تجربه رانندگی با چری تیگو7 پیش از ورود به بازار!

آخر هفته گذشته، از طرف شرکت مدیران خودرو نماینده رسمی تولید و عرضه محصولات کمپانی چِری در ایران، مَجالی برای خبرنگاران حوزه خودرو فراهم شد تا جدیدترین محصول این شرکت یعنی تیگو7 را پیش از ورود به بازار مورد بررسی و آزمایش قرار دهند. این برنامه با حضور دو دستگاه تیگو7 در پیست آزادی تهران برگزار گردید و فرصتی بود تا اصحاب رسانه از نزدیک با عضو جدید بازار خودروی کشور آشنا شوند. در ادامه حاصل این دیدار چند ساعته را می‌خوانید و می‌بینید.

طراحی بیرونی
در مورد تیگو7 همه چیز از بیرون شروع می‌شود. زبان طراحی خودرو به گونه‌ای است که شاکله نهایی تپُل، متناسب و با اختلاف بسیار زیادی جذاب‌تر از مدل‌های قبلی از آب درآمده و مهم‌تر از همه اینکه کپی‌کاری واضحی در آن به چشم نمی‌خورد.


در نمای جلویی سپر عضلانی و پف‌کرده، چراغ‌های سه‌گوش و جلوپنجره شش ضلعی را می‌بینیم که قُطر افقی آن تا زیر چراغ‌ها امتداد یافته است. داخل سپر دو ورودی باریک هوا و چراغ‌های مه شکن تعبیه شده و در کنار نوار نقره‌ای مرکزی به جذابیت این قسمت کمک می‌کند. از پهلو که به آن نگاه می‌کنید ابعاد بزرگ رینگ و لاستیک‌ها و تناسب بسیار خوبی که با جثه خودرو دارند (برخلاف اغلب خودروهای چینی) نظرتان را جلب می‌‌سازد. این تناسب همچنین با پف گلگیرها و پنجره‌های باریک همراه شده تا طعم اسپرت‌تری به نیمرخ خودرو ببخشد. به عقب هم که می‌رسیم بازهم با سپری تپل روبرو می‌شویم که برآمدگی‌اش تا نیمی از درب صندوق ادامه یافته و فرورفتگی عمیقی زیر چراغ‌ها ایجاد کرده است. در این بخش تنها به پوششی پلاستیکی-نقره‌ای و تعبیه چراغ دنده عقب، شب‌نمای افقی دو طرف و نوشته‌های Chery و Tiggo7 اکتفا شده و شلوغ کاری خاصی به چشم نمی‌خورد.

چه بخواهیم چه نخواهیم طراحی بیرونی این مدل پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته و باید به‌عنوان نمادی از قدم‌های رو به جلوی چریِ تازه‌کار، بدان احترام بگذاریم!

طراحی داخلی
با باز شدن درب‌ها فضایی پوشیده از چرم، پلاستیک و آلومینیوم میزبانتان خواهد بود. سبک طراحی اتاق همانند بیرون پخته‌تر از قبل به نظر می‌رسد. غربیلک فرمان با آن کنترل‌های ذوزنقه‌ای دو طرف شباهت زیادی به دیگر فرزندان چری دارد اما هنگام استفاده خوشدست‌تر است. نشان‌دهنده‌های پشت فرمان شامل دو عقربه قرینه برای سرعت و دور پیشرانه و یک نمایشگر کوچک برای نمایش اطلاعاتی همچون سرعت و مصرف سوخت لحظه‌ای، دمای هوای بیرون، وضعیت جعبه‌دنده و دمای آب می‌باشد. داشبورد و کنسول میانی درمجموع ساده کار شده و اینجا هم شلوغ کاری خاصی به چشم نمی‌خورد. پایین نمایشگر مرکزی تنها پنج دکمه مربوط به عملکردهای اصلی و کنترل‌های سامانه تهویه (به علاوه سوییچ تنظیم صدای سیستم صوتی) را مشاهده می‌کنید.

Tiggo7

فضای بین دو صندلی به جا لیوانی، اهرم تعویض دنده (که شباهت جالبی به نمونه‌های موجود در خودروهای عضلانی آمریکایی دارد!)، دکمه استارت و دکمه گرم‌کن صندلی اختصاص داده شده است. خروجی‌‌ برق دوازده ولتی هم دُرست زیر این قسمت و USB و فندک داخل زیر آرنجی جای گرفته‌اند.

Tiggo7

ردیف عقب فضایی بیشتر از حد انتظار ارائه می‌کند. طراحی نشیمن و تکیه‌گاه صندلی‌ها به‌ گونه‌ای است که اندکی بدن را در خود فرو برده و راحتی قابل‌قبول‌تری برای سرنشین فراهم می‌سازند. از قسمت مرکزی تکیه‌گاه یک زیر آرنجی با دو جا لیوانی (البته اندکی کم عمق!) بیرون می‌آید. دو عدد خروجی تهویه تعبیه‌شده در انتهای کنسول میانیِ جلو نیز وظیفه هوارسانی به این قسمت را بر عهده دارند.

مشخصات فنی
چِری تیگو7، 4432 میلی‌متر طول، 1837 میلی‌متر عرض، 1670 میلی‌متر ارتفاع و فاصله محوریِ برابر با 2650 میلی‌متر دارد. رینگ‌ها در نمونه موردبررسی از نوع 19 اینچی آلومینیومی بوده و با لاستیک‌های 55/225 کوپِر (Cooper) پوشیده شده‌اند. وزن کلی خودرو هم به 1440 کیلوگرم می‌رسد.

Tiggo7
این کراس‌اوور جوان در بازار چین با دو پیشرانه 2 لیتری تنفس طبیعی و 1.5 لیتری توربو عرضه می‌شود. مدیران خودرو برای بازار ایران گزینه دوم (کد SQRE4T15B) با حجم دقیق 1497 سی‌سی را انتخاب کرده که به ازای هر واحد بنزین، 9.5 واحد هوا تخلیط می‌کند و حداکثر می‌تواند 147 اسب بخار قدرت (در 5500 دور بر دقیقه) و 210 نیوتن‌متر گشتاور (در 1750 تا 4000 دور بر دقیقه) تحویل دهد. در ادامه این پیشرانه، جعبه‌دنده شش سرعته دو کلاچه (DCT) قرار گرفته و ورودی خود را تماماً به چرخ‌های جلو می‌رساند. شاید برایتان جالب باشد که طراحی بلوک 1.5 لیتری مذکور با همکاری شرکت AVL اتریش صورت گرفته و کمپانی گتراگ (Getrag) آلمان در مراحل طراحی جعبه‌دنده DCT دستی بر آتش داشته است. از دیگر خصائص فنی هم می‌توان مخزن سوخت 57 لیتری و سامانه تعلیق مستقل مَک‌فرسون با فنرلول، میله نگه‌دارنده و ضد لغزش در محور جلو و مجموعه چند اتصالی با فنر لول در محور عقب را نام برد.

پشت فرمان
همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، با ورود به داخل اتاق اولین نکته‌ای که متوجهتان می‌سازد کیفیت بالاتر و طراحی پخته‌تر و زیباتر به نسبت مدل‌های پیشینِ چری است. صندلی‌ راننده در حالت معمول راحتی مناسبی داشته و بدن راننده را تا حدودی در خود نگه می‌دارند. شروع حرکت بدون نکته خاصی انجام شده و تیگو7 آماده است تا توانایی‌ها و پیشرفت‌هایش را به رخ راننده بکشد. پاسخ‌ها و لمسِ پدال گاز به میزان زیادی بهبود پیدا کرده و دیگر خبری از آن حس گنگ و ناملموس زیر پای راننده نیست. جعبه‌دنده شش سرعته DCT تعویض‌ها را با نرمی قابل‌قبولی انجام می‌دهد اما گاهاً کمی کُند عمل می‌کند و سرعت‌عمل موردنیاز راننده را ندارد. شتاب اولیه خودرو نسبت به سایر هم‌خانواده‌هایش ازجمله X22 وضعیت بهتری دارد. عمده این وضعیت را باید مدیون توربو شارژری بود که بیشینه گشتاور را از دور 1750 در دسترس راننده قرار می‌دهد. صدای ورودی به داخل اتاق نیز (از زیر کاپوت) در آغاز حرکت و دورهای پایین کم و ناچیز اما در دورهای بالا کاملاً ملموس است.

Tiggo7
سر پیچ‌های تندِ پیست، دربرگیرندگی صندلی‌ها کاهش یافته و همزمان، ناپایداری عمودی اتاق موجب برهم خوردن راحتی سرنشینان می‌گردد. دقت فرمان با توجه به جثه 1440 کیلوگرمی و ابعاد خودرو در سطح مطلوبی قرار داشته و البته کاملاً معمولی و بدون نکته خاصی عمل می‌کند. ترمزها نه خیلی قوی و نه خیلی ضعیف‌اند و به‌عنوان مثال در تُندی 124 کیلومتر بر ساعت با قدرت قابل‌قبولی تیگو7 را متوقف می‌سازند، اما مسأله‌ای که وجود دارد این است که مخصوصاً در سرعت‌های بالا با فشردن کامل پدال ترمز، دماغه رو به پایین رفته و اصطلاحاً خودرو کلّه می‌کند. عملکرد سامانه تهویه را نیز می‌توان دیگر نکته قابل‌ذکر دانست که تأثیر زیادی از شرایط پرفشار رانندگی نمی‌پذیرد و با تقریب نسبتاً خوبی به خنک کردن اتاق ادامه می‌دهد.

Tiggo7

پس از طی چند دور نسبتاً آرام، با فشردن یکی از دکمه‌های موجود در سمت چپ غربیلک فرمان، سامانه کنترل الکترونیکی پایداری (ESP) را غیرفعال کردم و بار دیگر به دل پیست زدم. تیگو7 این بار ناآرام‌تر بود و بخش عقب سر پیچ‌ها تمایل بیشتری به منحرف شدن از خود نشان می‌داد؛ البته نه اینکه تصور نمایید به همین آسانی می‌توانید از راه به درش کنید! خاموش بودن ESP تأثیر منفی افزونی روی پایداری عمودی اتاق نگذاشته و کیفیت آن به سیاق سابق باقی می‌ماند. لاستیک‌ها اما جیغشان بیشتر بلند می‌شود و اندکی روی سطح زمین لیز می‌خورند. درواقع وقتی ESP از مدار خارج می‌گردد بخشی از وظیفه حفظ پایداری خودرو بر عهده راننده قرار می‌گیرد و وضعیت به‌طور خلاصه اینگونه است که طی رانندگی عادی تفاوت خاصی در رفتار خودرو مشاهده نمی‌کنید، اما اگر اهل دستی کشیدن و بازی با پدال‌ها و غربیلک فرمان باشید شرایط کمی متفاوت خواهد بود و هیجان خونِتان رو به افزایش خواهد گذاشت!
در مجموع تیگو7 کراس‌اووری چابک و سرحال است (در حد و اندازه خودش) که با بهره‌گیری از جعبه‌دنده DCT و توربو شارژر، علی‌رغم کاستی‌هایی نظیر تعادل نه‌چندان خوب، توانسته حس رانندگی جذاب‌تری نسبت به پیشینیانِ خود ارائه کند. البته برای حصول شناخت و درکی درست از رفتار آن نیاز به بررسی‌های بیشتر و جامع‌تر هست و فعلاً نمی‌توان نظر قطعی داد.

امکانات ایمنی و رفاهی
پس از پایان آزمایش اولیه رانندگی سراغ بررسی تجهیزات و امکانات خودرو رفتم. در بحث ایمنی شش عدد کیسه هوا (سرنشینان جلو، جانبی ردیف جلو، پرده‌ای ردیف جلو و عقب)، ترمز دیسکی هر چهار چرخ (در جلو از نوع خنک شونده)، سامانه‌های ترمز ضدقفل (ABS) و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، سامانه‌های کنترل پایداری TCS، HHC، DTC، EBA و ASR، ایموبیلایزر، حسگر پارک جلو و عقب، هشدار باز ماندن درب‌ها، دوربین دید 360 درجه اطراف خودرو، کمربند ایمنی سه نقطه‌ای هردو ردیف، سامانه نمایش فشار باد لاستیک‌ها (TPMS) و دوربین جلو و عقب پویا داشته‌های تیگو7 را تشکیل می‌دهند.

برای رفاه سرنشینان هم موارد مقابل تعبیه گردیده است: صندوق بار 414 لیتری (1100 لیتر با تا کردن صندلی‌ها)، سقف پانوراما برقی، کروز کنترل، قابلیت انتخاب دو حالت رانندگی اسپرت (Sport) و اقتصادی (Eco)، چراغ جلو خودکار، حسگر باران، سامانه فرمان برقی (EPS)، صفحه‌نمایش 9 اینچی مرکزی داشبورد، سیستم صوتی-تصویری با شش بلندگو و خروجی USB، پشتیبانی از تلفن همراه از طریق بلوتوث، سامانه نمایش اطلاعات سفر (مسافت، مصرف سوخت و…)، چراغ روزتاب LED، شیشه بالابر برقی جلو و عقب، آینه‌‌های جانبی تمام برقی، گرم‌کن صندلی‌های جلو، تنظیم برقی صندلی راننده، سامانه تهویه دوگانه خودکار، سامانه ورود بدون کلید + دکمه استارت.
توجه داشته باشید که برخی از تجهیزات گفته شده مربوط به تریم فول آپشن بازار ایران (تیپ Excellent) هستند و در تریم ارزان‌تر یعنی Luxury موجود نخواهند بود.

Tiggo7

قیمت دقیق و زمان عرضه چری تیگو7 را در خبر مربوط به رونمایی این خودرو مشاهده فرمایید.

[ad_2]
pedal

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید