تجربه آفرود با مرسدس Gکلاس 4x4²

به باشگاه اتومبیل Monticello Motor Club رفتیم تا یک دستگاه مرسدس بنز G550 4×4² را در پارک ویژه آفرود این باشگاه مورد بررسی قرار دهیم. نیروگاه این خودرو یک پیشرانه V-8 چهار لیتری تویین توربو است که توان خروجی آن معادل 416 اسب بخار بوده و گشتاور حاصل نیز برابر 610 نیوتن‌متر است. یک گیربکس هفت سرعته اتوماتیک وظیفه انتقال نیرو به چرخ‌ها را بر عهده دارد. مدل این خودرو مربوط به سال 2017 است و از رینگ‌های 22 اینچی به همراه کمک‌فنرهای تنظیم شونده الکترونیکی و سه دیفرانسیل قفل شونده بهره می‌برد.

مرسدس Gکلاس 4x4²
مرسدس یک شرکت بزرگ و قدیمی اتومبیل سازی است که هر کاری بخواهد انجام میدهد. این شرکت در گذشته ابتکاراتی همچون خودروهای اسپرت gull-winged، ترمز بادی در مسابقات لمانز دهه 1950 و بدنه منیزیمی به همراه خیل دیگری از ابداعات را به جامعه خودروسازی هبه کرده است. اینک اما مرسدس یک ابتکار دیگر را به معرض نمایش گذاشته و آن تولید عمومی اکسل‌های پورتال است. اما دقیقا منظور از این اکسل‌های پورتال چیست؟

مرسدس Gکلاس 4x4²
مرگ و زندگی خودروهای ویژه آفرود اساسا به ارتفاع کف خودرو از سطح زمین بستگی دارد. شرکت های خودروسازی و یا دیگر شرکت‌های متفرقه که به توسعه مدل‌های ویژه آفرود مشغول هستند، در اولین گام فاصله خودرو از سطح زمین را افزایش می‌دهند. این کار معمولا از طریق بکارگیری فنرها و تایرهای بلندتر صورت می‌گیرد. اما در این روش اکسل‌های خودرو چندان بالا نمی‌‍آیند. با استفاده از اکسل‌های پورتال، هم بدنه و هم محورها افزایش ارتفاع پیدا خواهند نمود. مجموعه‌ای از دنده‌ها گشتاور را به طور عمودی منتقل می‌نمایند، بنابراین پلوس ها میتوانند در جایگاهی بالاتر از مرکز چرخ‌ها قرار بگیرند.

مرسدس Gکلاس 4x4²
البته در این روش از قابلیت‌های سنگ نوردی و یدک کشی خودرو نسبت به حالت استفاده از محورهای ثابت کاسته می‌شود.

مرسدس Gکلاس 4x4²
خرید یک مرسدس g550 به قیمت 225 هزار دلار با گلگیرهای فیبر کربنی برآمده کاری است که هرکسی مایل به انجام آن به منظور استفاده در آفرود نیست.
ما در مونتیسلو روز شگفت انگیزی داشتیم. این باشگاه در حدود 120 هکتار مسیرهای مختلف ویژه آفرود، از شیب‌های تند تا آبگیرهای منجمد را شامل می‌شود.

مرسدس Gکلاس 4x4²
ما یک روز کامل را در میان بستر رودخانه و انواع درختان به رانندگی پرداختیم. در این مسیر یک لندروور دیسکاوری هم همراه ما بود. در مسیر از میان آبگیر یخ زده به ضخامت چهار اینچ گذشتیم. با عبور لندروور به وزن تقریبی 1815 کیلوگرم از روی یخ‌ها، اتفاقی نیفتاد اما مرسدس 2722 کیلویی به راحتی یخ‌ها را شکست. در برخی مواقع بایستی کاملا با احتیاط و آهسته عمل می‌نمودیم. رانندگی آهسته در مسیرهای آفرودی مانند کار در آشپزخانه با بزرگترین چاقویی که در آنجا دارید، است. در این حالت معمولا قدرت پیشرانه بیش از حد نیاز است و نکته اصلی آنجاست که بدانید کجا و چگونه از این نیرو استفاده کنید. به هرحال جاهایی که با این خودرو می‌توانید از آن عبور کنید، قطعا با یک خودروی عادی نمی‌توانید حتی به آنجا وارد شوید، چه برسد که از آن عبور نمایید.

مرسدس Gکلاس 4x4²

مرسدس Gکلاس 4x4²
یکی از همکاران ما در باره این خودرو چنین بیان می‌دارد:

این خودرو نیز مانند تمام G واگن‌های مرسدس یک جور حس می‌شود. شاید عجیب باشد اما یک مرسدس Gواگن آنقدرها هم بزرگ نیست. کف خودرو به اندازه یک جیپ چروکی است و طول آن به میزان 5 اینچ کمتر از یک تویوتا کمری جدید است! اما به دلیل طراحی خاصی که دارد از نظر روانی خیلی عظیم تر احساس می‌شود.

مرسدس Gکلاس 4x4²
با وجود مسیرهای صعب‌العبوری که از آنها گذر نمودیم، مایه تعجب است که لاستیک‌ها دچار آسیب نشدند و رانندگی با این نسخه در اینگونه مسیرها مانند رانندگی با یک مرسدس Gواگن استاندارد به نظر می‌رسد. افزایش پهنای خودرو در این نسخه به اندازه افزایش ارتفاع بوده است. فرمان‌پذیری خودرو چندان جالب نبود و رانندگان کم‌تجربه جوری احساس می‌کنند که انگار فرمان شکسته است. اگر قاب فیبر کربنی گلکیر را جدا نمایید، لاستیک از بدنه بیرون می‌زند و چهره زشتی را پدیدار می‌سازد.

مرسدس Gکلاس 4x4²
در تمام طول مسیر نگران برخورد تخته سنگها به زیر خودرو بودم که باعث می‌شد راه احتیاط را پیشه کنم. این خودرو از آن دسته است که دوست دارید راجع به رانندگی با آن برای دوستان خود ساعت‌ها حرف بزنید. نکته شگفت آور آنجاست که رانندگی با نسخه 4×4² در جاده‌های معمولی با نمونه استاندارد از نظر فرمان‌پذیری شتاب‌گیری و ترمز تفاوت چندانی ندارد و به دلیل طول کم، می‌توان در خیابان برای آن جای پارک پیدا نمود. البته در ورود به پارکینگ منزل و گذر از زیر برخی روگذرها، مشکلاتی وجود خواهد داشت.

مرسدس Gکلاس 4x4²
رانندگی با این خودرو حتی با رینگ‌های 22 اینچی و تایرهای خیابانی بسیار هیجان انگیز است. هیچ چیز جلودارش نیست. این خودرو به درد افراد ویژه و خاص مانند فرماندهان نظامی می‌خورد که مشاغل ویژه دارند و برای رسیدن به محل کار خود بایستی از مسیرهای سخت و ناهموار عبور نمایند. در کل خودروی همه فن‌حریفی است اما برای همه به یک اندازه کاربرد نخواهد داشت.

 

pedal

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید