کرم_های-۴۲-هزار-ساله_-به-زندگی-بازگشتند-۳۵۶×۲۲۰

به گفته‌ی دانشمندان، کرم‌های 42 هزار ساله‌ که در لایه‌ی منجمد دائمی اعماق زمین یخ زده‌ بودند دوباره به زندگی بازگشتند. دو کرم لوله‌ای یا  یا نماتد از سیبری برای باری دیگر پس از عصر پلیستوسن در حال حرکت و غذا خوردن هستند.

Bilin، کرم‌های گرد باستانی – که از عصر ماموت‌های پشمالو یخ زده‌اند – دوباره در ظروف پتری در یک موسسه‌ی روسی به حرکت افتادند که دلالت‌های بزرگی برای جراحی پزشکی و اخترزیست‌شناسی به همراه دارد. یک تیم روسی که با متخصصان علوم زمین از دانشگاه پرینستون در آمریکا همکاری دارد با موفقیت توانست کرم‌های یخ زده را به زندگی بازگرداند.

مطالب خواندنی : تبدیل نیتروژن به سیال فلزی در اثر فشار و دمای شدید

گزارش آنها به این صورت است: «ما داده‌های اولیه‌ای را بدست آوردیم که قابلیت ارگانیسم‌های چندسلولی برای سرما زیستی طولانی مدت را در رسوبات لایه‌ی منجمد دائمی اعماق زمین در قطب شمال ثابت می‌کند. ۳۰۰ کرم‌ ماقبل‌تاریخ تجزیه و تحلیل شدند – و دو کرم از نوع نماتد زنده بودند. یک گزارش دیگر در مورد یافته‌هایی که سیبریان تایمز منتشر کرده اعلام کرد: «پس از آب کردن یخ‌ها، نماتدها علائم از حیات را نشان دادند.»

wormsیکی از کرم‌ها به منطقه‌ای در نزدیکی رودخانه‌ی آلازیا تعلق داشت که در سال ۲۰۱۵ در لایه‌ی منجمد دائمی اعماق زمین یافت شد و به نظر می‌رسد ۴۱۷۰۰ سال سن داشته باشد. کرم دیگر در سال ۲۰۰۲ از یک پناهگاه سنجاب ماقبل‌تاریخ در دوانی یار در سواحل پایینی رودخانه ‌کولیما پیدا شد و تقریبأ ۳۲۰۰۰ سال سن دارد. هر دو منطقه در یاکوتیا هستند – سردترین منطقه در روسیه قرار دارد. کرم‌ها در ظروف پتری در آزمایشگاهی در موسسه‎‌ی مسائل فیزیکی-شیمیایی و زیست‌شناسی علوم خاک در نزدیکی موسکو به حیات بازگشتند.

دانشمندان در یک گزارش جدید در علوم بیولوژیکی دوکلیدی گفتند: «این پیشرفت “توانایی ارگانیسم‌های چندسلولی برای بقا به مدت ده‌ها هزار سال را در حالت حفاظت سرما طبیعی” اثبات می‌کند. مشخص است که این توانایی نشان می‌دهد نماتدهای پلیستوسن دارای مکانیزم‌های انطباقی هستند که برای رشته‌های علمی مثل سرماپزشکی، سرمابیولوژی و اخترزیست‎‌شناسی از اهمیت علمی و عملی برخوردارند.»

منبع: express.co.uk

Bilin
bigbang

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید