bugatti-02_3D-Druck_Bremssattel.jpg

تقریباً روزی نیست که از ویژگی‌های برجسته و متمایز بوگاتی شیرون خبری منتشر نشود. شاید ترمزها جدیدترین ویژگی برجسته این هایپرکار باشند. ترمزهای شیرون یکی دیگر از شاخصه‌های تکنولوژیکی بوگاتی را به رخ جهانیان می‌کشند.


ترمزهای بکار رفته در شیرون قبلاً عنوان بزرگ‌ترین ترمزهای صنعت خودرو را به خود اختصاص داده و از آلیاژ آلومینیوم پرکشش با ۸ پیستون در جلو و ۶ پیستون در عقب تشکیل شده است؛ اما این خودروساز معروف تنها به همین موارد بسنده نکرده است!


بوگاتی در قدمی رو به جلو هم اکنون کالیپرهای ترمز را بازطراحی کرده و با طراحی سه‌بعدی آن‌ها را از تیتانیوم ساخته است. اگرچه این کالیپرها هنوز مراحل بررسی برای تولید را می‌گذرانند اما بزرگ‌ترین قطعه تیتانیومی عملکردی ساخته شده با پرینت سه‌بعدی در جهان محسوب می‌شوند.


مزیت این کار کاملاً واضح است: درحالی‌که کالیپرهای ترمز آلومینیومی شیرون قبلاً وزن ۴٫۸۹ کیلویی داشته‌اند اما کالیپرهای جدید تنها ۲٫۹ کیلوگرم وزن ‌دارند. این وزن با توجه به ابعاد و بزرگی کالیپرها کاملاً قابل‌توجه می‌باشد.


مدیر تکنولوژی‌های جدید بوگاتی در دپارتمان توسعه فنی شرکت می‌گوید:

توسعه خودرویی فرایندی بی‌پایان است. این موضوع مخصوصاً درباره بوگاتی صادق است. در تلاش‌های توسعه‌ای ادامه‌دار ما همیشه استفاده از متریال و فرایندهای جدید را به منظور به‌کارگیری در مدل‌های کنونی مدنظر قرار می‌دهیم.

توسعه این قطعات تیتانیومی برای بوگاتی و Laser Zentrum Nord (همکار شرکت در این پروژه) تنها ۳ ماه زمان برده است. پرینت هر قطعه با استفاده از بزرگ‌ترین ماشین از نوع خود در جهان ۴۵ ساعت طول کشیده و این کار با ۴ لیزر صورت گرفته است.

Bugatti Chiron
بوگاتی در حال آماده شدن برای آغاز تست کالیپرهای تیتانیومی در ماه‌های آینده بوده و به دنبال به‌کارگیری آن‌ها در شیرون فعلی و یا نسخه‌ای قدرتمندتر از آن است. البته تنها تمرکز بوگاتی روی ترمزها نبوده زیرا شرکت در حال کار بر روی برف‌پاک‌کن جلو به منظور پرینت و رساندن وزن آن به نصف وزن قطعه آلومینیومی فعلی است.

 

pedal

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here