سود بانکی
سود بانکی

بانک جهانی در سال 2012 میلادی ، گزارشی را منتشر کرد که در مورد نرخ سپرده های بانکی 138 کشور جهان ، اطلاعاتی را در اختیار همگان قرار می داد . بر طبق این گزارش، نرخ سود سپرده در کشور ایران ، 14.8 درصد اعلام شده بود و این عدد باعث شده بود که کشور ایران، در رتبه پنجم از نظر میزان سودی که بانک به مشتریانش می دهد ، قرار بگیرد . و بعد از کشورهای بلاروس، یمن، ترکیه و اوگاندا ، کشور ایران ، بالاترین سود را به سپرده گذاران خودش پرداخت کند. در سال 2012 ، سود پرداختی از جانب کشور بلاروس، 22.3 درصد و کشور یمن ، 19.5 درصد و کشور ترکیه ، 16.4 درصد و کشور اوگاندا ، 16.2 درصد بوده است .با Bilin همراه باشید.

ارتباط سود بانکی و تورم

گرفتن سود بانکی، منفعت یا خطر2

بانک های کشورهایی که بالاترین سود را به مشتریانشان پرداخت می کنند، اغلب میزان تورم در کشورشان بسیار بالاست . بنابراین، میزان واقعی سود سپرده در این کشورها، بسیار کمتر از نرخ رسمی آن است. مثلا بلاروس که گفتیم بیشترین سود بانکی را می دهد، از لحاظ میزان تورم ، اولین رتبه را در جهان به خودش اختصاص داده است و در سال 2012 میلادی ، میزان تورم در این کشور 59.2 درصد اعلام شده است!

ایران هم که در همان سال رتبه پنجم را از نظر سود بانکی از آن خودش کرده بود، از نظر میزان تورم، در رتبه سوم جهان قرار گرفته بود و میزان تورم در ایران 27.3 درصد اعلام شده بود . کشورهای سوئیس و هنگ کنگ ، کمترین میزان سود بانکی را پرداخت می کنند و حتما برایتان جاب است که عدد این سود بانکی پرداختی، برابر صفر می باشد.

مطالب خواندنی : راه اندازی کسب و کار بدون تأمین منابع مالی

دلیل وعده سود بانکی بالا

رئیس بانک مرکزی ایران، اخیرا اعلام کرده است که بانک ها و موسساتی که به مردم وعده می دهند که سود بالایی بهشان پرداخت کنند در حقیقت مشکل دارند و می خواهند زمان بخرند. با خودتان فکر کنید چرا یک بانک باید سود بالایی پرداخت کند ؟! منطق بانک می گوید که وقتی که یک بانک چنین وعده و وعیدی می دهد، می خواهد به هر قیمتی که شده توجه مردم را به سمت سپرده گذاری در موسسه اش جلب کند و پولشان را جذب کند و به خودش اختصاص بدهد .

ضرر سود بانکی بالا برای اقتصاد

گرفتن سود بانکی، منفعت یا خطر3

میزان سود بانکی یکی از مهمترین عواملی است که بر فعالیت های اقتصادی اثر می گذارد . سودی که بانک ها به سپرده های بانکی پرداخت می کنند تولید و اشتغال کشور را تحت تاثیر خود قرار می دهد . وقتی که سود پرداختی از جانب بانک بالا باشد همه پول ها ناخودآگاه روانه بانک ها می شوند و از آن جایی که با انجام هیچ فعالیت اقتصادی ای  نمی توانند این میزان سود را به دست بیاورند، در نتیجه به جای شرکت در کارهای تولیدی رو می آورند به سپرده گذاری در بانک ها .

کاهش اعتماد مردم به بانک ها

گفتیم که بانک برای جذب پول مردم به سمت خودش، می آید به آن ها وعده و وعید می دهد و در نهایت مردم پولشان را به بانک می سپارند اما بانک ، با سود زیادی که به سپرده گذاران خودش پرداخت می کند ، در نهایت به جایی می رسد که نمی تواند همه تسهیلاتی را که قولش را داده بود به مرحله عمل برساند و در نتیجه اعتماد مردم به بانک و بانک داری از بین می رود و هجوم می آورند به سمت بانک ها تا پول خودشان را پس بگیرند و همین مسئله منجر به ورشکستگی بانک ها می شود . بنابراین رئیس بانک جهانی به مردم هشدار داده که از سرمایه گذاری در بانک هایی که قول سود بالایی را به آن ها می دهند خودداری کنند. چون این بانک ها در معرض ورشکسته شدن هستند .

جلوگیری از تورم، از طریق تغییر سود بانکی

گرفتن سود بانکی، منفعت یا خطر4

درباره تاثیر کاهش میزان سود بانکی بر اقتصاد کشور حرف و حدیث زیادی وجود دارد. زمانی صحبت بود که وقتی تورم بالاست، نرخ سود بانکی باید بالا باشد. ولی وقتی که میزان تورم به 40 درصد رسید میزان سود بانکی از 22 درصد تغییری نکرد. از طرف دیگر گفته می شود که نرخ تورم ، 14-13 درصد است که این رقم چندان واقعیت ندارد . چون فرمول هایی که به وسیله آن ها نرخ تورم را تعیین می کنند با واقعیت اقتصادی جامعه کمی تفاوت دارد و آن چیزی که مردم از تورم حس می کنند با آن چه که اعلام می شود در خیلی از موارد منطبق نیست .

