امروزه در دنیای ارتباطات و تکنولوژی زندگی می کنیم، تاثیر تکنولوژی و ارتباطات روز به روز بر زندگی انسان ها بیشتر شده است و همین تکنولوژی و ارتباطات  توانسته سرگرمی هایی جدیدی را برای مردم تمام ملت ها با آداب و رسوم و ملیت های متفاوت فراهم کند. اینترنت و اپلیکشن هایی نظیر دیوار ، شیپور ، غذاتو انلاین سفارش بده ، اسنپ، تپ سی، بازی های آنلاین و..همه و همه محصولات این عصر در ایران عزیزمان هستند.

ارتباطات و تکنولوژی

18شغل پر درآمد جهان از نگاه اقتصاد دانان بزرگ2

مشاغل مربوط به ارتباطات و تکنولوژی هم مسلماً از پردرآمد ترین شغل های دنیا به حساب می آیند و توانسته اند به لحاظ درآمد جای مشاغل دیگری که تا سال ها و قرن ها با درآمدهای بدون سقف و حدشان همه را کلافه کرده بودند،بگیرند. آری پزشک های عزیز و دندان پزشکان و تمام کسانی که سال ها پشت کنکور پزشکی مانده اید تا دکتر شوید، هم اکنون زمان این رسیده است که بدانید در ۴۰ سال آینده در ایران برنامه نویس ها و کسانی که برنامه نویسی می دانند از شما درآمد بیشتری خواهند داشت.

۱۸ شغل برتر دنیا

از ۱۸ شغلی که وزارت کار آمریکا به عنوان ۱۸ شغل برتر دنیا در سال ۲۰۱۴ معرفی کرده است توسعه‌دهنده نرم‌افزار یا همان برنامه نویسی در رتبه اول و تحلیل گر سیستم کامپیوتر در پله بعدی قرار گرفته است. به بیانی  دیگر می توان گفت درابتدای جدول پردرآمد ترین شغل های دنیا، پزشکی دیده نمی شود و این درحالی است که دندان پزشک ها در رتبه سوم از نظر درآمد قرار گرفته اند. طبق این آمار برنامه نویس ها به طورمیانگین ۹۰۰۶۰ دلار در سال در آمد دارند و این تنها متوسط درآمد کل افرادی است که در این بخش مشغول هستند.

درآمد بالا در این شغل

18شغل پر درآمد جهان از نگاه اقتصاد دانان بزرگ3

به بیانی دیگر تقریباً ۱۳۸۸۸۰ دلار به ده درصدی که درآمد بالایی در این شغل دارند، اختصاص می یابد. این بالا بودن درآمد شغل برنامه نویسی و رهبریت دنیای تکنولوژی و اینترنت که باعث بهبود ارتباطات شده است، توانسته است تا جایی پیش برود که پیش بینی می شود تا قبل از سال ۲۰۲۲، حدود ۱۴۰ هزار شغل جدید مربوط به توسعه نرم‌افزار ایجاد شود. درجایگاه دوم این آمار و گزارش شغل تحلیل گر سیستم های کامپیوتری وجود دارد که از دندان پزشکی پیشی گرفته است و در جایگاه دوم جدول نشسته است.

مسائل و تحلیل‌های مربوط

تحلیل گرها، با مسائل و تحلیل‌های مربوط به آن و طراحی تکنولوژی سر و کار دارند. دانشمند داده ها لقبی است که به تحلیل گر سیستم های کامپیوتری داده می شود. شغل تحلیل سیستم های کامپیوتری شغلی است که در کشور های در حال پیشرفت نظیر مانند ایران اسم و رسمی دریافت نکرده است و جا نیفتاده است. تحلیل گر سیستم کامیپوتری، برای تجارت کمپانی های بزرگ، کارهای خیلی مهم و مفیدی انجام می دهد. مفید واقع شدن در این شغل تا جایی می تواند تداوم  یابد که یک تحلیل گر سیستم کامپیوتری با داشتن این شغل سالانه به طور متوسط، ۸۳۸۰۰ دلار در آمد داشته باشد.

بالاترین حد برای کسب درآمد

18شغل پر درآمد جهان از نگاه اقتصاد دانان بزرگ4

پردرآمد ترین فرد در شغل تحلیلگر های سیستم کامپیوتری، در بالاترین حد برای کسب درآمد از  این حرفه، طبق گزارش وزارت کار آمریکا سالانه ۱۲۲۰۹۰ دلار می تواند به دست می آورد. از طرفی اگر همینطور پیش برود انتظار می رود به دلیل رشد تجارت و رقابت بین شرکت ها، تا سال ۲۰۲۲، حدود ۲۴.۵ درصد افزایش درآمد در این گروه شغلی شاهد خواهیم بود.

مطالب خواندنی : مفهوم رنگها در برندسازی ، طراحی و تبلیغات

۱-توسعه دهنده نرم افزار

۲-تحلیل گر سیستم های کامپیوتری

۳-دندانپزشک

۴-سرپرستار

۵-داروساز

۶-پرستار رسمی

۷-متخصص فیزیوتراپی

۸-پزشک متخصص

۹-توسعه دهنده وب

۱۰-متخصص بهداشت دهان و دندان

۱۱-تحلیل گر امنیت اطلاعات

۱۲-مدیرپایگاه داده ها

۱۳-دستیار پزشک متخصص

۱۴-کار درمانگر

۱۵-تحلیل گر پژوهش های بازار

۱۶-متخصص علوم آزمایشگاهی

۱۷-دستیار متخصص فیزیوتراپی

۱۸-مهندس عمران

کسب و کار های ساده و بدون نیاز به تحصیلات خاص

البته شغل هایی نیز وجود دارند که درآمد بسیاری دارند و نیاز به تحصیلات خاصی ندارند. این شغل ها بسیار راحت بوده و به راحتی انجام می شوند. اکنون به معرفی برخی از این کسب و کار های ساده و بدون نیاز به تحصیلات خاص می پردازم. از نظر اقتصاددانان بزرگ وقتی برای کاری که باید انجام شود شخص خاصی را نمی توان پیدا کرد پس دستمزد و درآمد افزایش پیدا می کند تا برای انجام آن داوطلبین افزایش یابد. دلیل درآمد زیاد این کارها هم این است که هرکسی حاضر به انجام این کارها نیست و یا از وجود چنین کارهایی آگاه نیست.

مراقبت از سگ ها و بردن آن ها به پیاده روی

18شغل پر درآمد جهان از نگاه اقتصاد دانان بزرگ5

سگ ها مدتها است که اهلی شده اند، در کنار انسان ها زندگی می کنند و حتی انسان ها  روی آنها  اسم می گذارند و در کنار خود از آنها نگه داری می کنند. سگ ها را  به گردش  و پیاده روی چه در صبح و چه در عصربردن یکی دیگر از کسب و کارهای  پردرآمد است. بسیاری از افرادی که سگ دارند و درمحدوده شهری زندگی می کنند بسیار پر مشغله هستند و حاضرند برای اینکه یک فرد فقط یک ساعت سگ هایشان را بیرون ببرد، با آنها پرسه بزند و بازی کند  ۵۰ دلار بپردازند. فردی که سگ ها را به پیاده روی می برد می تواند هر ساعت چند سگ را به گردش ببرد و درنتیجه آخر ماه پول زیادی را به دست آورد.

تست کننده گیم های کامپیوتری

بازی های کامپیوتری توسط شرکت هایی طراحی و ساخته می شوند. این شرکت ها افرادی را برای تست بازی های جدیدشان که هنوز در بازار عرضه نشده است، استخدام می کنند تا این افراد این بازی ها را تست کنند تا اگر باگ یا عیبی در روند بازی وجود داشت، پیدا شده و به آنها گزارش دهند. این بازی ها می توانند نسخه های به روز شده و جدید بازی های قدیمی باشند یا کلاً جدید باشند. فردی که توسط این شرکت ها استخدام می شود می تواند در طول بازی و تست آن لذت ببرد چرا که  اول از همه و قبل از هر کسی بازی های جدید و به روز شده را تست می کند و دوم اینکه درآمدی بیشتر از  ۵۰ هزار دلار کسب می کند و خیلی زود و راحت ثروتمند می شود.

ماساژ دهنده

18شغل پر درآمد جهان از نگاه اقتصاد دانان بزرگ6

ماساژدهنده ها  کار بسیار ساده و راحتی انجام می دهند. این افراد باید با انجام ماساژ بدن فرد مقابل آرامش را به او هدیه  دهند که همین انتقال آرامش از طریق ماساژ به نفع شخص ماساژدهنده نیز هست زیرا خود ماساژور هم از این آرامش بهره مند می شود. تنها نیاز به کسب مجوز مناسب با این شغل دارید، پس از آن می توانید به یک ماساژور حرفه ای در مدت اندکی تبدیل شوید و کار خود را برای کسب درآمدی حدوداً ۵۱ هزاردلار شروع کنید.

مربی ورزش انفرادی

ورزش کردن کار دشواری است  و نیاز به حوصله و زمان دارد. در عین حال که ورزش کردن کار سختی است، تماشای ورزش کردن دیگران هیچ کاری ندارد و باعث سرگرمی ما می شود. مربی شخصی کاری جز تعیین برنامه و رژیم  غذایی ،آموزش حرکات ، گفتن باید ها و نبایدها، پیشنهادات و تشویق فرد مقابل ندارد. او با انجام این کارها و از این قبیل میتواند درآمدی درحدود  ۵۵ هزار دلار کسب کند.

نگهبانی و مراقبت از خانه ها

18شغل پر درآمد جهان از نگاه اقتصاد دانان بزرگ7

این شغل من را یاد فیلمی به نام تنها درخانه می اندازد که بارها صدا و سیما آن را در تلویزیون پخش کرد. اگر این فیلم را دیده باشید می فهمید منظور من چه چیزی است. این شغل یعنی در خانه بمانید وقتی دیگران یعنی صاحبان ملک نیستند تا دزد یا سارقین وسایل آن ها را به سرقت نبرند. افراد زیادی وجود دارند که برای ویلاهای خود در شمال یا آپارتمان های خود در تهران و دیگر شهرها به ازای پرداخت مبلغ زیادی از شما می خواهند که از خانه آن ها مراقبت کنید و نگهبانی دهید. این کار در آمریکا درآمدی در روز حدود ۱۰۰ دلار  دارد.

نتیجه گیری

بسیاری از شغل هایی که نیاز به تحصیلات داشتند و طبق آمار جزو پردرآمد ترین ها بودند، دراین متن ذکر شد و دیدیم که به سراغ شغل های کامپیوتری و نرم افزاری رفتن می تواند درآمد بسیاری در کشورهای اروپایی و امریکایی داشته باشد. این شغل ها نیز در ایران حدود ۴۰ سال دیگر از شغل های پزشکی و دندان پزشکی پیشی خواهند گرفت. شغل های بدون نیاز به تحصیلات که درآمد خوبی دارند را نیز بررسی کردیم که این شغل ها درعین سادگی بسیار پردرآمد هستند و دلیل آن خاص بودن این شغل ها و عدم انجام آن توسط همه افراد جامعه است.

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید