جدید-گرانش-را-بیشتر-بشناسیم-bilin.jpg

بر طبق تحقیقات اریک ورلیند، هیچ نیازی برای افزودن ماده تاریک رازآلود به نظریه وجود ندارد. در این مقالۀ جدید، ورلیند چگونگی پیش بینی دقیق سرعت توسط نظریه گرانش خود را نشان می دهد که در اثر آن، ستارگان به دور مرکز کهکشان راه شیری می چرخند. ورلیند خاطر نشان کرد:« ما شواهد و مدارکی داریم که می گوید این نظریه جدید گرانش مطابقت خوبی با مشاهدات دارد. در مقیاس های بزرگ، گرانش مطابق با روش مورد پیش بینی نظریه اینشتین رفتار نمی کند.»

نظریه ورلیند در نگاه اول ویژگی هایی مشابه با نظریات اصلاح شده گرانش مثل نظریۀ دینامیک نیوتنی اصلاح شده(MOND) دارد. همچنانکه MOND نظریه را برای سازگاری با مشاهدات تنظیم و اصلاح می کند، نظریه ورلیند از همان اصول اول آغاز می شود که ورلیند آن را یک نقطه آغاز کاملا متفاوت می نامد.

تطبیق اصل هولوگرافیک

پروفسور اریک ورلیند، دانشگاه آمستردام، موسسه فیزیک نظری دلتا

پروفسور اریک ورلیند، دانشگاه آمستردام، موسسه فیزیک نظری دلتا

یکی از اقدامات مهم در نظریه ورلیند، بکارگیری اصل هولوگرافیک می باشد که توسط آموزگار خصوصی ورلیند یعنی جرالد هوفت( برنده جایزه نوبل در سال ۱۹۹۹، دانشگاه اوترشت) و لئونارد ساسکیند(دانشگاه استنفورد) معرفی شد. بر اساس اصل هولوگرافیک، کلیه اطلاعات موجود در کیهان با یک کره خیالی عظیم پیرامون آن قابل توصیف است. اکنون ورلیند نشان می دهد که این ایده کاملا صحیح نیست: بخشی از اطلاعات در جهان ما در خود فضا نهفته است.

اطلاعات در بخش عمده

این اطلاعات اضافی برای توصیف جزئ تاریک دیگر جهان مورد نیاز است که انرژی تاریک نام دارد. انرژی تاریک نقش چشمگیری در انبساط سریع جهان داشته است. ورلیند با بررسی اثرات این اطلاعات اضافی بر ماده معمولی با نتیجه شگفت انگیزی دست می یابد. از آنجا که گرانش معمولی با استفاده از اطلاعات موجود در کره خیالی قابل رمزگذاری می باشد، نتیجه اطلاعات اضافی در فضا نیرویی است که مطابقت خوبی با نیروی نسبت داده شده به ماده تاریک دارد.

در آستانه یک انقلاب علمی

گرانش نیاز مبرمی به چند روش جدید دارد، مانند روشی که ورلیند مطرح کرد زیرا این روش به خوبی با فیزیک کوانتوم ادغام نمی شود. هر دو نظریه، جواهرات فیزیک قرن بیستم، نمی توانند همزمان درست باشند. مشکلات در دو نقطه بروز می یابند: در مجاورت سیاهچاله ها یا در طول بیگ بنگ. ورلیند می افزاید:« بسیاری از نظریه پردازان فیزیک درصدد بازبینی نظریه هستند که من هم یکی از آن فیزیکدان ها هستم. پیشرفت های قابل توجهی هم حاصل آمده است. احتمالا ما در آستانه یک انقلاب علمی جدیدی قرار گرفته ایم که دیدگاه های ما را در خصوص ماهیت فضا- زمان و گرانش با تغییرات اساسی روبرو می سازد.» بتازگی نیز دانشمندان توزیع گرانش بیش از ۳۳ هزار کهکشان را با هدف آزمودن پیش بینی های ورلیند اندازه گیری کردند. در نتیجه این اندازه گیری نظریه ورلیند سازگاری خوبی با توزیع گرانش داشت. جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: astronomynow.com

bigbang

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید