پیش بینی ‌های علمی که در سال 2016 به واقعیت تبدیل شدند

یک سال دیگر هم گذشت و این یعنی یک قدم دیگر به فردای آرزوهایمان نزدیک‌تر شدیم. در سال 2016 هم مانند سال‌های دیگر، پیش بینی ‌های علمی زیادی به حقیقت پیوستند. در ادامه با Bilin همراه باشید تا از جذاب‌ترین پیشرفت‌های این سال مطلع شوید.

 

12+1 مورد از پیش بینی ‌های علمی که در سال 2016 به حقیقت پیوست

شکست استاد بزرگ از هوش مصنوعی در بازی Go

یکی از معروف‌ترین رقابت‌های بین هوش مصنوعی و انسان در سال 1996 اتفاق افتاد. زمانی که ابرکامپیوتر آبی عمیق (Deep Blue) برای اولین بار توانست استاد بزرگ شطرنج –گری کاسپاروف- را شکست دهد. این ابرکامپیوتر در سال 2011 هم موفق شد قهرمان مسابقه اطلاعات عمومی Jeopardy را مغلوب کند. در سال 2016، هوش مصنوعی گوگل به نام آلفاگو (AlphaGo) که برای بازی تخته‌ای گو (Go) طراحی‌شده است توانست در 5 مسابقه،4 بار استاد بزرگ این بازی یعنی لی سدول را شکست دهد. زمانی که گوگل تصمیم گرفت این مسابقه را انجام دهد، تعداد زیادی با قاطعیت پیش بینی می‌کردند که هوش مصنوعی در برابر چنین فرد باهوشی هیچ شانسی نخواهد داشت.

بعد از مغلوب شدن در مقابل هوش مصنوعی، سدول اعلام کرد: «بعد از این شکست، شک زیادی به روش‌های خودم پیداکرده‌ام.باید مطالعات بیشتری انجام دهم.» این شکست یادآوری دیگری بود که هوش مصنوعی روزبه‌روز به هوش انسان نزدیک‌تر می‌شود.

ماشین‌های خودران Uber به واقعیت تبدیل شدند

ما می‌دانستیم که عرضه‌ تاکسی‌های خودران پدیده‌ای غیرقابل‌اجتناب خواهند بود؛ اما زمانی که شرکت اوبر (Uber) در ماه اکتبر اعلام کرد که تعدادی از ماشین‌های خودران این شرکت را روانه خیابان‌ها کرده است، همه شوکه شدند. لحظه‌ای که می‌توان گفت آغاز دوران جدیدی برای صنعت حمل‌ونقل خواهد بود. این یکی از پیش بینی ‌های علمی بود که در سال 2016 به حقیقت پیوست و مسیر جدیدی را د صنعت حمل و نقل جهان رقم زد.

البته این ماشین‌ها چندان بدون نقص نیستند و در بسیاری از نواحی هنوز قانونی نشده‌اند. اما همین مقدار پیشرفت هم به‌گونه‌ای باورنکردنی سریع‌تر از آن‌چیزی است که انتظارش را داشته‌ایم.

تولد اولین کودک با 3 والد

یکی از پیش بینی ‌های علمی که در سال 2016 به حقیقت پیوست، تولد یک نوزاد از 3 والد بود. برای اولین بار، کودکی با ژن سه والد به شیوه انتقال میتوکندری متولد شد. در میتوکندری‌ سلول‌های مادر این نوزاد پسر، یک نقص ژنتیکی وجود داشت که سبب می‌شد فرزندش به یک بیماری شدید سیستم عصبی مبتلا شود. دو فرزند قبلی این زن و شوهر اردنی به علت همین بیماری درگذشته بودند و پزشکان آمریکایی با استفاده از روش انتقال میتوکندری این کار را در مکزیک انجام دادند چون این کار هنوز در آمریکا مجوز قانونی ندارد.

حکم دادگاه برای منجمد کردن جسد دختر 14 ساله

یکی از پیش بینی ‌های علمی که سال‌ها در مورد آن صحبت می شد، انجماد زنده انسان های بیمار به امید کشف در مان بیماری آنها در آینده بود. در سال 2016، دادگاهی در بریتانیا رای داد که باتوجه به خواست یک دختر چهارده‌ساله برای انجماد جسدش پس از مرگ و بازگرداندن آن به حیات، مانعی وجود ندارد. این دختر چهارده‌ساله که به نوع نادری از سرطان مبتلا بود پیش از مرگ خواسته بود تا جنازه او به روش علمی منجمد شود تا شاید طبق پیش ‌بینی ‌ها با پیشرفت علم در آینده، بازگرداندن حیات به او امکان‌پذیر گردد و بتواند بار دیگر به زندگی خود ادامه دهد. والدین این دختر از هم جداشده‌اند و درحالی‌که مادر او با این درخواست موافق بود، پدرش برای جلوگیری از اجرای این خواست به دادگاه مراجعه کرد. درنهایت قاضی دادگاه تصمیم گرفت با توجه به تصمیم مادر دختر حکم صادر کند. جسد این دختر پس از مرگ به آمریکا انتقال یافت و یک شرکت تجاری با هزینه‌ای حدود چهل هزار دلار، آن را برای همیشه در دمای پائین منجمد کرده است.

خلق زندگی مصنوعی با استفاده از 473 ژن

پنج سال پس از خلق اولین سلول باکتریایی زنده در محیط آزمایشگاه، پژوهشگران زیست‌فناوری انستیتو وانتر با بررسی این باکتری کوچک دریافته‌اند که دوره زندگی این موجود دارای حیات مصنوعی می‌تواند با داشتن تنها 473 ژن تکمیل شود. تعداد ژن‌های این باکتری کوچک‌تر از ژن‌های هر موجود دیگری در طبیعت است. این باکتری که JCVI-syn3.0 نام دارد، پیش بینی می‌شود که بتواند قدم اولیه برای تولید داروهای جدید باشد.

بهبود زندگی انسان از طریق دست‌کاری ژن CRISPR

پیرامون دستکاری ژنتیکی موجودات زنده، پیش بینی ‌های علمی بسیاری صورت گرفته است. در سال 2015، گروهی از دانشمندان چینی توانستند با استفاده از تکنیک ویرایش ژن CRISPR، ژن‌های معیوب و مشکوک به سرطان را از باقی ژن‌ها جدا کنند. اما در ماه آوریل امسال، گروهی دیگر از دانشمندان چینی با این تکنیک کار خارق‌العاده‌ی دیگری انجام دادند. آن‌ها توانستند با استفاده از روش CRISPR، ویروس HIV را از سلول‌های ایمنی بدن جدا کنند. باوجود این‌که چنین تکنیکی هنوز در ابتدای راه است؛ اما پیش بینی می‌شود که در آینده مورد استفاده همه قرار گیرد و بسیاری از بیماری‌ها درمان شوند. در جدید‌ترین خبر در این رابطه، دانشمندان چینی دانشگاه سیچوان توانستند با استفاده از همین روش، سلول‌های مقاوم نسبت به سرطان ریه را وارد بدن یک بیمار کنند. این اولی باری است که چنین روشی به‌صورت موفقیت‌آمیز بر بدن یک انسان زنده انجام می‌شود.

پیشرفت فناوری‌های عصبی

محققان دانشگاه دوک موفق شدند مغز یک میمون را به یک ویلچر روباتیک متصل‌کنند به‌طوری‌که میمون بتواند تنها با فکرش ویلچر را به هر جهتی که می‌خواهد حرکت دهد. در این سیستم الکترودهایی درون مغز میمون کار گذاشته‌شده که سیگنال‌های الکتریکی را از حدود 300 سلول عصبی مغز که مسئول حرکت دادن اندام‌ها هستند دریافت می‌کند. دانشمندانی در هلند هم موفق شدند با استفاده از این فناوری برای افراد مبتلا به بیماری ALS امکانی فراهم کنند که از طریق فکرشان، بتوانند با سرعت 2 کلمه در دقیقه ارتباط برقرار کنند. گروهی دیگر از محققان هم توانستند کاری کنند که یک فرد فلج فقط با استفاده از فکرش، گیتار هیرو (Guitar Hero) بازی کند.

 به حقیقت پیوستن پیش بینی واقعیت مجازی همه‌جانبه

بالاخره در سال جاری شاهد عرضه هدست‌های واقعیت مجازی همه‌جانبه بودیم. باوجود این‌که قیمت این هدست‌ها بسیار بالا است اما توانستند همه انتظارات را برآورده کنند. هدست‌های آکیولس ریفت (Oculus Rift) و اچ‌تی‌سی وایو (HTC Vive) علی‌رغم قیمت بسیار بالا، تجربه‌ی هیجان‌انگیزی را به خریداران هدیه می‌دهند.

برنامه‌ دانشمندان برای ساخت انسان مصنوعی

در سال گذشته، حدود 100 دانشمند، وکیل و کارآفرین جلسه‌ای مخفی برگزار کردند تا درباره امکان ساخت رشته‌های مصنوعی دی‌ ان ای (DNA) انسان بحث و گفت‌و‌گو کنند. این جلسه که بدون حضور هیچ خبرنگاری و در پشت درهای بسته برگزار شد، بحث‌های زیادی را به راه انداخت. درنهایت جرج چرچ، استاد دانشگاه هاروارد، اعلام کرد که هدف اصلی جلسه برای امکان به وجود آوردن انسان به‌صورت مصنوعی در 10 سال آینده بوده است.

محققان امیدوارند و پیش‌ بینی می‌کنند، در آینده‌ای نزدیک به تکنولوژی می‌رسند که بتوانند رشته‌های متعدد دی ان ای را که به‌صورت مصنوعی ساخته‌شده‌اند، به هم متصل کنند. سپس آن‌ها بتوانند از این راه موجودات زنده و ازجمله انسان را به وجود بیاورند.

افزایش رشد تولید انرژی‌های تجدید پذیر

در ماه اکتبر، سازمان جهانی انرژی در گزارشی اعلام کرد، میزان برق تولیدشده از منابع تجدید پذیر در سال گذشته به 153 گیگاوات رسیده که این برق بیشتر از طریق توربین‌های بادی و صفحه‌های خورشیدی تولیدشده است. این مقدار رشد فراتر از پیش بینی ها بوده و احتمالا در سال جاری این درصد افزایش پیدا کند.

مقصر شناختن یک الگوریتم برای کاهش ارزش پوند

روز چهارشنبه 5 اکتبر، ارزش پوند انگلیس در بازارهای آسیایی در عرض دو دقیقه حدود 6 درصد سقوط کرد. یکی از مقصران این کاهش بی‌سابقه، یکی از الگوریتم‌های بازار بود که به‌صورت خودکار نسبت به اخبار واکنش نشان می‌دهند. در این رابطه هم رئیس‌جمهوری فرانسه موضع سختی در برابر خرج بریتانیا از اتحادیه اروپا اتخاذ کرده بود. این گزارش در حدود ساعت هفت و هفت دقیقه صبح سنگاپور توسط فایننشال تایمز منتشر شد. بسیاری از الگوریتم‌های تجاری برای خبرهای دست اول به وب‌سایت‌ها مراجعه می‌کنند، بنابراین ممکن است که این مطلب توسط یکی از الگوریتم‌ها به‌عنوان پیش بینی خطرات پوند انتخاب‌شده و بعد به شکل اطلاعات مؤثر در معاملات مدنظر قرارگرفته باشد.

کشف روش جدید برای حفظ مغز بعد از مرگ

در این روش ابتدا مغز خرگوش را در یک ماده شیمیایی مخصوص گذاشته و سپس آن را تا حد نزدیک به دمای نیتروژن سرد می‌کنند. با استفاده از این راه پیش بینی می‌شود ساختار‌های اصلی مغز برای مدت طولانی بعد از مرگ سالم باقی بماند. این تکنیک به دانشمندان کمک می‌کند که بعد از مرگ بیمار به‌صورت دقیق به مطالعه بافت‌های مغز بپردازند. البته این روش هم درنهایت مغز را تبدیل به تکه‌ای پلاستیک خواهد کرد. به همین دلیل نگرانی‌های زیادی در رابطه با استفاده از این روش وجود دارد.

پیشرفت بزرگ در زمینه‌ همجوشی هسته‌ای

آخرین مورد از پیش بینی ‌های علمی که در سال 2016 به حقیقت پیوست، پیشرفت بزرگ بشر در زمینه همجوشی هسته ای بود. دانشمندان آلمانی در سال جاری توانستند 2 مگاوات انرژی حاصل انفجار گاز هیدروژن را به هیدروژن پلاسمای با چگالی کم تبدیل کنند. البته این انتقال فقط در کسری از ثانیه اتفاق افتاد اما در همین زمان هم پلاسما به دمای 80 میلیون درجه رسید. کم‌وبیش به‌اندازه دمای خورشید. زمان زیادی طول خواهد کشید که طبق پیش بینی ها بتوانیم از چنین فناوری به‌صورت امن و پایدار استفاده کنیم. اما این قدم اول بسیار مهمی محسوب می‌شد.

شما چه پیش بینی ‌های علمی دیگری را می شناسید که در سال های اخیر به حقیقت بدل شده است ؟

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید