ساخت-موتورسیکلت-کمپرسی-سه-محور-توسط-چی

چندین سال است که چینی‌ها به بخش‌های مختلف در زمینهٔ وسایل نقلیه رخنه کرده و از موتورسیکلت و خودروهای سواری گرفته تا کامیون و ماشین‌آلات ساختمانی را تولید می‌کنند. در بین وسایل نقلیهٔ ساخت چین، بعضاً نمونه‌های عجیبی هم دیده می‌شود؛ اما وسیله‌ای که در این مطلب به معرفی آن پرداخته‌ایم شاید یکی از عجیب‌ترین وسایل نقلیهٔ چینی باشد. این وسیله، یک موتورسیکلت سه محور بنزینی دامپ تراک یا همان کمپرسی است که ۹ چرخ دارد! زیرا چرخ‌های عقبی آن به‌صورت دوبل هستند.

این باربرهای عجیب که موتورسیکلت‌های سه‌چرخ کشاورزی نام دارند، عمدتاً در حومهٔ شهرهای چین به فروش می‌رسند و در شهرهای بزرگ دیده نمی‌شوند. این وسایل به‌طور رسمی در دستهٔ سه‌چرخه‌ها قرار می‌گیرند هرچند که چرخ‌های بیشتری دارند؛ اما درحالی‌که اغلب سه‌چرخه‌های کوچک کشاورزی این روزها الکتریکی هستند، همهٔ این موتورسیکلت‌های بزرگ کمپرسی از پیشرانه‌های بنزینی استفاده می‌کنند زیرا نسل فعلی سه‌چرخه‌های الکتریکی به‌اندازهٔ کافی قوی نیستند که بتوانند به چنین وسیله‌های بزرگی قدرت بدهند.

مطالب خواندنی : ام وی آگوستا ۸۰۰ RR LH44 نسخه لوئیس همیلتون

موتورسیکلت کمپرسی آبی‌رنگی که در تصاویر دیده می‌شود، ساخت شرکتی بنام Shenghuoshen بوده و SHS175ZH-2 نام دارد. این مدل به یک پیشرانهٔ ۱۷۵ سی‌سی تک سیلندر چهارزمانهٔ آب خنک مجهز است که بین ۱۰ تا ۲۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. حداکثر سرعت این وسیله نیز ۶۰ کیلومتر در ساعت است و باک سوخت آن ۱۶ لیتر ظرفیت دارد. سازنده ادعا می‌کند که این موتورسیکلت کمپرسی می‌تواند با یک باک سوخت پُر مسافت ۵۰۰ کیلومتر را طی کند که کمی خوش‌بینانه به نظر می‌رسد. این وسیلهٔ نقلیهٔ باربر ۳٫۴۹ متر طول، ۱٫۳۶ متر عرض و ۱٫۳۷ متر ارتفاع داشته و وزن خالص آن برابر با ۳۶۵ کیلوگرم است.

موتورسیکلت کمپرسی قرمزرنگی که در تصاویر دیده می‌شود اما ساخت شرکت Xinling بوده و XL175ZH-A نام دارد. مشخصات این مدل هم بسیار به نمونهٔ آبی‌رنگ شباهت داشته و از همان پیشرانهٔ ۱۷۵ سی‌سی استفاده می‌کند اما حداکثر سرعت آن ۵۰ کیلومتر در ساعت است که یعنی کمی کُندتر است. این وسایل باربر اما قیمت بسیار مناسبی دارند به‌گونه‌ای که قیمت مدل SHS175ZH-2 (نمونهٔ آبی‌رنگ) ۱۷ هزار یوآن معادل تنها ۲۵۰۰ دلار و قیمت مدل XL175ZH-A (نمونهٔ قرمزرنگ) ۱۳,۶۰۰ یوآن معادل فقط ۲۰۰۰ دلار است.

علاوه بر این، نوع دیگری از این موتورسیکلت‌های کمپرسی هم وجود دارد که چرخ‌های عقب آن تکی است. این مدل ساخت شرکتی بنام Shuangshi بوده و طول قسمت بار آن بیشتر از آن دو مدل قبلی است. همچنین گفته شده که حداکثر سرعت این مدل به ۷۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد درحالی‌که بسیار ارزان‌تر بوده و تنها ۱۰ هزار یوآن معادل ۱۵۰۰ دلار قیمت دارد.

 

Bilin
pedal

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here