۵۴۵۸۸۷۸۷-compressor

پردازنده ۳۲ هسته ای Ryzen Threadripper شرکت AMD سرانجام آماده عرضه شد. این پردازنده قدرتمند قرار است با قیمت بسیار بالای ۱۷۹۹ دلار در اختیار کاربران قرار گیرد.

پیش‌فروش پردازنده قدرتمند Ryzen Threadripper 2990WX با ۳۲ هسته و ۶۴ رشته که ژوئن شاهد معرفی آن بودیم، رسما آغاز شده است. این پردازنده نسل دومی بر پایه فناوری ساخت ۱۲ نانومتری +Zen شرکت AMD تولید شده و با مادربوردهای X399 سازگار خواهد بود. مدیران می‌گویند این پردازنده، «تولیدکنندگان، توسعه‌دهندگان و هواخواهان کامپیوترهای شخصی» را که بیشتر از اپلیکیشن های نرم افزاری همچون مجموعه Adobe Creative Cloud استفاده می‌کنند، هدف قرار می‌دهد.

مطالب خواندنی : کامپیوتر جیبی پاناسونیک تاف بوک FZ-T1

AMD با پردازنده تردریپر ۲۹۹۰WX و ثبت امتیاز ۷۶۱۸، موفق به شکستن رکورد جهانی تست پردازنده چندرشته‌ای در دسته پردازنده‌های دسکتاپ تک‌سوکته Cinebench شده است. هرچند، مهندسان با افزایش کلاک پردازنده تا ۵٫۱ گیگاهرتز و استفاده از نیتروژن برای خنک کردن آن، چنین رکوردی را ثبت کرده‌اند؛ در نتیجه، احتمالا شما چنین نتیجه‌ای را در خانه نخواهید گرفت. کلاک پایه ۳٫۰ گیگاهرتزی این پردازنده در حالت بوست به ۴٫۲ گیگاهرتز می‌رسد و خوشبختانه از یک خنک‌کننده معمولی هوایی یا آبی می‌توان برای پایین آوردن دما استفاده کرد.

قیمت پردازنده ۳۲ هسته ای Ryzen Threadripper

پردازنده 32 هسته ای Ryzen Threadripper

یکی دیگر از نقاط ضعف پردازنده ۳۲ هسته ای Ryzen Threadripper ، قیمت ۱۷۹۹ دلاری آن است. هرچند، چیپ‌های ۱۸ هسته‌ای Core i9 اینتل در زمان عرضه با قیمت بالاتری به فروش می‌رسیدند. علاوه بر ۲۹۹۰WX، سازندگان سه پردازنده نسل دومی دیگر از این خانواده را هم معرفی کرده‌اند: پردازنده ۲۴ هسته‌ای ۲۹۷۰WX با قیمت ۱۲۹۹ دلار، پردازنده ۱۶ هسته‌ای ۲۹۵۰X با قیمت ۸۹۹ دلار و پردازنده ۱۲ هسته‌ای ۲۹۲۰X با قیمت ۶۴۹ دلار.

Threadripper 2990WX را می‌توان قوی‌ترین چیپ برای کامپیوترهای رومیزی در نظر گرفت. از طرفی، اخیرا اینتل از پردازنده‌ای ۲۸ هسته‌ای با کلاک ۵٫۰ گیگاهرتز پرده برداشته و آن را تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی عرضه خواهد کرد. چیپ اینتل امتیاز پایین‌تر ۷۳۳۴ را در Cinebench ثبت کرده و از نوعی سیستم خنک‌کننده مخصوص استفاده می‌کند اغلب مصرف‌کنندگان، آن را ندارند.

این پردازنده‌ها برای بازی‌ها مناسب نیستند چرا که بسیاری از عناوین موجود، تنها از چند هسته پردازشی استفاده خواهند کرد. در سوی دیگر، این پردازنده‌های قدرتمند برای رندرگیری سه‌بعدی و اپلیکیشن های گرافیکی که نیاز به قدرت بالایی دارند، پیشنهاد می‌شود. ۲۹۹۰WX از تاریخ ۱۳ آگوست (۲۲ مرداد) و ۲۹۵۰X از تاریخ ۳۱ آگوست (۹ شهریور) به فروش خواهند رسید. پردازنده‌های ۲۹۷۰WX و ۲۹۲۰X هم از اکتبر (پاییز) در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.

Bilin
Gadgetnews

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here