آهن زنگ نزن چگونه بدست می آید ؟

[ad_1]

آهن زنگ نزن چگونه بدست می آید ؟ پیش ازهر چیزی باید تعریفی دقیق از آهن زنگ نزن را بدانیم و سپس در مورد چگونگی بدست آمدن آن مطالبی را بیان نماییم.

آهن زنگ نزن

بهتر است به جای اینکه از اصطلاح آهن زنگ نزن استفاده کنیم بگوییم فولاد زنگ نزن ، چون این عبارت صحیح است. در مورد فلزات نمی توانیم از اصطلاح آهن زنگ نزن استفاده کنیم چون وقتی کربن به آهن افزوده می شود به آلیاژ تبدیل خواهد شد و از وضعیت عنصری خود خارج می گردد. به این آلیاژ فولاد می گویند که خواصشان از آهن بهتر می باشد.به این گونه از فولادها ، فولادهای زنگ نزن گفته می شود که افزون بر آهن و کربن ، عنصرهای دیگری مثل کروم هم به آن افزوده شده و در نهایت سبب می شود که آنها در برابر زنگ زدن مقاومت داشته باشند.

روش گالوانیزه

وقتی به صورت عامیانه می گوییم که آهن زنگ زده به این دلیل است که فلزآهن زمانی که در مجاورت اکسیژن و رطوبت قرار می گیرد اصطلاحا زنگ میزند. در اصل اکسید آهن از ترکیب آهن با اکسیژن پدید می آید که رنگ قرمزی داشته و روی آن را می پوشاند.اگر بخواهیم آهن را نگهداری کنیم و از زنگ زدن آن نیز جلوگیری کنیم آن را باید گالوانیزه نماییم. در روش گالوانیزه با فلز روی ، پوششی را بر روی آهن قرار می دهند و در نهایت وقتی که آهن گالوانیزه در مجاورت محیط مرطوب قرار بگیرد دچار زنگ زدگی نمی شود.

کاربردها

در موارد مختلفی مانند لوله های صنعتی ، استراکچرها ،مخازن نگهدارنده موادشیمیایی ،لوازم آشپزخانه،نمای خارجی بناها ، صنایع پتروشیمی و…. استفاده می شود.

فرآیند زنگ زدن

فرآیند زنگ زدن به اکسیداسیون آهن گفته می شود که عموما به واسه واکنش با اکسیژن انجام می شود ولی نمونه های دیگری از زنگ زدن وجود داشته که از واکنش آهن و کلر حاصل می شوند که با نام زنگ سبز شناخته می شود.

آهن زنگ نزن چگونه بدست می آید ؟

یکی از رایج ترین ترکیب های که وجود دارد زنگ است که از ترکیب اکسید آهن با فرمول Fe2O3 می باشد. آهن در این ترکیب خیلی سریع با اکسیژن ترکیب می شود و زنگ آهن را پدید می آورد.در طبیعت خیلی کم می توان آهنی را یافت که خالص باشد.

[ad_2]
zoomtech

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید