جایزه نوبل شیمی 2018

جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۸ به دو دانشمند از آمریکا و یک محقق از بریتانیا تعلق گرفت. این دانشمندان به دلیل تحقیق بر روی پروتئین‌هایی که مشکلات شیمیایی بشر را حل می‌کند، جایزه نوبل را دریافت کردند.با Bilin(اخبار فناوری)همراه باشید.

هر موجود زنده‌ای که بر روی این سیاره زندگی می‌کند، نمادی از تکامل است و اکنون نیز تکامل در آزمایشگاه‌ها آشکار می‌شود. new balance pas cher جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۸ به سه دانشمند آمریکایی و بریتانیایی رسید. nike requin این افراد از قدرت تکامل برای انواع برنامه‌های کاربردی که به نفع بشر است استفاده کرده‌اند. این پروژه‌های جدید به ایجاد سوخت‌های زیستی، داروها و آنتی بادی‌هایی که با انواع بیماری‌ها مبارزه می‌کنند، کمک خواهد کرد.

معرفی برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۸

فرانسس اچ آرنولد (Frances H.Arnold)، محقق زن آمریکایی از موسسه فناوری کالیفرنیا نیمی از جایزه نقدی نوبل امسال را به دست آورد و نیم دیگر جایزه نوبل ۲۰۱۸ مشترکا به جورج پی اسمیت (George P.Smith) آمریکایی از دانشگاه میسوری و سر گرگوری پی وینتر (Sir Gregory P.Winter) بریتانیایی از آزمایشگاه زیست‌شناسی مولکولی MRC رسید.

آرنولد در سال ۱۹۹۳ اولین کسی بود که تکامل هدایت شده‌ی آنزیم‌ها را انجام می‌داد. آنزیم‌ها پروتئین‌هایی هستند که به واکنش‌های شیمیایی سرعت می‌بخشند. این فرایند با ایجاد جهش‌های تصادفی با تغییر در ژن‌های آنزیم انجام می‌شود. timberland pas cher سپس ژن‌ها به باکتری‌ها وارد می‌شوند و به عنوان ماشین‌های تولیدی عمل می‌کنند و به طور تصادفی آنزیم‌های تغییر یافته را تولید می‌کنند. پس از آن دانشمندان آنزیم‌های تولید شده را آزمایش می‌کنند تا مشخص شود کدام یک از آنها در کار خود بهتر هستند.

مطالب خواندنی : اهدای جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۸ مشترکا به سه دانشمند

طبق نظر آکادمی علوم سلطنتی سوئد، پس از چند دوره از این تکامل در لوله‌های آزمایشی، یک آنزیم می‌تواند چند صد هزار برابر موثرتر باشد. آنزیم‌های فرانسس اچ آرنولد به تولید زیست‌محیطی داروها و سوخت‌های تجدید پذیر کمک می‌کند. آرنولد پنجمین زنی است که مفتخر به دریافت جایزه نوبل شده است. ماری کوری، نخستین زنی بود که توانست در سال‌های ۱۹۰۳ و ۱۹۱۱ این جایزه مهم را از آن خود کند.

جورج پی اسمیت نیز در سال ۱۹۸۵ میلادی روش نمایش فاژ (Phage Display) را توسعه داد که در نهایت، یک ابزار قدرتمند برای تکامل آنتی بادی‌ها بود. Moncler doudounes femmes این فرایند با معرفی تکه‌هایی از یک ژن ناشناخته به یک باکتریوفاژ (Bacteriophage) یا باکتری‌خوارها و ویروسی که به باکتری حمله و آن را آلوده می‌کند، کار کرده و سپس از دستورالعمل‌های ژن برای ساختن پروتئین‌هایی به نام پپتید (Peptide) استفاده می‌کند. هنگامی که یک آنتی بادی یا پروتئین Y شکل به ترکیب اضافه می‌شود، به پپتید متصل خواهد شد.

سر گرگوری پی وینتر هم از این روش برای هدایت تکامل آنتی بادی‌ها به منظور ایجاد داروهای مختلف استفاده کرد. bottes timberland pas cher او باکتریوفاژها را با میلیاردها نوع از آنتی بادی‌‌ها ایجاد کرد و سپس آنهایی که به پروتئین‌های خاصی متصل می‌شدند را پیدا کرده و به طور تصادفی آنها را تغییر داد. وینتر این فرایند را دوباره و دوباره تکرار کرد، به طوری که پیوست آنتی بادی در هر چرخه افزایش یافت.

اولین دارویی که با این روش ساخته شده، آدالیموماب (Adalimumab) نام دارد که در سال ۲۰۰۲ تایید شد و اکنون برای درمان آرتریت روماتوئید، پسوریازیس و بیماری التهاب روده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش برای تولید آنتی بادی‌هایی استفاده می‌شود که می‌توانند سموم را خنثی کرده و بیماری‌های خود ایمنی و سرطان متاستاتیک را نیز درمان کنند. همچنین بسیاری از آنتی بادی‌های دیگر ایجاد شده در این روش در حال حاضر در آزمایشات بالینی مانند کسانی که با بیماری آلزایمر مبارزه می‌کنند، توسعه پیدا کرده‌اند.

جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵ میلادی توسط آلفرد نوبل پایه‌گذاری شد و امروزه به عنوان معتبرترین جایزه‌ای که در حوزه‌های علمی به دانشمندان تعلق می‌گیرد شناخته می‌شود. به تازگی برندگان جایزه نوبل فیزیک و پزشکی در سال ۲۰۱۸ معرفی شده بودند و جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۸ سومین جایزه از جوایز نوبل امسال است.

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here