Vladimir-Putin-Russia-nuclear-weapons-960×540.jpeg

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه در جریان یک سخنرانی اعلام کرد که این کشور تسلیحات هسته‌ ای غیر قابل ردیابی جدیدی را آزمایش کرده است.

ولادیمیر پوتین در جریان سخنرانی سالانه در برابر قانون گذاران روسیه گفت که تسلیحاتی شامل موشک‌های کروز با پیشران هسته‌ای، زیردریایی‌های بدون سرنشین با پیشران هسته‌ای و موشک‌های فراصوت که هیچ نمونه‌ای در دنیا ندارند، توسط این کشور آزمایش شده‌اند. او ادعا کرد که این تسلیحات جدید، سامانه دفاع موشکی ناتو را بی‌اثر خواهند کرد و این مسئله به معنی پایان آن‌چه پوتین “تلاش غرب برای متوقف کردن پیشرفت روسیه” خواند، خواهد بود.

 

او اشاره کرد، از آنجایی که آمریکا در حال توسعه سامانه دفاع موشکی است که می‌تواند باعث از بین رفتن بازدارندگی هسته‌ای روسیه شود و نگرانی موسکو در این مورد را نادیده می‌گیرد، روسیه نیز چاره‌ای جز ساخت تسلیحات هسته‌ ای جدید ندارد. پوتین در همین مورد گفت:

“هیچ کس به حرف ما گوش نمی‌داد، حالا مجبورید که گوش کنید.”

رئیس جمهور روسیه ادعا کرد که ارتش این کشور موشک کروز با پیشران هسته خود را در زمستان گزشته آزمایش کرده و این موشک عملا بردی نامحدود دارد و برخورداری از سرعت بالا و مانورپذیری توانایی نفوذ به هر سامانه دفاع موشکی را به آن می‌دهد.

همچنین اظهار داشت که زیردریایی بدون سرنشین جدید بردی بین قاره‌ای دارد و می‌تواند با حمل کلاهک هسته‌ای، ناوهای هواپیمابر و تاسیسات ساحلی را هدف قرار دهد. برد عملیاتی بالا و سرعتش که 10 برابر بیشتر از وسائل بدون سرنشین مشابه است آن را در مقابل ردگیری دشمن ایمن می‌سازد.

سخنرانی پوتین با ویدئوها و تصاویر کامپیوتری از این تسلیحات هسته‌ ای همراه بود که بر روی یک صفحه نمایش عظیم نشان داده می‌شدند. یک ویدئوی کامپیوتری وسیله بدون سرنشین زیردریایی را نشان داد که از یک زیردریایی دیگر رها گشت و به یک ناوهواپیمابر برخورد کرد و همچنین در نزدیکی یک ساحل منفجر شد.

 

پوتین اظهار داشت، آزمایش‌های راکتور هسته‌ای کوچک این وسیله زیردریایی نیز در زمستان گذشته به پایان رسیده است.

این اولین باری بود که سلاح‌های جدید با این میزان از جزئیات معرفی می‌شدند و نمی‌توان درستی این ادعا‌ها یا میزان پیشرفت پروسه توسعه این تسلیحات را به سرعت ارزیابی کرد.

پوتین اضافه کرد که هنوز نامی برای سلاح‌های جدید انتخاب نشده و پیشنهاد داد که وزارت دفاع رقابتی را در سطح ملی برای انتخاب بهترین نام‌ها برگذار کند. این پیشنهاد شیطنت آمیز یادآور زمان شوروی است که معمولا مرگبارترین تسلیحات را با معمولی‌ترین اسامی نامگذاری می‌کردند.

رئیس جمهور روسیه سلاح جدید دیگری به نام آوانگارد را معرفی کرد که یک موشک قاره‌پیما است. پوتین گفت که این موشک توانایی انجام مانورهایی تند و تیز را دارد که باعث می‌شود رهگیری آن توسط سامانه‌های دفاعی غیرممکن شود. او همچنین گفت روسیه موشک قاره‌پیمای جدید دیگری به نام سارمات را آزمایش کرده است که می‌تواند برای رسیدن به اهداف هم از قطب شمال و هم از قطب جنوب عبور کند. این موشک نسل بعدی موشک ساتان است و از کلاهک‌های بیشتری از ساتان حمل می‌کند.

پوتین از سلاح دیگری به نام کینژال نام برد که موشکی فراصوت است و هواگردی را با خود حمل می‌کند که سرعتش 10 برابر سرعت صوت است و دوهزار کیلومتر برد دارد (احتمالا چیزی شبیه Hypersonic Glide Vehicle‌ آمریکا و WU-14 چین) و در حال حاضر هم در منطقه نظامی جنوبی روسیه مستقر شده است.

همانطور که گفته شد، ولادیمیر پوتین دلیل تولید این تسلیحات هسته‌ ای را خروج آمریکا از توافقات دوران جنگ سرد اعلام کرد کرد که بر اساس آن توسعه سامانه‌های دفاع موشکی محدود شده بود.

 

“می‌خواهم به کسانی که در 15 سال گذشته به رقابت‌های تسلیحاتی دامن زده، برای برتری یک جانبه بر روسیه تلاش کرده و تحریم‌هایی غیرقانونی را با هدف جلوگیری از پیشرفت کشورمان اعمال کرده‌اند بگویم: هر چیزی که تلاش می‌کردید با سیاست‌هایتان از آن جلوگیری کنید اتفاق افتاده است. شما در متوقف کردن روسیه شکست خوردید.”

او نسبت به برنامه بازنگری هسته‌ای پنتاگون که اوایل سال جدید میلادی منتشر شد و در آن توسعه تسلیحات هسته‌ ای تاکتیکی پیش بینی شده است ابراز نگرانی کرد و گفت که این سیاست می‌تواند احتمال استفاده از تسلیحات هسته‌ای را افزایش دهد.

“ما استفاده هر نوعی از تسلیحات هسته‌ ای علیه روسیه و متحدانش را، خواه از نوع کم قدرت، متوسط و با هر قدرت دیگر باشد، حمله هسته‌ای تمام عیار قلمداد می‌کنیم. پاسخ ما و عاقبت چنین حمله‌ای بسیار سریع خواهد بود. هیچ کس نباید در این مورد شکی داشته باشد.”

آمریکا نیز اعلام کرد که از توسعه چنین سلاح‌هایی آگاه است و سخنگوی ارشد پنتاگون، دانا وایت، گفت که این کشور غافلگیر نشده است. او گفت روسیه مدت زیادی است که در حال توسعه این تسلیحات است و به مردم آمریکا اطمینان داد که ارتش این کشور برای مقابله با هر گونه تهدیدی آمادگی کامل دارد.

Bilin
Gadgetnews

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید