مغز انسان آنچنان هم منحصر به فرد نیست!

زمانی تصور می­ کردیم بسیار عجیب است که مغز ما در استفاده منابع توانایی بیشتری نسبت به دیگر جانداران دارد. تحقیقات جدید نشان می­ دهد که ما در اشتباه بودیم. داگ بویر و آریانا هارینگتون از دانشگاه دوک در شمال کالیفرنیا طی پژوهشی نشان دادند در مقایسه با ۲۲ گونۀ دیگر، انسان گونه­ ای معمولی می­ باشد.

Bilin، پیشتر باور بر این بود بدن ما نسبت به دیگر جانداران، سهم بیشتری از کالری دریافتی روزانه را به مغز اختصاص می ­دهد. مغز ما ۲ درصد از وزن کل بدن ما را تشکیل می ­دهد اما می­ تواند بیش از ۲۵ درصد انرژی روزانه ما را به مصرف برساند. این مسئله نشان می دهد برخی جانداران نیز شرایط مشابهی دارند. دانشمندان ثابت کردند مغز ما ۲ برابر شامپانزه، ۳ تا ۵ برابر سنجاب، موش و خرگوش انرژی مصرف می­ کند اما ما تنها گونه­ ای نیستیم که مغز استثنائی دارد. محققان دریافتند مغز حشره ­خوار درختی دم­ مدادی و حتی مغز مارموست کوتوله مصرف انرژی مشابهی با مغز ما دارد. مغز این دو جاندار تقریبا درصد مشابهی با مغز انسان انرژی مصرف می­ کند.

بویر، استادیار انسان­ شناسی فرگشتی دانشگاه دوک در بیانیه ­ای اظهار داشت: «ما مغز منحصر بفردی نداریم. این مسئله می­ تواند تعصبات موجود در مطالعات فرگشت انسان را به چالش بکشد.» تیم تحقیقاتی در جریان این پژوهش، به بررسی مطالعات منتشر شده در خصوص میزان مصرف گلوکز توسط مغز و همچنین میزان حجم داخلی جمجمه(نشان­ دهنده اندازه مغز در ۷ گونه مختلف) پرداختند. سپس آنها با استفاده از این داده ­ها، اقدام به پیش ­بینی مصرف گلوکز مغز ۱۵ گونه جانوری دیگر کردند.

انرژی از طریق رگ­ های خونی به مغز می­ رسد. رگ­ های خونی قندی به نام گلوکز را به مغز می­ رسانند. این مسئله به محققان کمک می­ کرد میزان انرژی مورد نیاز مغز جانداران دیگر را مشاهده کنند. مسئله این است که علت وجود مغزهای به اصطلاح “گرسنه ­تر”در گونۀ ما، بشر امروزی نبوده است. در واقع به نظر می­ آید این مسئله میلیون ­ها سال پیش، زمانی که در درخت فرگشت پستانداران، از خرگوش­ ها و جوندگان جدا شدیم اتفاق افتاد.

بویر اذعان داشت که این مسئله چندان هم تعجب­ آور نیست زیرا برخی جانوران نسبت مغز-به-بدن بیشتری در مقایسه با انسان دارند. مغز ما آن نیروگاه انرژی نیست که ما تصور می کردیم و حتی کوچک­ترین میمون دنیا، یعنی مارموست هم می­ تواند ما را در این زمینه به چالش بکشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Human Evolution منتشر شده است.

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: iflscience.com

bigbang

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید