آخر+هفته

آن چیزی که رعایتش قبل از شروع هر پروژه ای برای موفقیت در آن از اهمیت زیادی برخوردار است ، درست و دقیق برنامه ریزی کردن و در نظر گرفتن خیلی از مسائل زمینه ای می باشد. برای این که بتوانید از پس انجام یک پروزه به خوبی بربیایید ، به نکات زیر دقت کنید :

اولین مرحله : با کسی که سفارش می دهد ، کاملا هماهنگ باشید.

پروژه‌های سخت را فقط در صورتی موفق به انجامشان می شوید که این اصول را رعایت کنید5

قبل از این که هر پروژه ای را شروع بکنید ، مهمترین کاری که باید بکنید ، این است که هماهنگی های لازم را با کارفرما انجام دهید . منطورمان از این هماهنگی ، برگزاری جلسات قرارداد نیست که معمولا تصمیمات کلی را در آن می گیرند بلکه منظور ما ، برگزاری جلسات ریز فنی است که در آن واضحا مشخص کنید که خواسته دقیق کارفرما چیست ؟ حتما از قبل به مدیر ان شرکت اطلاع بدهید که چند نفر از نیروهای اصلی آن شرکت را به آن جلسه بفرستد . برای اینکه انتظارات کارفرما را مشخص کنید ، باید یک گفتگوی کامل بین تیم شما و تیم او صورت بگیرد . حتما هم صحبت هایتان را در تمام طول جلسه ضبط کنید و هم این که صورت جلسه نوشتاری تهیه کنید و بعد از پایان جلسه هم به صورت مکتوب ، ان را به تایید هر دو تیم برسانید . فراموش نکنید که تا می توانید از کارفرما سوال بپرسید تا همه چیز برایتان شفاف سازی شود .

مطالب خواندنی : ۸ کاری که افراد موفق انجام می دهند

دومین مرحله : وضعیت کلی پروژه را مشخص کنید

شما هم باید بدانید که هر پروژه ، چه هدفی را دنبال می کند و هم این که مشخص کنید برای رسیدن به آن هدف یا آن اهداف ، چه مسیرهایی وجود دارد . باید از قبل پیش بینی کنید که بر سر انجام مسیر این پروژه ، چه مشکلاتی ممکن تست که پیش بیاید و تیمی که دارید ، تا چه حد برای رسیدن به این هدف آمادگی دارد ؟

نکاتی که در این مرحله باید به آن ها توجه داشته باشید ، عبارتند از :

۱ ) چه عواملی می توانند شما را برای موفق شدن در این پروژه یاری بدهند ؟

همه این فاکتورها را با ریزبینی و دقت یادداشت کنید . همچنین همه عواملی که در نهایت شما را به خط پایان این پروزه می رسانند را بنویسید .حتما چند تا نقشه مختلف در ذهنتان داشته باشید که در صورت موفق نشدن در یکی ، آن را تغییر بدهید . ‌

۲ ) مشکلات اصلی را شناسایی کنید :

همه فاکتورهایی را که حتی با احتمال خیلی کم شما را با مشکل یا بن بست مواجه می کنند را یادداشت کنید . بعضی وقت ها این فاکتورها ، همان عواملی هستند که باعث بالا رفتن هزینه های مربوط به یک پروژه می شوند .

حتی اگر پروژه شما به گونه‌ای است که احتمال مواجه شدن با مشکل در آن نزدیک به صفر است ، بازهم شما چند روز را در تعهدات خودتان به عنوان رفع مشکلات ، در نظر بگیرید. یادتان باشد که پروژه را باید مثل همسر خودتان بشناسید .

سومین مرحله : جمع آوری یک تیم مناسب

پروژه‌های سخت را فقط در صورتی موفق به انجامشان می شوید که این اصول را رعایت کنید4

در این مرحله دیگر شما نقاط ضعف و قوت پروژه را شناخته اید و حالا دیگر وقت آن رسیده که تیم کاریتان را متناسب با این نقاط قوت و ضعف ، سازمان دهی کنید . اسم تمامی اعضای تیمتان را بر روی کاغذ بنویسید و وظایف هر یک از آن ها را هم در جلوی آن یادداشت کنید . بهتر است که این کار را در یک جلسه همگانی که تمام اعضای تیم حضور دارند انجام بدهید .

اگر احساس کردید که هنوز هم این پروژه نقاط مبهمی برای شما دارد ، حتماً افرادی را مأمور به مطالعه و کسب اطلاعات درباره آن کنید. هیچ وقت بی گدار به آب نزنید و برای هر کاری فردی را که در آن زمینه تخصص دارد را مسئول کنید و اگر که چنین فردی را در تیمتان سراغ ندارید ، او را از بیرون استخدام کنید که به این کار ، برون سپاری می گویند . این فرد یا افراد خارجی ، به تعهدی که شما بسته اید ، پایبند نیستند ؛ بنابراین از قبل به خوبی آن ها را در جریان اوضاع قرار دهید و چند روزی را هم برای بد قولی آن ها از قبل پیش بینی کنید .

چهارمین مرحله : حواستان به زمان باشد

یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید قبل از شروع هر پروژه ای در نظر بگیرید ، زمان بندی است .
یک جدول دقیق برای پروژه بکشید و زمان بندی خودتان را هم در آن مشخص کنید ، اما حواستان باشد که اگر در تحلیل‌ها به این نتیجه رسیده‌اید که پروژه را ۱ ماهه تحویل بدهید، به کارفرمایتان قول ۴۰ روز را بدهید تا شرایط پیش بینی نشده را بتوانید پوشش بدهید . این کار باعث می شود که فشار کمتری به شما وارد شود . جزییات را به صورت دقیق با زمان‌بندی مشخص یادداشت کنید، در زمان‌بندی روزهای تعطیلات رسمی تقویم را نیز در نظر بگیرید این نکته ساده‌ای است اما بیشتر افراد آن را فراموش می‌کنند.

در زمان بندی ای که می کنید ، حواستان باشد که همه اعضای تیم شما هر روزه با توانایی صد در صد خودشان سر کار حاضر نمی شوند و بعضی روزها را هم ممکن است که مرخصی بگیرند یا به خاطر بیماری ای که دارند ، مرخصی استعلاجی بگیرند . در طول انجام پروژه ، به سیر کارهایتان دقت کنید و اگر در مرحله ای از آن از زمان عقب افتادید ، آن را علت یابی کنید و در صدد رفع آن باشید . فراموش نکنید که هر چقدر شما بتوانید زمانتان را کاهش بدهید ، به همان نسبت در هزینه هایتان صرفه جویی خواهید کرد .

پنجمین مرحله : هزینه های خودتان را مدیریت کنید

پروژه‌های سخت را فقط در صورتی موفق به انجامشان می شوید که این اصول را رعایت کنید2

همان طور که گفتیم ، زمان و هزینه رابطه مستقیمی با همدیگر دارند، هرچقدر که شما زمان پروژه را بتوانید کوتاه‌تر کنید ، هزینه‌تان کمتر و سودتان بیشتر می‌شود. اما اگر اتفاقاتی باعث شود که زمان از دست شما در برود ، شکی نیست که به ازای هر روز باید هزینه سنگینی را پرداخت کنید و این به غیر از پولی است که شاید مجبور شوید به عنوان جریمه دیر کرد به کارفرما پرداخت کنید .

همین میزان هزینه‌های شماست که در نهایت مشخص می‌کند که شما در پروژه تان سود کرده‌اید یا ضرر. لازم است که یک بودجه منطقی را برای کارتان در نظر بگیرید ؛ سعی کنید نا آن جایی که می توانید صرفه جویی کنید اما بیش از حد هم هزینه‌ها را کاهش ندهید زیرا به کیفیت کار شما لطمه خواهد زد . در بودجه‌ای که برای پروژه تان تعیین می‌کنید ، بودجه ای را هم برایاتفاقات غیر منتظرهدر نطر بگیرید ، در هر کاری ممکن است که اتفاقات بد غیر منتظره ای اتعاق بیافتد .

شاید یکی از وسایل شما خراب شود، یا این که چند روزی به خاطر شرایط آب و هوایی کار شما تعطیل شود. این‌ها همههزینه‌های اضافه‌ای را به شما تحمیل می‌کند که اگر برای آن از قبل فکری نکرده باشید مشکلات زیادی را برایتان پیش می‌آورد. لازم است که بودجه را هم مانند زمان در حین کارتان کنترل کنید و نگذارید که از دستتان در برود . شما باید دائما بودجه را کنترل نمایید .

یکی از مشکلات این چنینی در کشوری مانند ایران این است که تورم و تغییرات ناگهانی قیمت ارز می‌تواند محاسبات شمارا به هم بزند، پس اگر پروژه شما به چنین فاکتورهایی وابسته است حتماً باید بندی در قرار داد برای رفع این مشکل بیاورید و مثلاً قیمت تمام شده و خرید اقلام مورد نیاز را بر اساس قیمت روز بازار و فاکتور خرید در پایان پروژه محاسبه کنید. باز هم تکرار می کنم که برای بالا بردن میزان سودتان ، باید هزینه هایتان را کاهش دهید .

آخرین مرحله : طرحتان را بنویسید و بازبینی نهایی آن را هم انجام دهید

پروژه‌های سخت را فقط در صورتی موفق به انجامشان می شوید که این اصول را رعایت کنید3

وقتی که تمامی مراحل کار را طی کردید ، دیگر نوبت به آن رسیده است که به کمک تیم خودتان طرح نهایی قابل درک و ساده خود را روی کاغذ بیاورید و به صورت یک کتاب راهنما از آن در طول مسیر پیشبرد پروژه استفاده کنید. چیزی که بعد از نوشتن طرح خیلی مهم است ، بازبینی طرح می باشد . بازیابی نهایی ، یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که بعد از نوشتن طرح یک پروژه ، باید انجام شود.

بهتر است که بازبینی نهایی را خودتان انجام ندهید و برای این کار از یک مشاور و یا یک شرکت مشابه که توانایی‌های شمارا دارد استفاده کنید . یک نسخه از طرح کلی پروژه را برای اعضای تیمتان بفرستید ؛ به ویژه بخش‌هایی که مربوط انجام کار خود آن فرد می‌شود. حواستان باشد که هرچه قدر پروژه شما بزرگ‌تر باشد ، حساسیت آن بیشتر می‌شود و احتمالاً بروز مشکلات در حین کار هم بیشتر می شود . باید از طرح نهایی پروژه تان مثل یک شی قیمتی محافظت کنید .

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید