Untitled-8

ارور ۵۰۰ Internal Server چیست

خطای ۵۰۰ Internal Server error که معنای آن مشکل در سرور داخلی۵۰۰  می‌باشد یکی از متداول‌ترین کد وضعیت‌های HTTP  در رنج کدهای ۵xx است. ارور ۵۰۰ به این معنا است که موضوع یا مسئله‌ای اشتباه بر روی سرویس‌دهنده‌ی وب‌سایت (سرور یا هاست) قرار دارد که سرور یا سرویس‌دهنده قادر به تشخیص دقیق مشکل نیست که وجود این خطا در مدت زمان طولانی تاثیری بسیار نامناسب بر روی سئو و بازاریابی آنلاین کسب وکار شما دارد.

آیا شما مدیر سایت هستید؟ اگر خطای سرور داخلی ۵۰۰ را در یک یا بیش از یک صفحه از وب‌سایت خود ملاحظه کردید، به منظور دریافت راهکارها یا پیشنهادات بهتر، به روش‌های رفع ارور ۵۰۰ Internal Server error در وب‌سایت خود که در پایین صفحه قرار دارد مراجعه کنید.

پیغام خطای ۵۰۰ Internal Server error ممکن است به شکل‌های متعددی نمایان شود چرا که هر وب‌سایتی می‌تواند و اجازه دارد این پیغام را به دلخواه خود سفارشی سازد همانند صفحه ۴۰۴ که طراحی هر سایتی بر روی این خطا متفاوت است.

مطالب خواندنی : فرق بین کش و کوکی , رفع ارور Use cookie-free domains

برخی از متداول‌ترین پیغام‌هایی که شما می‌توانید در آن خطای HTTP 500 را مشاهده نمایید به صورت زیر است:

۵۰۰ Internal Server Error
HTTP 500 - Internal Server Error
Internal Server Error
HTTP 500 Internal Error
 ۵۰۰ Error
HTTP Error 500
۵۰۰٫ That's an error

وقتی که یک ارور سرور داخلی مثل ارور ۵۰۰ به وسیله‌ وب‌سایتی که شما در حال بازدید از آن هستید رخ می‌دهد، این خطا را در هر مرورگر، سیستم عامل و حتی تلفن هوشمندتان نیز قابل رویت است، در بسیاری از اوقات یک خطای ۵۰۰، در پنجره‌ی مرورگر اینترنت به شکل و شمایل سایر صفحات نمایان می‌شود (به بیان دیگر این خطا به صورتی نمایان می‌شود که یک صفحه‌ی عادی در مرورگر وب نمایان می‌شود).

دلایل بروز خطاهای HTTP 500

همان‌گونه که در بالا اشاره کردم، پیغام‌های خطا ۵۰۰ حاکی از آن است که یک چیز یا مسئله‌ای در کل سایت اشتباه است.

بسیاری از اوقات، ارور ۵۰۰ به معنی وجود مشکل در سرور (هاست) یا برنامه‌نویسی سایت است، و گاهی پیدا کردن این مشکل سخت و گاهی موقت است و به سادگی رفع می‌شود.

توجه: هر خطای ۵۰۰ خودش زیرمجموعه های مختلفی می‌تواند داشته باشد، در بیشتر موارد اطلاعاتی ریز درباره‌ی علت بروز  یک خطای HTTP 500 ، زمانی ارائه می‌شود که آن خطا در یک سرور که از نرم‌افزار مایکروسافت IIS استفاده می‌کند، رخ دهد. به ارقامی که پس از عدد ۵۰۰ ظاهر می‌شود توجه کنید مانند خطای HTTP 500.19– خطای سرور داخلی که به این معنی است که داده‌های پیکربندی نامعتبر است. پیغام‌های دیگر را در همین صفحه کمی پایین‌تر اورده‌ایم.

چگونگی رفع خطای ۵۰۰ Internal Server

همان‌گونه که در بالا اشاره داشتم، خطای ۵۰۰ ، خطایی است که از سوی سرویس‌دهنده (سرور) است، به این معنی که مشکل احتمالاَ ناشی از سیستم رایانه یا اینترنت، شما نیست، بلکه در عوض این مشکل به سرویس‌دهنده سایت شما (یا به اصطلاح هاست) بر‌می‌گردد.

ممکن است چیز اشتباهی از سوی شما باشد که البته این بیان درباره بروز این مشکل غیرمحتمل است و در ادامه این احتمالات برای بروز این خطا را تشریح خواهیم کرد.

رفع خطای ۵۰۰ سمت کاربر

 1. مرورگر خود را بارگذاری کنید. می‌توانید این کار را با کلیک کردن بر دکمه بارگذاری مجدد (Refresh) و یا فشردن دکمه F5 (صفحه‌ی کلید) و یا امتحان دوباره‌ی نشانی اینترنتی در نوار آدرس، انجام دهید.
  حتی اگر خطای ۵۰۰ Internal Server، مشکلی در سرور وب باشد، مسئله ممکن است موقتی باشد. تلاش دوباره برای دسترسی به صفحه، در بیشتر موارد موفقیت‌آمیز خواهد بود.
 2. حافظه‌ی پنهان مروگر خود را پاک کنید. حافظه پنهان یا کش (cache) گفته می‌شود، اگر مشکلی در ارتباط با نسخه کش مربوط به صفحه در حال بازدید پیدا شود، این امر ممکن سبب بروز HTTP 500 شود.
  توجه: خطاهای سرور داخلی غالبا ناشی از مسائل مربوط به کش نیست ولی من مواردی را دیده‌ام که پس از پاکسازی، این خطا رفع شده است. این کار آسان و بی‌خطر است بنابراین نسبت به آن بی‌تفاوت نباشید.
 3. کوکی‌های مرورگر خود را حذف کنید. کوکی (cookies) داده‌های بسیار کوچکی هستند که وقتی شما از سایتی بازدید می‌کنید به سمت مرورگر شما ارسال می‌شود، برخی از مسائل مربوط به خطای ۵۰۰ Internal Server را می‌توان با حذف کوکی‌های مرتبط با سایتی که شما در بازدید از آن با خطا مواجه شده‌اید را تصحیح کرد.
  پس از حذف کوکی‌ها، مرورگرتان را راه‌اندازی مجدد کنید و آن را (جهت دستیابی به وب‌سایت مورد نظرتان) دوباره امتحان کنید.
 4. این خطا را همانند خطای ۵۰۴ عیب‌یابی کنید.
  برخی سرویس‌دهنده‌ها، خطای ۵۰۰ Internal Server را وقتی نمایش می‌دهند که خطای ۵۰۴  وجود داشته باشد؛ البته این امر خیلی معمول نیست.
 5. تماس مستقیم با وب‌سایت، گزینه‌ی دیگر است. مدیران وب‌سایت‌ها به احتمال زیاد از بروز خطای ۵۰۰ آگاه هستند اما چنان‌چه شما گمان می‌کنید آن‌ها از این امر اطلاع ندارند، خوب است آن‌ها را نسبت به آن آگاه سازید.
  نکته جالب: در توییتر  معمولا  زمانی یک سایت به طور کامل Down یا به اصطلاح خوابیده می‌شود، به ویژه اگر سایت Down شده جز وب‌سایت‌های محبوب و پرمخاطب باشد، مملو از بحث های در قالب تویت می‌شود و اگر مثلا شما چنین مشکلی خوردید در سایت های بزرگ، می‌توانید به این شبکه ها سر بزنید و با یک جستجو به اطلاعات لازم درباره خطاهای اخیر در آن سایت می‌رسید. مثلا می‌توان از هشتک های مثل  #websitedown در توییتر استفاده کرد برای پیدا کردن یک سایت خاص. به عنوان مثال زمانی که سایت فیسبوک برای مدت کوتاهی Down شد هشتک facebookdown در این شبکه اجتماعی مورد استفاده زیادی قرار گرفت. یا سایت آمازون هم در این شبکه اجتماعی مورد هدف کاربران گرفته و با هشتک amazondown تویت های بسیاری را می‌بینیم. در واقع این روش، ترفندی عالی برای اطلاع از وضعیت دیگر سایت‌ها به جز توییتر است.
 6. بعدا مراجعه کنید. متاسفانه در رابطه با خطای ۵۰۰ Internal Server بایستی گفت که این خطا بدون تردید خارج از کنترل شما (کاربران سایت) است و در نهایت بایدتوسط کسی دیگر (مدیر وب‌سایت) رفع شود.
  اگر پیغام ارور ۵۰۰ به هنگام خرید آنلاین پدیدار می‌شود، ممکن است ناشی از ایجاد اختلال در سایت باشد- معمولاَ در این حالت، انگیزه‌ای قوی برای رفع آن در اسرع وقت توسط فروشگاه آنلاین ایجاد می‌شود. اگر شما حتی در سایت‌هایی که برای خرید و فروش نیستند مانند یوتیوب، توییتر، ایسنتاگرام و یا تلگرام مشکل ۵۰۰ برخوردید.

رفع خطای ۵۰۰ سمت ادمین

همان‌طور که در بالا ذکر شد علت خطای ۵۰۰ Internal Server در سمت سرور یا هاست است و ممکن است نحوه کدنویسی (اسکریپت) موجود در هاست مشکلاتی را به وجود بیاورد.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا سایت شما خطای ۵۰۰ را به کاربرانتان نمایش دهد، اما از متداول‌ترین دلایل بروز این خطا عبارتند از:

 1. خطا در دسترسی (Permissions Error) ارور ۵۰۰ Internal Server در بسیاری از موارد به علت اجازه یا دسترسی نادرست در یک یا بیش از یک فایل یا پوشه (فولدر یا دایرکتوری) است. یک دسترسی نادرست در اسکریپت PHP و CGI در بسیاری از موارد علت اصلی است. این موارد معمولاَ باید به صورت ۰۷۷۵ دسترسی داده شود.
 2. وقفه در پی اچ پی (PHP Timeout). اگر اسکریپت شما به منابع خارجی متصل باشد و در آن‌ منابع وقفه ایجاد شود، یک خطای HTTP 500 می‌تواند رخ دهد. مقررات مربوط به وقفه و یا بررسی خطا در اسکریپت شما چنان‌چه علت بروز خطای ۵۰۰ باشند، می‌توانند (جهت رفع خطا) کمک‌کننده باشند.
 3. خطای کدنویسی در htaccess این خطا اگرچه خیلی متداول نیست، اما از بررسی آن در وب‌سایت خود و ساختار درست htaccess اطمینان پیدا کنید.

موارد دیگری که ممکن است با خطای سرور داخلی ۵۰۰ مواجه شوید

در  برخی مرورگرهای اینترنت، پیغام The website cannot display the page، غالباَ زمانی نمایش می‌شود که ارور ۵۰۰ Internal Server به وجود بیاید ولی گاهی در این مرورگرها در خطای ۴۰۵ چنین پیغامی را هم نشان می‌دهد که شما در این صورت باید عنوان صفحه را مشاهده نمایید تا دریابید که خطای ۵۰۰ است و یا خطای ۴۰۵٫

وقتی سرویس‌های گوگل مانند جیمیل یا گوگل‌پلاس ویا تلگرام با خطای ۵۰۰ Internal Server مواجه می‌شوند، غالباَ این پیام به شکل موقت بوده و شاید کمتر از ۵ دقیقه هم حل شود.

اگر وب‌سایتی که خطای ۵۰۰ را گزارش می‌دهد، در حال اجرای مایکروسافت IIS باشد، شما ممکن است با پیغام خطای اختصاصی‌تری نظیر آن چه که در زیر آمده مواجه شوید:

۵۰۰٫۰ - Module or ISAPI error occurred.
۵۰۰٫۱۱ - Application is shutting down on the web server.
۵۰۰٫۱۲ - Application is busy restarting on the web server.
۵۰۰٫۱۳ - Web server is too busy.
۵۰۰٫۱۵ - Direct requests for Global.asax are not allowed.
۵۰۰٫۱۹ - Configuration data is invalid.
۵۰۰٫۲۱ - Module not recognized.
۵۰۰٫۲۲ - An ASP.NET httpModules configuration does not apply in Managed Pipeline mode.
۵۰۰٫۲۳ - An ASP.NET httpHandlers configuration does not apply in Managed Pipeline mode.
۵۰۰٫۲۴ - An ASP.NET impersonation configuration does not apply in Managed Pipeline mode.
۵۰۰٫۵۰ - A rewrite error occurred during RQ_BEGIN_REQUEST notification handling. A configuration or inbound rule execution error occurred. Note Here is where the distributed rules configuration is read for both inbound and outbound rules.
۵۰۰٫۵۱ - A rewrite error occurred during GL_PRE_BEGIN_REQUEST notification handling. A global configuration or global rule execution error occurred. Note Here is where the global rules configuration is read.
۵۰۰٫۵۲ - A rewrite error occurred during RQ_SEND_RESPONSE notification handling. An outbound rule execution occurred.
۵۰۰٫۵۳ - A rewrite error occurred during RQ_RELEASE_REQUEST_STATE notification handling. An outbound rule execution error occurred. The rule is configured to be executed before the output user cache gets updated.
۵۰۰٫۱۰۰ - Internal ASP error.

اطلاعات بیشتر در مورد این کدهای تخصصی IIS در این آدرس قابل دسترسی است.

دقت کرده باشید که اگر مدیر سایت هستید برای کنترل و مدیریت بهتر این خطاها و همینطور مانیتورینگ از ابزارهای مثل سرچ کنسول استفاده کنید.

Bilin
mizfa

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here