دو نکته کلیدی درباره سود بانکی در کشور ایران

درباره سود بانکی دو نکته کلیدی وجود دارد که حتما باید در کشور ایران رعایت بشوند. اول این که سود بانکی ای که بانک به فرد سپرده گذار پرداخت می کند و آن چیزی که در مقابل ارائه تسهیلات بانکی از مشتریان خودش دریافت می کند باید بر اساس قانون عملیات بانکداری بدون ربا باشد .

نکته دوم این است که میزان سودی که بانک به مشتریانش پرداخت می کند و همچنین سود تسهیلاتی ای که بانک از مشتریانش دریافت می کند باید رقمی باشد که در محدوده نرخ تورم به اضافه یا منهای یک یا دو درصد باشد و نباید بیشتر از این مقدار از تورم فاصله بگیرد. هر وقت دیدید که میزان تورم از میزان سود بانکی خیلی فاصله گرفته است ، مطمئن باشید که یک عامل غیر اقتصادی که برای اقتصاد سالم و رقابتی ایجاد مزاحمت می کند وجود دارد .

 

چرا مردم به سپرده گذاری در بانک ها علاقه دارند ؟

گرفتن سود بانکی، منفعت یا خطر5

وقتی که افراد پول خودشان را داخل بانک می گذارند نه مالیاتی پرداخت می کنند و نه احتیاج است که ریسکی بکنند . علاوه بر این، پولی که در نزد بانک است، نقد شوندگی بالایی دارد یعنی هر زمانی که فرد بخواهد می تواند پول خودش را از بانک ، پس بگیرد. بنابراین وقتی که سود بانکی بسیار بالاتر از تورم باشد هر انسان عاقلی به این سمت می آید که بجای ریسک کردن و سرمایه گذاری در فعالیت های مختلف و هزینه هایی که در بر دارند پول خودش را در بانک بگذارد و در  تولید و اشتغال که در نهایت موجب رونق اقتصادی جامعه می شود خودداری کند و روز به روز بر ثروت خودش اضافه نماید .

آیا کاهش سود بانکی ، موجب ضرر کردن سپرده گذاران می شود ؟

در زمان کاهش سود سپرده های بانکی، سپرده گذاران نباید فکر کنند که متضرر شده اند چون افراد معمولا پولشان را در بانک می گذارند تا قدرت خرید توسط سرمایه شان را حفظ بکنند و علاوه بر این ، بتوانند کسب در آمد کنند . وقتی که میزان سود بانکی کاهش پیدا می کند همزمان قیمت ها در بازار هم اصلاح می شوند و به عبارت دیگر  قیمت کالا ها و خدمات پایین می آید. بنابراین مردم نه تنها ضرر نمی کنند بلکه این موضوع در نهایت به نفع سپرده گذار خواهد بود. در حقیقت ، افرادی که سود بانکی شان کم تر شده است، وقتی که در بازار قیمت جنسی که خریداری می کنند کاهش پیدا کرده باشد ، مثل این است که آن کسری پولشان  جبران شده است .

نتیجه گیری

با توجه به توضیحاتی که دادیم می بینیم که گرفتن سودهای بالای بانکی ، منجر به دو عارضه می شود. یکی اینکه مردم وقتی که می توانند به راحتی هر ماهه به مبلغ بالایی درآمد ناشی از سود سپرده هایشان دست پیدا بکنند، دیگر به سراغ سرمایه گذاری در فعالیت های عمرانی و کشاورزی و … نمی روند. دومین عارضه این است که افزایش سود بانکی موجب افزایش تورم یا به عبارت دیگر ، قیمت بازار می شود .

از طرف دیگر بانک ها برای رقابت با یکدیگر و جذب ثروت و سرمایه مردم به سمت خودشان، رقم های بالاتری از سود را پیشنهاد می دهند اما اغلب پس از مدتی متوجه می شوند که نمی توانند به قول هایی که داده اند عمل بکنند ؛ بنابراین می آیند و سود مشتریانشان را از اصل پولشان می پردازند و کم کم کار به جایی می رسد که نمی توانند حتی اصل پول سپرده گذاران را به خودشان برگردانند و در نتیجه بانک ورشکسته می شود و افراد نیز حتی اصل پول خودشان را از دست می دهند .

بنابراین بهتر است که پس از شنیدن پیشنهاد های وسوسه کننده بانک های مختلف برای پولدار شدن ، فقط به فکر خواباندن پولمان در یک مکان و افزایش ماهیانه آن و کسب درآمد از طریق بانک نباشیم و با یک نگاه آینده بینانه تر ، اوضاع را بررسی کنیم و بین ورشکستگی احتمالی بانک و خطر ریسک سرمایه گذاری در سایر فعالیت های اقتصادی و عملیاتی و کسب و کار ، آن گزینه ای را انتخاب کنیم که در آینده پشیمان نشویم .

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید