Bill-Gates-1.jpg

بیل گیتس مردی موفق، آینده‌نگر، هوشمند و خوش‌بین است و به همین دلیل توانسته برای مدت زمانی طولانی ثروتمندترین مرد دنیا باشد. او در گفتگو با Time Magazine مدعی شده دنیا برخلاف تصور بسیاری از افراد به جای بدتر شدن، در حال بهتر شدن است.

موسس مایکروسافت در شرایطی که در دنیا بلایای طبیعی زیادی به وقوع پیوسته و به طور مکرر اخباری پیرامون قنل و غارت و کشتار جمعی به گوش می‌رسد، عقیده دارد دنیا در حال بهتر شدن است. او در گفتگوی خود با Time Magazine از موارد زیادی همچون آمار مرگ و میر کودکان و وضعیت معیشت مردم سخن به میان آورد. اما نتیجه‌گیری وی در نهایت این بود که دنیا روز به روز بهتر می‌شود.

مطالب خواندنی : اسکنر پوست نیوتروژنا برای گوشی های آیفون

اما چرا مردم دقیقا مخالف این فکر می‌کنند؟ به عقیده بیل گیتس، تمرکز دنیای رسانه بر روی موارد منفی سبب شده این همه بهبود صورت گرفته در وضعیت دنیا در زمینه‌های مختلف دیده نشود. بیل گیتس عقیده دارد در مقابل این همه اخبار منفی و ناراحت‌کننده که پیرامون حوادث مختلف منتشر می‌شود، رویدادهای بسیار بزرگ و خوشحال‌کننده‌ای وجود دارند که متاسفانه با وجود تعددشان، رسانه‌ها کمتر به آن‌ها می‌پردازند. اما از نظر بیل گیتس، دقیقا کدام رویدادها نقطه مقابل اتفاقات تلخ و ناگوار هستند؟ در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • در حال حاضر میزان مرگ و میر کودکان دارای سن کمتر از ۵ سال به میزان فوق‌العاده زیادی کاهش پیدا کرده است. از سال ۱۹۹۰ تاکنون این میزان تقریبا به نصف رسیده که به معنی حفظ جان ۱۲۲ میلیون کودک است.

بیل گیتس

  • در حال حاضر تعداد افرادی که در فقر مطلق زندگی می‌کنند به میزان زیادی کاهش یافته است. در سال ۱۹۹۰ نزدیک به یک سوم جمعیت جهان در فقر کامل به سر می‌بردند، اما اکنون این میزان به یک دهم رسیده است.
  • اکنون بیش از ۹۰ درصد کودکان سراسر جهان به راحتی در مدارس پایه ابتدایی شرکت می‌کنند، در حالی که سال‌ها پیش تعداد بسیار زیادی از تحصیل محروم بودند.
  • با گذر زمان تعداد خانم‌های که به مشاغلی مهم در جوامع مختلف دست پیدا می‌کنند در حال افزایش است.

بیل گیتس معتقد است رسانه‌ها اصلی‌ترین دلیل بد بودن دید مردم به وضعیت دنیا هستند، چرا که تنها بر روی اتفاقات بد تمرکز کرده و بیشتر به اخبار پیرامون آن‌ها می‌پردازند. البته کاربران نیز در این زمینه مقصر هستند، چرا که به اخبار بد بیشتر روی خوش نشان داده و بیشتر به سراغ آن‌ها می‌روند، به همین دلیل رسانه‌های نیز فعالیت گسترده‌ای برای پوشش اخبار رویدادهای دارای بار منفی انجام می‌دهند.

بیل گیتس همواره خوش‌ بین بودن خود را نشان داده است و شاید اصلی‌ترین دلایل موفقیت موسس و مدیر عامل پیشین بزرگترین غول دنیای نرم افزار نیز دقیقا همین مورد باشد. با توجه به صحبت‌های وی، بهتر است انسان‌ها تنها بر روی یک جنبه از وضعیت دنیا تمرکز نکرده و هر دو روی سکه را تماشا کنند.

Bilin

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here