نقاط ضعفی که داشت احساس کردم ناگفته‌هایی دارد که باید کشفِشان کنم! به همین خاطر طی حدود یکصد کیلومتر باقی‌مانده از مسیر، چندین و چند بار در شرایط مختلف پدال گاز را بدون کاهش دنده تا انتها پایین بردم که جَنم واقعی‌اش را ببینم. چیزی که می‌دیدم توجهم را جلب کرده بود! از دنده دو گرفته تا دنده پنج، هربار که پدال گاز را پایین می‌برید پیشرانه و جعبه‌دنده با چابکی قابل‌قبولی واکنش نشان داده و دور و سرعت موردنیاز راننده را فراهم می‌سازند. نه اینکه سرعت عمل فوق‌العاده چشمگیری داشته باشد، اما تنبل هم نیست و برای کندن از جای خود هربار نیاز به معکوس کشیدن ندارد. درواقع نکته حائز اهمیت این است که به دلیل میرائی کم و کشش مناسب تک‌تک دنده‌ها (بجز یک)، برای افزایش سرعت ناگهانی و مقطعی لزوماً مجبور به کاهش دنده نیستید و به‌عنوان مثال هنگامی که (حتی به‌صورت ممتد و طولانی) با دنده چهار در حال حرکت هستید، با فشار بیشتر بر پدال گاز (در همان دنده)، شتاب لحظه‌ای خوبی دستگیرتان خواهد شد. به‌طور خلاصه شتاب ثانویه خودرو بسیار بهتر از شتاب اولیه بوده و تأثیر بسزایی بر لذت رانندگی می‌گذارد.

در خِلال پاراگراف بالا چند نکته دیگر دستگیرمان شد: عایق‌بندی اتاق بهتر از X33 S بوده و صدای کمتری به گوش سرنشینان می‌رسد. میانگین مصرف سوخت جاده‌ای طبق نشان‌دهنده پشت فرمان (کامپیوتر سفری) بین 10 الی 11 لیتر می‌باشد. کاربری دکمه‌های روی فرمان نیز آسان است و حواس راننده را پرت نمی‌کند. متأسفانه به دلیل محدویت‌های موجود، ثبت حداکثر سرعت با 550 میسر نشد اما با توجه به عملکردی که از خود نشان داد شخصاً معتقدم می‌تواند به بیش از 170 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند.
سرانجام شاید بتوان “یک سدان بی‌حاشیه برای انجام سفرهای شهری و روزمره” را بهترین توصیف برای اِم‌وی‌اِم 550 دانست. این سدان 4.5 متری چشم بادامی در تریم MT لاکچِری جعبه‌دنده چابک و جالبی دارد که قطعاً به نمونه هفت سرعته CVT می‌چربد و لذت رانندگی بسیار بیشتری ارائه می‌کند. از رقبای آن (با توجه به شرایط قیمتی مدل کارکرده در بازار کشور) نیز می‌توان به پژو پارس، پژو 206 سدان، بریلیانس H330، دنا و دنا پلاس اشاره نمود.

جمع بندی

اِم‌وی‌اِم X33 S و 550 دو خودروی اقتصادی از تبار چین اند که جدای از مباحث مختلف، به‌واسطه شرایط فروش بسیار خوب و منعطف، در بازه قیمتی خودشان مورد توجه اقشار گوناگون مردم قرار گرفته‌اند. امروز نمونه‌های کارکرده 550 بسته به مدل و شرایط با بهای 38 الی 60 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شوند؛ X33 S اما اندکی گران‌تر است و از 50 تا 70 میلیون قیمت دارد. این برنامه فرصتی بود تا از نزدیک و به‌صورت کاملاً ملموس با هردو خودرو وقت گذرانده و شناخت کاملی ازِشان پیدا کنیم. در مورد ماندگاری خودروها باید گفت خوشبختانه هردو مدل مورد بررسی به لطف کیفیت ساخت و نگهداری مناسب توسط مالکان در شرایط سالم به سر می‌بردند و وضعیت اولیه خود را تا حد قابل‌قبولی حفظ کرده بودند. عملکرد مجموعه فنی نیز با التفات به میزان کارکرد افت چشمگیری نداشت و مجموعاً نمره قبولی دریافت کرد.

در پایان توجه شما را به جدول مشخصات فنی دو خودروی موردبررسی جلب می‌نمایم.

pedal

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید