توانایی تشخیص چهره در گوسفندان ، موجب شگفتی دانشمندان شد!

خبری که به تازگی در مورد توانایی تشخیص چهره در گوسفندان منتشر شده، باری دیگر توانمندی ذهنی سایر جانداران و به طور خاص گوسفندان را به رخ انسان می‌کشد!

گوسفندان همواره به عنوان حیواناتی با ظرفیت پایین عقلی معرفی شده‌اند، اما نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که این دسته از پستانداران، می‌توانند به خوبی چهره انسان‌ها را از یکدیگر تشخیص دهند! ماهیت طبیعی این حیوان و مغز بزرگش، به او اجازه می‌دهد که چهره سایر گوسفندان و حتی انسان‌ها را نیز از هم تشخیص دهد. اخیرا یک مطالعه جدید نشان داده است که گوسفندان حتی قادرند چهره اشخاص نا آشنا که هرگز آنان را ملاقات نکرده را هم به خاطر بسپارند!

مطالب خواندنی : تصاویر هوایی زیبا و خیره‌کننده‌ای از کابین خلبان یک بوئینگ ۷۴۷

توانایی تشخیص چهره در گوسفندان ، نشان می‌دهد که این دسته از حیوانات برخلاف تصورات پیشین ما، از توانایی یادگیری بالایی برخودار هستند. علاوه بر این، نتایج مطالعه اخیر به محققان این فرصت را می‌دهد که از فرآیندهای ناشی از بیماری هانتینگتون (Huntington) اطلاع حاصل کنند.

توانایی تشخیص چهره در گوسفندان

در این مطالعه، دانشمندان از تصویر اشخاص مشهور استفاده کردند تا توانایی تشخیص چهره در گوسفندان را به آزمایش بگذارند. نکته جالب اینکه گوسفندان قادر بودند تصاویر این اشخاص را از زوایای مختلف تشخیص داده و نمای 2 بعدی صورت آنان را با چهره او در دنیای واقعی مطابقت دهند! جنی مورتون (Jenny Morton) استاد دانشگاه کمبریج (University of Cambridge) در این باره گفت:

هرکس که مدتی با گوسفندان سر و کله زده باشد، احتمالا از هوش بالای آن‌ها باخبر است! این دسته از حیوانات، به خوبی می‌توانند چهره صاحب خود را از دیگران تشخیص دهند.

ما در این مطالعه نشان داده‌ایم که گوسفندان دارای یک مهارت فوق پیشرفته تشخیص چهره هستند که به خوبی می‌توان آن را با انسان‌‌ها و میمون‌ها مقایسه کرد.

در این آزمایش، دانشمندان 8 گوسفند کوهی ولزی را برای شناسایی چهره اشخاص مشهوری همچون باراک اوباما (Barack Obama)، اما واتسون (Emma Watson)، جیک جیلنهال (Jake Gyllenhaal)، فیونا بروس (Fiona Bruce) از سایر تصاویر انتخاب کردند. هربار که گوسفندان موفق به تشخیص صحیح چهره این افراد می‌شدند، از غذا به عنوان پاداش برای آن‌ها استفاده می‌شد. پس از اینکه حیوانات نشان دادند که قادر به شناسایی چهره‌های آشنا هستند، دانشمندان مرحله دیگری از این آزمایش را به اجرا گذاشتند که آیا گوسفندان می‌توانند چهره‌ها را از زوایای گوناگون نیز بشناسند؟ نتایج این آزمایش نیز مثبت از کار در آمد.

در یکی دیگر از مراحل این آزمایش، تصویر صاحب این گوسفندان نیز در میان سایر عکس‌ها قرار داده شد و حیوانات مورد آزمایش، باز هم با موفقیت توانستند چهره او را از سایرین تشخیص دهند. جنی مورتون در این باره گفت:

ما می‌دانیم که گوسفندان قادرند صاحب خود را به خوبی تشخیص دهند. ولی من هنوز از این توانایی جالب در مورد آن‌ها بسیار متعجب هستم! توانایی تشخیص چهره ، یک فرآیند بسیار پیچیده است. گوسفندان، حیواناتی با مغزهای بزرگ هستند و این مهارت، به آن‌ها اجازه می‌دهد که سایر گوسفندان را نیز از همدیگر تشخیص دهند.

نتایج این آزمایش، دانشمندان را در بررسی و کشف اولین علائم بیماری‌های ناشی از فرسودگی سلول‌های عصبی یاری خواهد کرد؛ چرا که مهارت تشخیص چهره، حاصل همکاری چندین قسمت مختلف از مغز است.

توانایی تشخیص چهره در گوسفندان

این تیم تحقیقاتی، در واقع گوسفندان را به عنوان یک مدل حیوانی برای بیماری عصبی هانتینگتون مورد بررسی قرار داده‌اند. بر اساس یافته‌های این گروه از پژوهشگران، گوسفند یک مدل حیوانی بسیار مناسب برای مطالعه برخی از مشکلات مغز انسان است و بخشی از روند این تحقیق، بر توانایی‌های پیچیده گوسفندان تمرکز دارد. جنی مورتون در این باره اظهار کرد:

این مطالعه، به ما نشان می‌دهد که این توانایی‌ها، چگونه دچار تغییر و یا ضعف می‌شوند؛ به ویژه در گوسفندان که دارای یک جهش ژنتیکی هستند که بیماری مغزی هانتینگتون را در پی دارد.

بیماری مغزی هانتینگتون ، یک اختلال ناشناخته در انسان است که افراد مبتلا به آن، دچار ضعف در تشخیص چهره دیگران می‌شوند. از سایر نشانه‌های آن می‌توان به مشکل عدم هماهنگی در حرکات، مدیریت حالات احساسی و یادآوری خاطرات اشاره کرد.

دانشمندان امیدوارند تا که با بهره‌گیری از نتایج آزمایش توانایی تشخیص چهره در گوسفندان ، سرانجام بتوان برخی آسیب‌های بیماری هانتینگتون را بهبود بخشید و با شناسایی علائم اولیه، از ابتلای افراد به آن جلوگیری کرد.

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید