Renault-Kwid-VS-Suzuki-XBee.jpg

امروز در دومین دوئل گروه کراس‌اوورهای کوچک، یکی دیگر از نمایندگان سوزوکی در این کلاس یعنی XBee در برابر رنو کوئید قرار گرفته است.

سوزوکی ایگنس

فیات پاندا کراس

هوندا WR-V

فولکس‌واگن کراس فاکس

سوزوکی ایگنس

؟

داچیا ساندرو استپ‌وی

فورد کا اکتیو

سوزوکی XBee

رنو کوئید

؟

؟

سوزوکی XBee

کی کارها خودروهای بسیار کوچک و کم‌توانی هستند که توسط خودروسازان ژاپنی صرفاً برای عرضه در بازار داخلی این کشور تولید می‌شوند و در ژاپن بسیار محبوب و پرفروش هستند. این خودروهای کوچک در انواع مختلفی از هاچ‌بک و پیکاپ گرفته تا کوپه و کراس‌اوور تولید می‌شوند. دراین‌بین سوزوکی بیشترین سهم بازار کی کارها را در اختیار دارد و انواع مختلفی از این ماشین‌ها را تولید می‌کند. این شرکت از دسامبر سال 2013 کی کار کراس‌اووری بنام هاستلر را به بازار عرضه کرد که به‌سرعت به یکی از پرفروش‌ترین کی کارهای بازار ژاپن تبدیل شد. هاستلر کراس‌اووری بسیار کوچک با ظاهری جعبه‌ای شکل است. سپس سوزوکی در نمایشگاه توکیوی 2017 کراس‌اوور کوچک جدیدی بنام XBee را معرفی کرد که بر اساس هاستلر ساخته شده است. این کراس‌اوور جدید در ظاهر کاملاً نشان می‌دهد که بر اساس هاستلر ساخته شده و همچنان فرم جعبه‌ای شکل و همین‌طور چراغ‌های دایره‌ای جلوی خود را حفظ کرده اما بااین‌حال با اعمال تغییراتی از هاستلر متمایز شده است. همچنین طول XBee نیز با افزایش قابل‌توجهی نسبت به هاستلر به 3.76 متر رسیده و بنابراین از کلاس کی کارها خارج شده است چراکه طول کی کارها باید کمتر از 3.40 متر باشد. با توجه به اینکه XBee از کلاس کی کار خارج شده است، دست سوزوکی را برای ارائهٔ پیشرانهٔ قدرتمندتر از هاستلر باز گذاشته و بنابراین بجای موتور 660 سی‌سی هاستلر، برای آن موتور 1 لیتری سه سیلندر توربوی آشنای خود را در نظر گرفته شده که 100 اسب بخار قدرت و 150 نیوتن متر گشتاور دارد. انتقال این نیرو در حالت استاندارد توسط یک گیربکس شش سرعتهٔ اتوماتیک به چرخ‌های جلو صورت می‌گیرد اما امکان سفارش سامانهٔ چهارچرخ محرک هم برای آن وجود دارد. برای XBee سیستم هیبریدی خفیف سوزوکی هم ارائه شده است.

رنو کوئید

رنو در ماه می سال 2017 کراس‌اوور ارزان‌قیمتی با نام کوئید را برای بازار هند رونمایی نمود. کوئید اولین خودرویی محسوب می‌شود که روی پلت‌فرم جدید CMF-A گروه رنو-نیسان ساخته شده است. بعداً از همین پلت‌فرم در داتسون ردی‌گو هم استفاده شد. کوئید در ابتدا با یک پیشرانهٔ 800 سی‌سی سه سیلندر در هند عرضه گردید که 54 اسب بخار قدرت و 72 نیوتن متر گشتاور دارد. انتقال نیروی این موتور هم توسط یک گیربکس پنج سرعتهٔ دستی صورت می‌گیرد. رنو اما علاوه بر هند، تصمیم داشت کوئید را در بازار برزیل هم عرضه کند اما پس از عملکرد بسیار ضعیف آن در آزمون‌ها تصادف، سازندهٔ فرانسوی تغییرات سنگینی را در این کراس‌اوور کوچک و ارزان‌قیمت اعمال کرد. این تغییرات به‌منظور افزایش ایمنی در کوئید اعمال شد و افزایش وزن را هم برای آن به همراه داشته است (حدود 90 کیلوگرم)؛ اما علاوه بر این تغییرات، رنو برای کوئید در بازار برزیل، یک پیشرانهٔ قوی‌تر 1 لیتری سه سیلندر را ارائه کرد که البته بعداً این پیشرانه در هند هم ارائه شد. این موتور 67 اسب بخار قدرت و 91 نیوتن متر گشتاور دارد که برای انتقال این نیرو علاوه بر گیربکس پنج سرعتهٔ دستی سابق، یک گیربکس پنج سرعتهٔ AMT هم ارائه شده است. البته قیمت نسخهٔ برزیلی کوئید نیز به میزان قابل‌توجهی از نسخهٔ هندی آن بیشتر است. تولید نسخهٔ برزیلی این کراس‌اوور کوچک فرانسوی از سال 2017 توسط شعبهٔ برزیلی رنو آغاز شد. همچنین چند وقتی است که اخباری در رابطه با عرضهٔ رنو کوئید در کشورمان مطرح شده و گفته شده است که در ایران هم نسخهٔ برزیلی کوئید با پیشرانهٔ قوی‌تر 1 لیتری عرضه خواهد شد. در این دوئل نیز به جهت هماهنگی با رقیب ژاپنی، نسخۀ برزیلی کوئید را با پیشرانهٔ 1 لیتری و گیربکس اتوماتیک انتخاب کرده‌ایم.

مقایسه مشخصات فنی

سوزوکی XBee

رنو کوئید

پیشرانه1 لیتری 3 سیلندر1 لیتری 3 سیلندر
تنفستوربوشارژطبیعی
قدرت100 اسب بخار67 اسب بخار
گشتاور150 نیوتن متر91 نیوتن متر
گیربکس6 سرعته اتوماتیک5 سرعته AMT
محور محرکجلو/چهارچرخجلو
حداکثر سرعت145 کیلومتر/ساعت
مصرف سوخت4.5 لیتر (ترکیبی)5.4 (ترکیبی)
طول3.76 متر3.68 متر
فاصلهٔ محوری2.43 متر2.42 متر
وزن790 کیلوگرم
قیمت پایه15,600 دلار9,000 دلار

این دوئل‌ها، مقایسه‌هایی برای دریافت و شناخت خودروهای برتر نیستند بلکه نظرسنجی برای شناخت خودروهای محبوب‌تر بین شما کاربران ایرانی می‌باشند؛ بنابراین با توجه به جمیع جهات، جذابیت، طراحی بدنه و کابین، برند، ویژگی‌های فنی، قیمت و مقرون‌به‌صرفه بودن و حتی تجربه کاربری، کدام خودرو را ترجیح می‌دهید؟ دلایل و معیارهای انتخاب خود را نیز لطفاً در بخش نظرات بیان فرمایید.

 

Bilin
pedal

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید