اگر مقصدتان به سمت شما چرخش می‌کند، آیا نباید سریع‌تر به آنجا برسید؟ زمین با سرعت ۱۱۸۰ کیلومتر بر ساعت به سمت شرق چرخش می‌کند و ما در هواپیمایی هستیم که به سوی غرب پرواز می‌کند، آیا نباید زودتر به مقصدمان برسیم با توجه به اینکه زمین به سمت ما گردش می‌کند؟ پاسخ کوتاه «خیر» است. زیرا هواپیمای ما تحت تاثیر چرخش زمین قرار می گیرد. یعنی ما از مقصد خود دور می‌شویم، اما مقصد به سمت ما حرکت می کند. قدری گیج شدید؟

Bilin، نگران نباشید، ویدئوی Minute Physics پاسخ نسبتا بلندتری برای این معما دارد. زمانی که خود زمین با سرعت تقریبا ۱۱۸۰ کیلومتر بر ساعت به سمت شرق گردش می‌کند، زمین و تمامی چیزهای روی آن حتی سریع‌تر حرکت می کنند یعنی با سرعت ۱۶۷۰ کیلومتر بر ساعت. حتی هوای بالای زمین تقریبا با همین سرعت به سمت ِ شرق حرکت می‌کند. پس برای اینکه هواپیما به سوی مقصدی پرواز کند، باید متناسب با نحوۀ چرخش زمین اقدام به این کار کند.

دانلود ویدئو/ ترجمه زیرنویس: امیرحسین سلیمانی/ سایت بیگ بنگ

فرض کنید هواپیما با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند، می‌تواند با سرعت مناسب به سمت ِ مقصد پرواز نماید. از سوی دیگر، اگر به سمت غرب در حال پرواز باشد، در واقع با سرعت منفی ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. «هنری رایش» در ویدئوی بالا می‌گوید: «بله، به غرب بروید؛ به شرق بروید؛ آهسته‌تر از زمین به معنای رفتن به شرق است.» اما این قدرها ساده نیست. به هیچ عنوان ساده نیست چرا که بادهای موجود در اتمسفر فوقانی ِ زمین شرایط را به کلی به هم می‌ریزند.

در واقع بخش‌های مختلف زمین که با سرعت‌های مختلف حرکت می‌کنند، در این بین تاثیرگذار هستند. زیرا زمین یک گوی بزرگ آبی است و وقتی این گوی آبی به حرکت در می‌آید، شرایط فوق پدید می‌آیند. اگر همچنان از این موضوع سر در نیاورده‌اید و نیاز به توضیحات بیشتر دارید، این سوال را جواب بدهید: چه می‌شود اگر تمامی افراد روی زمین بطور همزمان پرواز کنند؟

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

bigbang

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here