۲-۵۶٫jpg

بعضی از رانندگان قبل از استارت زدن، پدال کلاچ را فشار می دهند؛ حال سوالی که اینجا وجود دارد اینست که آیا نیازی به گرفتن کلاچ در زمان استارت زدن وجود دارد؟

همانگونه که همه شما می دانید کلاچ وظیفه انتقال قدرت بین موتور و گیربکس و قطع آن را بر عهده دارد. تصور اکثر مردم این است که هنگام خلاص بودن دنده، نیروی اضافی بر موتور وارد نمی شود، زیرا کلاچ در عمل نیروی خود را از موتور می گیرد. ولی نیرویی از موتور در هنگام خلاص بودن منتقل نمی شود؛ در واقع کلاچ خودرو حتی در زمان خلاصی دنده ها نیز مقداری بار بر موتور خودرو تحمیل می کند.

گرفتن کلاچ

به دلیل کم بودن بار تحمیلی به موتور در حالت خلاص بودن دنده در حالت معمول نیازی به گرفتن کلاچ برای روشن کردن ماشین نیست ولی در هوای سرد به دلیل غلظت روغن های استفاده شده در مسیر انتقال قدرت و نیز در خودروهایی با باتری ضعیف، کلاچ نیروی بیشتری بر موتور وارد می کند و به همین دلیل نیز توصیه می شود در فصل زمستان و برای روشن شدن بهتر خودروهای دستی، کلاچ بگیرید؛ این قضیه در مورد خودروهایی که باتری مناسب و وضعیت موتوری خوبی دارند صدق نمی کند، اما بسیاری از رانندگان این کار را بر حسب عادت انجام می دهند.

مسائل ذکر شده در مورد خودروهای قدیمی عمومیت بیشتری داشته و برای این مدل از خودرو ها، توصیه می شود در روزهای سرد زمستان قبل از روشن کردن ماشین پدال کلاچ را فشار دهید، برای سایر خودروهایی که موتور به خوبی عمل می کند و استارت خودرو در هوای سرد مشکلی ندارد نیازی به انجام این کار وجود ندارد، به هر حال فشردن پدال کلاج مقداری از فشار وارد شده به استارت را کم کرده و ضرری ندارد.

خودرو

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید