۱۴e673ba-e021-4742-bf65-f519d58efa64-218x150_aa52d4e9ff2d5920a63abf4148d245e1

تویوتا یکی از معدود خودروسازانی است که روی تکنولوژی سلول سوختی سرمایه‌گذاری کرده و با رونمایی از پروژه پورتال ۲٫۰ تعهد خود به این موضوع را برجسته‌تر کرده است.


این پروژه که به عنوان قدمی فوق‌العاده در مسیر حرکت به سوی آینده‌ای بدون آلایندگی توصیف شده یک کامیون کلاس ۸ هیدروژنی می‌باشد که بر پایه موفقیت‌های پروژه پورتال اولیه معرفی شده در سال پیش بنا شده است.

مطالب خواندنی : تجربه رانندگی با لامبورگینی اوراکان پرفورمانته اسپایدر ۲۰۱۸


در پروژه پورتال ۲٫۰ قطعات زیادی از تویوتا میرای استفاده شده است. این کامیون یکی از اولین تراک های سنگین بدون آلایندگی است که توسط یک OEM ساخته می‌شود. محدوده حرکتی این کامیون بیش از ۴۸۲ کیلومتر است که ۱۶۱ کیلومتر بیشتر از بُرد کامیون اولیه بوده است. این محدوده حرکتی بیشتر بدون تأثیر منفی روی پرفورمنس حاصل شده بنابراین پروژه پورتال ۲٫۰ دارای قدرت بالاتر از ۶۷۰ اسب بخار و گشتاور ۱۷۹۴ نیوتون متری می‌باشد.


جدای از شعاع حرکت بهبود یافته، کامیون جدید تویوتا منعطف‌تر از قبل بوده زیرا به کابین خوابی مجهز شده که هم‌اکنون مناسب طی مسافت‌های طولانی‌تر می‌باشد. تویوتا همچنین می‌گوید ترکیب باک سوخت منحصربه‌فردی وجود دارد که باعث افزایش هرچه بیشتر فضای کابین بدون افزایش فاصله بین محوری شده است.


به لطف این تغییرات، تویوتا می‌گوید پروژه پورتال ۲٫۰ ارزش تجاری بیشتری در مقایسه با پروژه اولی دارد. اگرچه برنامه‌های تولیدی این کامیون اعلام نشده اما خودروساز ژاپنی با گفتن اینکه بیش از ۱۶ هزار کامیون تنها در بندرهای لس‌آنجلس کار می‌کنند نیاز به کامیون‌های بدون آلایندگی را برجسته‌تر کرده است. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰ این میزان به ۳۲ هزار کامیون افزایش یابد.


معرفی پروژه پورتال ۲٫۰ اندکی پس از انتشار خبری درباره قصد تویوتا برای تولید خودروهای سلول سوختی ارزان‌تر صورت گرفته است. گفته می‌شود نسل بعدی تویوتا میرای در اوایل سال ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد و احتمالاً سیستم سلول سوختی قوی‌تر و جمع و جورتری خواهد داشت.


چیز زیادی درباره نسل بعدی میرای نمی‌دانیم اما این خودرو می‌تواند بُردی بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ کیلومتر داشته باشد. این محدوده حرکتی تا سال ۲۰۲۵ می‌تواند به ۱۰۰۰ کیلومتر برسد.


تویوتا ظاهراً برنامه‌هایی هم برای تولید دیگر خودروهای سلول سوختی از جمله تراک ها و شاسی بلندها دارد. انتظار می‌رود این خودروها حدود سال ۲۰۲۵ عرضه شوند و البته نسخه‌های تجاری سلول سوختی هم تولید شود.

 

Bilin
pedal

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here