dyson-car-il-rendering-1.jpg

به احتمال زیاد می‌دانید که کمپانی جاروبرقی ساز دایسون برنامه‌هایی برای تولید یک خودروی کاملاً الکتریکی تا پیش از پایان دهه میلادی جاری دارد. ما اطلاعاتی بیشتر از گمانه‌زنی در دست داریم زیرا آقای جیمز دایسون مؤسس این کمپانی اوایل سال جاری اعلام کرد حداقل 2 میلیارد دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

sir james dyson

جیمز دایسون
دایسون قول داده محصول الکتریکی‌اش طراحی رادیکالی خواهد داشت زیرا شبیه هیچ خودروی دیگری نخواهد بود. او قبلاً تأیید کرده خودروی تولیدی یک محصول اسپورت و البته ارزان‌قیمت همچون نیسان لیف نخواهد بود اما آرتیست‌های دنیای خودرو این محصول را به فرم یک کوپه اسپورت دو درب تجسم کرده‌اند.


می‌توان گفت این پروژه هنوز در مراحل بسیار ابتدایی توسعه بوده زیرا هنوز نمونه‌ای پیش‌تولیدی ساخته نشده است. تیمی 400 نفره حدود 2 سال و نیم است که بر روی این پروژه کار می‌کنند و برخی از آن‌ها مشغول توسعه شاسی بوده و بقیه نیز بر روی باتری‌هایی که از نوع حالت‌جامد خواهند بود کار می‌کنند.

دایسون قبلاً تعدادی از کارکنان رده‌بالای استون مارتین را استخدام کرده و به گسترش تیم خود ادامه خواهد داد. حتی احتمال پیوستن یان رابرتسون، عضو هیئت مدیره ب ام و به این تشکیلات وجود دارد اما هنوز چیزی تا به این لحظه تأیید نشده است.
اساساً ما جزئیات فنی این خودروی الکتریکی جدید را در دست نداریم و رندی که مشاهده می‌کنیم کاملاً بر مبنای ایده‌های ذهنی خود طراح شکل گرفته‌اند. البته همان‌گونه که گفته شد نسخه نهایی این خودرو از باتری حالت‌جامد استفاده خواهد کرد که انتظار می‌رود خروجی کمی داشته باشد اما پیشرانه‌های الکتریکی آن بسیار کارا خواهند بود.


تا این لحظه مشخص نیست که آیا این خودرو در بریتانیا تولید خواهد شد یا در آسیا. دایسون در مصاحبه با اتواکسپرس گفته است:

ما هنوز تصمیمی دراین‌باره نگرفته‌ایم. این موضوع واقعاً به تأمین قطعات و مهارت‌ها بستگی دارد. ما به بهترین جا خواهیم رفت تا خودرویی را از نقطه نظر زنجیره تأمین که حیاتی است بسازیم.

 

pedal

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید