dims-20.jpg

ساعت هوشمند بدون باتری ماتریکس با پلتفرم اینترنت اشیاء (IoT) در جریان نمایشگاه CES 2018 معرفی شد. این ساعت هوشمند با استفاده از انرژی گرمایی کار می کند و می تواند اعلان های مختلف را از طریق بلوتوث نشان دهد.

ماتریکس سازنده دستگاه‌های بدون نیاز به باتری پاورواچ و پاورواچ ایکس است. هر دو ساعت، همزمان معرفی شدند. پاورواچ ایکس کمی بیشتر از پاورواچ زمان ساخت برده است و دلیل آن هم وجود قابلیت هوشمند دریافت اعلان در این ساعت خواهد بود.

ساعت‌های بدون باتری اختراعات جدیدی نیستند اما در طول چندین دهه بر روی آن‌ها مطالعه و تحقیق صورت گرفته است. این دستگاه‌ها بر اساس ساختار ترموکوبل کار می‌کنند به طوری که انرژی را از میزان تفاوت گرمایش بین دست و دستگاه به دست می‌آورند. مشکلی که در ترموکوبل‌ها وجود دارد ضعف در تولید میزان کافی انرژی است.

شرکت ماتریکس با وجود چالش‌های بسیار، ساعت هوشمند بدون باتری تولید کرده که توانایی نمایش اعلان‌ها را از طریق بلوتوث خواهد داشت. ساعت پاورواچ ایکس حتی می‌تواند انرژی کافی را برای کار موتورهای ارتعاشی، به منظور دریافت لرزش در زمان تماس، فراهم کند. علاوه بر این، ساعت هوشمند ماتریکس قابلیت‌های ورزشی همچون تعداد کالری مصرفی را در زمان ورزش نمایش دهد.

ماتریکس به تازگی بر روی پروژه سنسور برداشت انرژی بیکن (Energy Harvesting Sensor Beacon) در حال کار بوده. این پروژه نشان‌دهنده دستگاه‌های اینترنت اشیاء است که بتوانند بدون باتری کار کنند و همچنین از یک سیستم ترموکوبل مانند که توسط ماتریکس ساخته‌شده بهره ببرند.

این پروژه مناسب برای همه دستگاه‌های اینترنت اشیائی است که در حال حاضر از باتری‌های تک سلولی بهره می برند و یا به صورت معمول شارژ می‌شوند. درعین‌حال شرکت‌هایی که از سنسور های مختلف در دستگاه‌های خود استفاده می‌کنند نیز می توانند سیستم بدون شارژ ماتریکس را با تکنولوژی خود در هم آمیزند. به عنوان مثال،سنسور های کنترل آب و هوا در دفاتر هواشناسی و ایستگاه های تولید انرژی.

ساعت هوشمند بدون باتری ماتریکس احتمالاً تا نیمه سال 2018 به بازار عرضه نمی شود و حتی قیمت آن نیز به طور دقیق مشخص نیست و در حال حاضر پاورواچ ایکس احتمالاً با قیمتی معادل 249 دلار عرضه خواهد شد.

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید