Main-Pic-2.jpg

بسیاری از ما به خوردن فلفل تند و تاثیری که بر روی بدنمان می‌گذارد، علاقه داریم. آیا می‌دانید فلفل تند از نظر علمی چه تاثیری بر روی مغز و بدن انسان می‌گذارد؟

فلفل تند با فریب مغز شما باعث می‌شود که احساس کنید دهانتان دچار سوختگی شده است؛ اما در حقیقت فلفل تند هیچ گونه دما و گرمایی ندارد پس علت چیست ؟

این واکنش، که از ترکیب ماده ای شیمیایی درون فلفل تند با نام کاپسییسن (capsaicin) و نورون های عصبی به نام TRPV1 است؛ بوجود می آید.

TRPV1 که وظیفه درک درد و سوختگی در دهان و بدن شما را دارد، به سوختگی واکنش داده و پیام هشدار به مغر شما ارسال می کند. کاپسییسن (capsaicin) اگر با TRPV1 ترکیب شود تاثیری بر روی آن میگذارد که سوختگی نیز همان تاثیر را خواهد داشت؛ سپس بدن شما به مصرف فلفل تند واکنش نشان می دهد چرا که پیامی دریافت کرده، مبنی بر سوختگی در قسمت دهان شما؛ حال بدن با عرق کردن، قرمزی صورت، آبریزش بینی و اشک ریختن تلاش بر پایین آوردن دمای خود می کند؛ پس از بلعیدن فلفل تند کاپسییسن (capsaicin) وارد سیستم گوارشی شده و با گیرنده های بیشتری ترکیب می شود.

در صورت مصرف فلفل های بشدت تند ممکن است در گلوی خود تاول بزنید، رفلاکس معده داشته باشید و دچار شوک آنفیلاکسی (anaphylactic) شده و غش کنید.

حال سوال اینجاست چرا فلفل تند مصرف میکنیم؟

بعد از مصرف فلفل تند، مغز در بدن اندورفین (endorphin) و دپامین (dopamine) ترشح می کند. از ترکیب این دو ماده شیمیایی احساس سرخوشی و نشاط مثل حس پس از اندکی دویدن و ورزش کردن به شما دست می دهد.

جالب است که بدانید شما می توانید با مصرف زره زره فلفل های تند در گذر زمان آستانه صبر خود را افزایش دهید.

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید