۳-۵۸٫jpg

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، در مورد دلایل افزایش قیمت موبایل در بازار ایران پس از اجرای طرح رجیستری توضیحاتی را ارائه کرد. وی همچنین از اجرای مرحله بعدی رجیستری از 14 بهمن خبر داد.

 

افزایش قیمت موبایل به خاطر تغییرات بازار ارز

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، در جمع خبرنگاران توضیحاتی را در مورد طرح رجیستری و افزایش قیمت موبایل در ماه‌های اخیر ارائه کرد. جهرمی مدعی شد افزایش 25 درصدی قیمت گوشی های تلفن همراه در بازار صحت ندارد، اما افزایش قیمت داشته‌ایم که البته به طرح رجیستری ارتباطی ندارد. به گفته وزیر ارتباطات، زمانی که طرح رجیستری اجرایی شد، دلار 3900 تومان بود و حالا بیشتر از 4500 تومان است. همچنین در آن زمان ارز مبادله‌ای ارائه می‌شد ولی اکنون تنها ارز آزاد داده می‌شود؛ بنابراین طبیعی است که شاهد افزایش قیمت موبایل باشیم.

آذری جهرمی در ادامه اظهار کرد:

طرح رجیستری را با قاطعیت به پیش می‌بریم. اگر این طرح باعث افزایش درآمد واردکنندگان رسمی شده باشد، نشان از موفقیت آن دارد. چون این بدان معناست که کانال رسمی واردات گوشی رونق پیدا کرده است.

وی همچنین افزود هدف ما این است که برای واردات گوشی های تلفن همراه از مجرای قانونی، انحصاری ایجاد نشود و شاهد افزایش قیمت در بازار نباشیم. وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اعلام کرده برای صدور مجوز واردات هیچ محدودیتی نداریم. بحث‌هایی هم مطرح شد که به فروشگاه‌های عرضه تجهیزات الکترونیکی به صورت آنلاین مجوز داده شود.

افزایش قیمت موبایل

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد مرحله بعدی طرح رجیستری گفت:

از این بعد گوشی‌هایی که مشمول رجیستری می‌شوند، آسیایی هستند که بازار زیادی هم دارند. فاز دوم رجیستری برای مردم منافعی دارد و از سرقت گوشی های تلفن همراه تا حدود زیادی جلوگیری می‌کند. در حال حاضر نظارت خوبی در بازار وجود دارد و از 14 بهمن‌ماه نیز یک مدل گوشی دیگر تحت پوشش رجیستری قرار می‌گیرد.

جهرمی در پایان تاکید کرد که حتی یک ریال از هزینه رجیستری به وزارت ارتباطات نمی‌رود و این طرح حتی هزینه‌های مالی برای ما داشته است. البته این که هزینه‌های قاچاق به دولت برگردد در توسعه اقتصاد نیز تاثیرگذار خواهد بود.

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید