Ozone-layer-recovering-thanks-to-chemical-ban.jpg

تحقیقات اخیر ناسا نشان می دهند که ممنوعیت استفاده از برخی مواد شیمیایی در بیشتر کشورها مفید واقع شده و حالا حفره لایه ازن قطب جنوب در حال ترمیم شدن است. به گفته دانشمندان انتظار می رود در حدود سال 2060 تا 2080 این حفره به طور تقریباً کامل بسته شود؛ اگرچه حتی در آن زمان هم حفره کوچکی باقی خواهد ماند.

در گزارشی که به تازگی توسط آژانس فضایی یاد شده منتشر شده، به کاهش 20 درصدی تحلیل رفتن ازن از سال 2005 تا سال 2016 اشاره شده. ناسا همچنین اعلام کرده که این ترمیم به دنبال کاهش استفاده از کلر است که در قرارداد مونترآل در سال 1989 حاصل شد. به موجب آن کشورهای شرکت کننده متعهد به توقف مصرف گازهای مخرب ازن مبتنی بر کلروفلوئوروکربن (CFC) شدند.  بدین ترتیب این گازها که در بسیاری از تجهیزات برودتی از جمله یخچال ها به کار می رفتند، با مواد دیگری که برای لایه ازن بی خطر بودند جایگزین شدند.

اطلاعات مرتبط با بهبود وضعیت لایه ازن از طریق ماهواره آئورا به دست آمده. اولین بار در دهه 1980 بود که حفره ای در لایه ازن کشف شد. از آن پس گازهای کلروفلوئوروکربن به عنوان مقصر اصلی این اتفاق شناخته شد. علت این اتفاق نیز آزاد شدن اتم های کلر است که مخرب لایه ازن به حساب می آیند.

ترمیم حفره لایه ازن

لایه ازن زمین را از نفوذ تابش های مضر نور ماورای بنفش خورشید در امان نگه می دارد. این تابش ها می توانند منجر به سرطان پوست و مشکلات بینایی در انسان ها شوند و از سوی دیگر به گیاهان نیز آسیب برسانند.

علی رغم اینکه این خبر ناسا قطعاً خوشحال کننده است ولی به گفته دانشمندان تا یک دهه دیگر نیز طول می کشد تا گازهای مبتنی بر کلروفلوئوروکربن به طور کامل از جو حذف شوند. این گازها عمری 50 تا 100 ساله دارند و بدین ترتیب تا مدت ها در اتمسفر باقی خواهند ماند.

دیجیاتو

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید