صورت فلکی مثلث(Tri)

چرا مردم باستان باید سه ستاره ضعیف را به عنوان یک صورت فلکی انتخاب و نام مثلث را به آنها بدهند، معلوم نیست! ولی به هر تقدیر ، این مجموعه کوچک و کم فروغ از دوران کلاسیک شناخته شده بوده است. ممکن است برای عده‌ای این صورت فلکی یادآور دلتای رود نیل باشد و نزد افرادی دیگر ، شکل سه گوش جزیره سیسیل را تداعی کند. زمان رسیددن به نصف النهار ۱۴ آذر و مساحت آن ۱۳۲ درجه مربع می‌باشد.

ستاره ها

هر ضلع این صورت فلکی از سه ستاره با قدر ظاهری ۳ ، تشکیل شده است که از باقی ستارگان و اجرام آن روشنتر میباشند. این صورت فلکی توسط ژوهان بایر(Johann Bayer) در سال ۱۶۰۳ با دقت نام گذاری شد.

مطالب خواندنی : کمبود فسفر در کیهان یافتن حیات بیگانه را غیرممکن می‌کند

اجرام عمقی آسمان

M33 به عنوان یکی از اعضای گروه محلی کهکشانها در فاصله حدود ۲٫۸ میلیون سال نوری از ما، احتمالا دومین کهکشان مارپیچی نزدیک به کهکشان راه شیری می‌باشد که مشاهده آن از درون تلسکوپهای کوچک هم مقدور است. این کهکشان در نزدیکی مرز غربی مثلث با حوت قرار گرفته و از قدر ششم با اندازه ۱٫۵×۲ درجه است. از آنجا که کهکشان مذکور به این اندازه بزرگ است، لذا پرتوهای آن به شدت پخش می‌شوند و در نتیجه باعث تقلیل درخشندگی ظاهری آن می‌گردد، بنابراین برای مشاهده آن نیاز به یک شب صاف و تاریک است. بعضی از ستاره شناسان که دارای چشمان تیزبین هستند، می‌گویند که توانسته‌اند M33 را در شب‌های کاملا مناسب با چشم غیر مسلح هم ببینند. در این صورت فلکی همچنین کهکشان NGC 949 نیز وجود دارد که سی میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و  خوشه ی ستاره ای NGC 6025 و اجرام دیگری نیز وجود دارند.

عکسی از کهکشان M33 که در صورت فلکی مثلث واقع شده است.

عکسی از کهکشان M33 که در صورت فلکی مثلث واقع شده است.

در افسانه

ابتدایی ترین نام برای صورت فلکی مثلث، سیسیلیا بود، داستان به دمیتر ایزد بانوی زراعت و رستنی ها و خواهر زئوس باز می گردد. او ایزد حامی شهر سیسیل بود و از خدای خدایان درخواست کرد تا این جزیره را در بهشت جای دهد. زئوس هم جزیره را به شکل این صورت فلکی در آسمان جای داد. همچنین این جزیره محل دفن انسلادوس یکی از غولانی بود که به جنگ با ایزدان المپ برخاسته بودند. آتنا ایزدبانوی جنگجو او را کشته بود.

منابع:Triangulum Australe

Bilin
bigbang

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید