موشک کروز مبین ؛ جدیدترین سلاح ایرانی

نمایشگاه هوایی ماکس 2019 در روسیه، محل رونمایی از جدیدترین دستاورد نظامی کشور در زمینه موشک های گروز با نام موشک کروز مبین بود.با Bilin (اخبار فناوری) همراه باشید.

نمایشگاه هوایی ماکس 2019 هر ساله میزبان صنایع و شرکت‌ها از چندین کشور مختلف است. ایران نیز به رسم سال‌های گذشته در غرفه خود، جدیدترین دستاوردهای نظامی خود در زمینه هوافضا را به نمایش گذاشته است.

پر سر و صداترین محصول ایران در نمایشگاه امسال موشک کروز مبین است که توسط سازمان صنایع هوایی ایران طراحی و ساخته شده است.

لازم به ذکر است که به گفته نماینده این سازمان، مبین در حقیقت یک پهپاد چند منظوره زمین پرتاب است که می‌توان آن را با استفاده از چتر بازیابی کرد. این نماینده به خبرنگار Jane’s گفت که معرفی این سلاح به عنوان موشک کروز خطای بازاریابی است.

مقایسه قدرت نظامی عربستان ، امارات , قطر

در هر حال موشک کروز مبین (آن گونه که در نمایشگاه هوایی ماکس معرفی شده است)، دارای طراحی رادارگریز با سطح مقطع 0/1 متر مربع است و می‌تواند برای مدت 45 دقیقه در ارتفاع 10 متری از سطح زمین پرواز کند. این مساله احتمال شناسایی موشک کروز مبین را توسط رادارها به حداقل می‌‌رساند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده در نمایشگاه ماکس، مبین دارای وزن 670 کیلوگرم و فاصله بال 3 متر است و می‌تواند با حداکثر سرعت 900 کیلومتر در ساعت، در ارتفاع 13 کیلومتری تا 10 متری از سطح زمین پرواز کند. برد اعلام شده برای این موشک 450 کیلومتر اعلام شده است و از توانایی تجهیز به انواع سرجنگی تا وزن 120 کیلوگرم برخوردار است.

موشک کروز مبین ؛ جدیدترین سلاح ایرانی

مبین در مرحله میانی پرواز با استفاده از سامانه‌های TERCOM و DSMAC هدایت می‌شود. این سامانه‌ها عوارض سطح زمین را با اطلاعاتی که از پیش در کامپیوتر داخلی سلاح ذخیره شده مطابقت می‌دهند و بر این اساس یک مسیر مشخص را دنبال می‌کنند. سازمان صنایع هوایی، جزئیاتی در مورد سامانه هدایتی در مرحله پایانی پرواز مبین ارائه نکرده است.

به گفته نماینده صنایع هوایی ایران، مبین سال گذشته وارد خدمت شده است و برای فروش به مشتریان خارجی آماده است.

Bilin

Gadgetnews

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید