۰۲be8692-d1de-435a-ae21-65ddd5afed9f

حتما شما هم بارها و بارها از این و آن و افراد با تجربه ، شنیده اید که اگر هدفتان این است که در سازمان یا شرکتی که برای انجام مصاحبه به آن جا مراجعه کرده اید موفق شوید و در همان جا مشغول به کار شوید ، علاوه بر این که به سوالاتی که مصاحبه کنندگان از شما می پرسند ، باید به درستی و هوشمندانه پاسخ دهید ، شما هم باید سوالات زیرکانه و بجایی از آن ها بپرسید

مصاحبه شغلی‌

شما چطور ؟! آیا در مصاحبه هایی که شرکت کرده اید ، تا به حال این سوالات را پرسیده اید ؟ اگر که پاسختان به این سوال منفی است ، باید به شما خبر بدهم که با کمال تاسف ، زمان های مفیدی را که در اختیارتان قرار داده شده بود تا بتوانید با استفاده از آن ، اطلاعات زیادی را راجع به وضعیت شرکت یا محل کار آینده تان به دست بیاورید را از دست داده اید و دیگر نمی توانید این فرصت را در اختیار بگیرید . از طرف دیگر شما می توانستید از این فرصت ، یک استفاده دیگر هم بکنید و آن ، این بود که از طریق پرسش این قبیل سوالات ، اعتماد به نفس خودتان را به کارفرمایتان نشان بدهید و از آن جایی که این افراد از دیدن این ویژگی مثبت و کار آمد در کارمندان خودشان لذت می برند ، حسابی می توانستید خودتان را در قلب آن ها جا کنید !

مطالب خواندنی : چالش ها را در زندگی پشت سر بگذارید

بنابراین الآن حتما از خودتان می پرسید ، سؤالات مهمی که می‌توانم در مصاحبه‌ بعدی از کارفرمای خودم بپرسم ، چیست ؟
ما در این نوشته ، به طور مختصر اما مفید می‌خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم و پرسیدن پنج سؤال را به شما توصیه کنیم ؛ حتی ممکن است که کارفرمایتان به این پرسش‌ هابه دلیل کمبود وقت یا هر دلیل دیگری ، به طور کامل پاسخ ندهد ، اما از این طریق ، شما می‌توانید کارفرمای خودتان ، شرکت و کارمندان دیگر را بهتر بشناسید.


۱) آیا این یک پست قدیمی خالی شده است یا این که پست جدیدی به سازمان اضافه شده است ؟

۵ سوالی که باید در هر مصاحبه شغلی‌ بپرسید تا از اوضاع آن شرکت باخبر شوید1

بگذارید در توضیح این مطلب برایتان از یک مثال استفاده کنم : چند ماه پیش ، علی به مرحله‌ نهایی استخدام به عنوان معاون رئیس بازاریابی و فروش یک شرکت معروف و پر سود راه‌ پیدا کرده بود . به عقیده او ، دیگر چیزی باقی نمانده بود که آن جایگاه شغلی را از آن خودش بکند ؛ ولی متوجه شده بود که طی سه سال گذشته ، این شرکت در همین جایگاه شغلی او سه معاون دیگر هم استخدام کرده است و از سال ۹۳ تا الآن ،این چهارمین باری است که شرکت برای سمت معاون رئیس بازاریابی و فروش ، اقدام به جذب نیرو کرده است .

این وضعیت ، باعث شده بود که علی با یک وضعیت چالش بر انگیز و سردرگمی بزرگی روبه‌رو بشود . از یک طرف ، به دلیل این موقعیت عالی شغلی خیلی خوشحال شده بود و هیجان زده بود و برای اینکه به این مصاحبه دعوت شده بود ، حسابی به خودش افتخار می کرد ، اما از طرف دیگر ، وقتی متوجه شد که این جایگاه شغلی ، یک عروس هزار داماد است و تا الان افراد زیادی را به خودش دیده است ، جا خورد و لبخند روی لبش خشک شد و باید هم که همین‌طور می‌شد .

این نوع اخراج و استخدام مجدد کارمندان که به میزانی زیاد در یک مدت کوتاه انجام شده بود ، به طور قطع نشانه‌ این است که در شرکت ، به خصوص در قسمت بالای آن و نزد رئیس و روسا ، خبرهایی‌ است . علی در مراحل اولیه مصاحبه ، هیچ وقت این سؤال را نپرسیده بود که چرا جایگاه شغلی معاون رئیس ، خالی باقی مانده است و نفر یا نفرات قبلی ، حاضر شده اند که شغلی با چنین مزایا را ترک بکنند و او باید جای خالی آن ها را پر کند ؟ او باید این سؤال را حتما می‌پرسید ، چراکه این سؤال ، کاملا به‌جاست و حتی اگر پاسخ روشن و کاملی به آن داده نشود ، تقریبا می‌توان از نحوه‌ پاسخ دادن مصاحبه‌کننده و لحن او فهمید که قضیه واقعا چیست و او راست می‌گوید یا دروغ ؟

علی در نهایت برای آن جایگاه شغلی ، دعوت به کار شد ولی تصمیم گرفت که این پیشنهاد را رد کند . او این‌ روزها در یک شرکت کوچک‌تر اما با مدیرانی بسیار حمایت کننده و با معرفت کار می‌کند . حتما الآن از خودتان می‌پرسید که خب در این جا میزان جا‌ به جایی کارکنان این شرکت چقدر است ؟ پاسخ سوالتان این است : صفر . این شرکت ، آن قدر امتیاز به کارکنانش می دهد که آن ها با کمال میل و از سر رضایت به فعالیتشان در آن جا ادامه می دهند .

۲ ) میزان اخراج و استخدام دوباره کارمندان این شرکت ، چه قدر است ؟

۵ سوالی که باید در هر مصاحبه شغلی‌ بپرسید تا از اوضاع آن شرکت باخبر شوید2

اولین چیزی که باید بدانید ، این است که پرسیدن سوال راجع به میزان اخراج و استخدام دوباره کارمندان در این شرکت ، یک سوال کاملا به جا و مناسب است . حتما این موضوع را به شیوه‌ای بپرسید که اعتماد‌ به ‌نفس شما را نمایش بدهد و درعین‌حال ، کارفرمایتان را هم متهم نکنید ، به او نشان بدهید که به‌طور کاربردی و دقیق تصمیم‌گیری می‌کنید ؛ مطمئن باشید که هر کارفرمایی به‌خاطر این ویژگی ، به شما احترام خواهد گذاشت .

اگر وقتی که درباره‌ میزان اخراج و استخدام دوباره کارمندان سوال کردید و متوجه شدید که نرخ آن بسیار بالاست ، باید این بار با لحن آرام و به شیوه‌ای که کارفرما احساس نکند که دارید به او حمله می‌کنید و او را بازخواست می کنید ، بپرسید: « شما فکر می‌کنید که علت این میزان بالای جابه‌جایی چیست ؟ » و « آیا شرکت ، برنامه یا راهکاری را برای کم کردن این میزان بالا در نظر گرفته است ؟ »

میزان بالای اخراج و استخدام دوباره کارمندان ، می‌تواند نشانه‌ای از ضعیف بودت مدیریت ، محیط کاری سرشار از استرس ، نا سپاسی نسبت به کارکنان ، زیاد نشدن یا افزایش دیر‌ به‌ دیر حقوق یا همه این موارد با هم دیگر باشد .

۳ ) آیا کارمندان ، معمولا برای ناهار خوردن به بیرون از محل کار می‌روند یا ناهار خودشان را بر سر میز کار می‌خورند ؟

این سؤال اصلا هم عجیب و غریب نیست و شما می‌توانید آن را به شیوه ای مطرح کنید که انگار می‌خواهید راجع ‌به دوستانه‌بودن و راحتی فضای محیط کار با خبر شوید . اما با فرض این که مصاحبه‌کننده با صداقت جواب این سؤال شما را بدهد ، با مطرح کردن این پرسش ، از این موضوع با خبر می‌شوید که آیا کارکنان این شرکت ، آن‌قدر تحت فشار کاری هستند که باید ناهار خودشان را بر سر میز کارشان بخورند و آیا از شما هم انتظار می‌رود که همین کار را بکنید ؟
گروه های کاری ای که اعضایشان وقت استراحت ندارند ، معمولا خسته و ناراضی هستند . حتما از این قضیه با خبر شوید ؛ مخصوصا اگر که اصلا نمی‌خواهید که هر روز چند ساعت بر سر میز کار خودتان زندانی بشوید .

۴ ) وضعیت مالی شرکت چگونه است ؟

۵ سوالی که باید در هر مصاحبه شغلی‌ بپرسید تا از اوضاع آن شرکت باخبر شوید5

خیلی از کارمندان ، پس از مدت کوتاهی و گاهی بلافاصله بعد از اینکه دعوت به کار شده‌اند ، بر اثر از بین رفتن بازار هدف یا ورشکستگی ناگهانیِ شرکت ، از کار بیکار شده‌اند ، چون اصلا حتی روحشان هم از اوضاع نا جور مالی شرکت خبر نداشته است . خوانندگان عزیزم ، باید بدانید که پرسش از چند ‌و ‌چون اوضاع مالی و حساب و ‌کتاب ‌های شرکت ، حتی اگر شرکت خصوصی یا یک کسب و کار خانوادگی باشد، طی مصاحبه نه‌تنها هیچ اشکالی ندارد ، بلکه خیلی هم مهم است.

اول به سراغ گوگل بروید تا بتوانید اطلاعات مالی شرکت را با یک جست‌و‌جوی ساده به‌دست آورید ، اما اگر نتوانستید ، حتما باید این سؤال را در مصاحبه مطرح کنید . ‌اصلا نباید به صورت سرسری دعوت به کار را بپذیرید و این اطلاعات مالی مهم را ساده بگیرید . شاید با خودتان بگویید: « حالا بزار بریم ببینیم چی می‌شه ! »، اما این کار ، عاقلانه نیست . به‌هر‌حال ، آگاهی از وضعیت مالی شرکت قبل از استخدام ، بسیار مهم است.

۵ ) در انتهای مصاحبه ، بپرسید که آیا راجع‌به صلاحیت من شکی در ذهنتان باقی مانده است ؟

۵ سوالی که باید در هر مصاحبه شغلی‌ بپرسید تا از اوضاع آن شرکت باخبر شوید4
افراد زیادی هستند که از پرسیدن این سوال می‌ترسند چون نگران این هستند که کارفرما به آن پاسخ مثبت بدهد، اما این سؤال مهمی است چرا که اگر کارفرما کوچک‌ترین شک و تردیدی نسبت به شما داشته باشد ، احتمالا همان لحظه آخرین شانسی است که برای شفاف سازی و اثبات توانایی‌هایتان باقی مانده است ، پس بهتر است که از آن استفاده کنید. اگر از طرح این سؤال می‌ترسید، به این نکته فکر کنید که اگر در وجود شما چیزی است که باعث تردید مصاحبه‌کننده می‌شود و شما راجع‌به آن سؤال نکنید، او با احتساب این نگرانی‌ها راجع‌به استخدام شما ، تصمیم‌گیری می‌کند. با توجه به این نکته، خوب است بدانید اگر این سؤال را مطرح کنید اگر سودی نکنید ، ضرر هم نمی‌کنید .

نتیجه گیری

در مصاحبه کاری ، خجالت را کنار بگذارید ؛ لازم نیست که مصاحبه گر را با سوالاتتان بمباران کنید اما این سوالات کلیدی را حتما بپرسید تا با دید بازتری وارد کار جدیدتان شوید و بعدا حسرت نپرسیدن این سوالات را نخورید .

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید