Untitled-10

سلام، در ادامه آموزش gtmetrix از مقالات سئو در خدمت شما هستیم. در این مقاله قصد داریم درباره ارور Make fewer HTTP requests صبحت کنیم و بررسی کنیم منظور این خطا چیست و اینکه رفع آن چگونه باعث بهینه سازی سرعت سایت ما می‌شود.

Make fewer HTTP requests چیست

کلمه fewer به معنای کمتر است کلمه request هم به معنای درخواست است، خطای Make fewer HTTP requests اشاره می‌کند که درخواست HTTP کمتر بسازید، توجه داشته باشید هر سه عبارت زیر به یک معنا است و یک هدف دارند:

 • Make fewer HTTP requests (درخواست HTTP کمتر بسازید)
 • Reduce HTTP requests (کاهش درخواست HTTP)
 • Minimize HTTP requests (به حداقل رساندن درخواست HTTP)

وقتی کاربری می‌خواهد توسط مرورگر خود وارد سایت شما شود باید آدرس سایت شما را وارد نمایید، وقتی آدرس را وارد می‌کند مرورگر یک درخواستی ارسال می‌کند برای پیدا کردن ای پی سایت شما به کمک ISP های منطقه و جهانی، بعد از دریافت پاسخ و باز بودن پورت‌های لازمه، مرورگر در اینجا تعدادی درخواست HTTP ارسال می‌کند تا بعد از پاسخ سرور بتواند سایت شما را برای کاربر نشان دهد، به اولین بایت از پاسخی که سرور به مرورگر ارسال می‌کند Time to First Byte یا به اختصار TTFB گویند. (پیشنهاد می‌شود در جهت بهینه‌سازی‌سرعت وب سایت خود حتما مقاله TTFB چیست را بخوانید تا به نکات جالب و کلیدی دست یابید) هر چه تعداد درخواست های HTTP بیشتر باشد زمان زیادی برای ردوبدل کردن اطلاعات بین سرور و مرورگر به طول می‌انجامد. درخواست ها شامل عکس‌ها، فایل‌های استایل (CSS) فایل‌های جاوااسکریپت (JS) و … می‌تواند باشد.

مطالب خواندنی : آموزش تحلیل و بررسی سرعت سایت با سایت Pingdom

شاید باید گفت که مهم‌ترین روش برای بهبود کلی تعداد درخواست‌ها و کاهش آن‌ها ادغام اصولی فایل‌ها می‌باشد که مستقیم بر روی تعداد درخواست های HTTP اثرگذار است.

ارور Make fewer HTTP requests در کمتر سایتی سبز رنگ است چرا که برای رفع این خطا باید خطاهای بسیاری را رفع کنید و برای همین ما خطاهایی که به شکل مستقیم یا غیرمستقیم بر روی بهبود درخواست‌های HTTP تاثیر گذار هستند را به ترتیب اولویت قرار داده‌ایم.

خطاهای مربوط به درخواست HTTP

 • رفع خطای Minimize request size

  ارور Minimize request size دقیقا همانند ارور Make fewer HTTP requests هست صرفا نام آنها فرق دارد و آنکه اولی مربوط به گوگل می‌باشد و خطای fewer HTTP مربوط به یاهو است. درحالی که هر دو خطا به یک هدف اشاره می‌کنند ولی در اکثر موارد Minimize request size سبز رنگ است و fewer HTTP قرمز رنگ. به هرحال با رعایت و رفع فاکتورهای Minimize request size می‌توان تا حد زیادی باعث بهبود خطای fewer HTTP شد.  برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • رفع خطای Inline small CSS and JavaScript

  این خطا می‌گوید اگر فایل‌های CSS و یا فایل‌های JS که دارای حجم کوتاه هستند را در یک خط قرار دهید، در اینجا inline به معنای قرار دادن فایل‌های CSS کوچک در یک خط است به عبارت دیگر منظور این خطا این است که فایل‌های CSS و JS کوتاه را ادغام کنید. برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • رفع خطای Combine images using CSS sprites

  اگر تعداد عکس‌های کوچک در سایت خود زیاد باشد به مراتب تعداد درخواست‌ها هم بیشتر و درگیری سرور هم بالا می‌رود، در روش CSS sprites با ترکیب تمام تصاویر در یک عکس و درج مختصات به آن به کمک CSS از قسمت‌های مختلف عکس در مکان دلخواه استفاده می‌کنیم، در این روش تنها یک درخواست برای یک تصویر به سرور ارسال می‌شود ولی چندین بار از عکس در قسمت‌های مختلف قالب استفاده می‌شود. با انجام این روش سرعت وب سایت بسیار بیشتر می‌شود. برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • رفع خطای Defer parsing of JavaScript

  هنگام بارگذاری صفحه‌ی از سایت، مرورگر کاربر بایستی محتوای همه فایل‌های جاوا اسکریپت را خوانده و اجرا کند، که این کار مسلماً زمان بر خواهد بود. برای همین پیشنهاد می‌شود تا فایل‌های جاوا اسکریپت را در پایین صفحه فراخوانی کنید تا زمان بارگذاری اولیه صفحه وبسایت‌تان را کاهش دهید، و اگر چنین نباشد تعداد درخواست‌های اولیه HTTP بالا رفته و سایت نیز به شکل سریع برای کاربر لود نمی‌شود. برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • رفع خطای Serve resources from a consistent URL

  این خطا وقتی رخ می‌دهد اگر شما دو عکس یکسان را با دو آدرس متفاوت در صفحه‌ای از سایت خود بارگذاری نمایید، این عمل باعث می‌شود که تعداد درخواست‌های سمت سرور بالا رود و وقتی درخواستهای HTTP افزایش یابد، سرور بیشتر درگیر پاسخ می‌شود. برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • رفع خطای Enable Keep Alive

  اگر Keep Alive فعال نباشد این مفهوم را می‌رساند که مرورگر بیش از یک فایل را در آن واحد نمی‌تواند درخواست کند آن موقع مرورگر برای دریافت همه فایل‌ها هر بار درخواست جداگانه ارسال می‌کند و اگر سرور هر بار جداگانه پاسخ بدهد حاصل آن، زمان زیادی برای دریافت تمام فایل‌ها تلف خواهد شد. درواقع رفع این خطا باعث بهبود درخواست های HTTP می‌شود و اجازه می‌دهد در یک واحد از زمانی در قالب یک درخواست، چند درخواست دیگر هم بفرستد. برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • رفع خطای Leverage browser caching

  فعال سازی کش هم بسیار می‌تواند در کاهش تعداد درخواست‌ها موثر باشد ولی نه برای کاربرانی که اولین بار از سایت شما بازدید می‌کنند، قطعا شما عکس‌ها و فایل‌هایی مشترک در بین صفحات خود دارید و اگر کاربر قصد داشته باشد در وب سایت شما وبگردی بکند باید طوری تنظیم کنید که این فایل‌های مشترک در بین صفحات هر بار نخواهد درخواست سمت سرور ارسال کنید و از آن بخواهد، با کش کردن چنین فایل‌هایی بازدیدهای دوباره درخواست‌های کمتری دارند و مرورگر قبل از درخواست HTTP به کش لوکال یا محلی خود نگاه می‌کند و اگر در آنجا کش شده باشد دیگر درخواستی ارسال نمی‌کند.  برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • سایز موارد در کاهش درخواست های HTTP

  استفاده از CDN
  استفاده از حالت تنبل فایل‌ها
  غیرفعال کردن یا حذف کردن پلاگین‌ها، اسکریپت‌ها و کدهایی که لازم نیست و در سایت غیرضروری هستند.
  تغییر پلاگین‌ها، اسکریپت‌ها و کدهایی که به شکل فله‌ای درخواست‌های HTTP نیز ارسال می‌کنند

Bilin
mizfa

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here