فقر یا ثروت

چرا در حال حاضر شرایط مالی مناسبی ندارید

اگر در حال حاضر پول در نمی‌آورید، کارمند هستید، مدیر خوبی نیستید، اگر در حال حاضر در حال ورشکستگی هستید، اگر شرایط مالی خوبی ندارید و نمی‌توانید پولتان را به خوبی حفظ کنید، اگر نمی‌توانید سرمایه‌گذاری موفقی انجام دهید دلیل تمامی این مشکلات به هوش مالی و مهارت در مسائل مالی بر می‌گردد.

برمودای فقر یا ثروت (۳)3

من قبلاً گفتم که این مسائل در کجا به ما اموزش داده شده است.هوش مالی ما وابسته به اطلاعاتی است که در گذشته کسب کرده‌ایم. خانواده، رسانه‌های جمعی، فرهنگ، معلمان و دوستان ما همگی تاثیر زیادی داشتند. می‌خواهم ببینیم که آیا امروز شما می‌توانید تشخیص بدهید که هوش مالی بالایی داشته‌اید و یا خیر؟ شما جوابتان را در این مطلب خواهید گرفت.

نقش خانواده در هوش مالی شما

شما در چه خانواده‌ای بزرگ شده‌اید؟ آیا در خانواده‌ای بزرگ شده‌اید که پدر خانواده مسائل مالی را به شما آموزش داده است و یا نه خود او هم این مسائل را بلد نبوده است. یادتان می‌آید که در زمان بچگی اگر از ما می‌پرسیدن که می‌خواهید چه کاره شوید پاسخ می‌دادیم که دکتر، مهندس، خلبان، پلیس و … که نهایتاً ده کار و شغل بود که همگی اسم آن‌ها را می‌گفتیم چرا که کار دیگری را به ما یاد نداده بودند.

مطالب خواندنی : بزرگ شدن در ناهشیاری مالی

مثلاً اگر برای خوردن پیتزا به رستوران می‌رفتیم پدر ما هیچگاه نمی‌گفت که فروش پیتزا یک کار است و تو در آینده می‌توانید بهترین فست فود را در ایران دایر کنید یا به شما گفته نشده است که کارخانه‌ای وجود دارد که از نی داخل نوشابه‌ای که می‌خورید پول در می‌آورد و شما می‌توانید در آینده کارخانه نی نوشابه دایر کنید. آیا در مورد این مسائل بباشما صحبت کرده‌اند و شما را تشویق به درآمد‌زایی کرده‌اند و یا نه پدر شما هم مانند پدر من بود که می‌گفت فقط درس، درس، درس و اینقدر درس بخوان تا مدرکت را بگیری مسائل مالی مهم نیست من خودم برای تو 206 می‌خرم.

آیا پدر شما اجازه می‌داد که کسب درآمد کنید، تجربه کنید و مسائل مالی را یاد بگیرید. آیا پدرتان به شما یاد می‌داد که چگونه مدیریت مالی کنید و یا اینکه فقط شما را نصیحت می‌کرد که پولتان را نگه دارید و خرج نکنید. آیا روش این کار را نیز به شما می‌گفت یا فقط نصیحتتان می‌کرد؟ آیا خانواده شما ارزش پول را به شما نشان دادند که مثلاً با فلان مقدار پول می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید؟ آیا سرمایه‌گذاری کردن در مقیاس کوچک را به شما یاد دادند؟ آیا پدر و مادر به شما هوشمندانه کار کردن را یاد دادند و یا اینکه فقط به شما می‌گفتند که سخت کار کنید و سخت درس بخوانید.

در مورد مسائل مالی خانواده به شما چه چیز‌هایی یاد دادند؟ آیا پدر شما کارمند بوده است یا کاسب؟ اگر پدر شما کاسب بوده است آیا شما را با خودش به سر کار می‌برده است و به شما یاد می‌داده است؟ در این صورت هوش مالی شما نسبت به افراد دیگر جامعه بهتر است. اگر پدر شما کارمند بوده است هوش مالی شما احتمالاً ضعیف‌تر از افراد دیگر باشد چرا که خود کارمندان در هوش مالی دارای ضعف بوده‌اند.

نقش رسانه‌های مختلف در هوش مالی ما

برمودای فقر یا ثروت (۳)2

آیا ما رسانه و شبکه‌های اجتماعی داشتیم که در مورد کسب کار، مدیریت مالی، سرمایه‌گذاری با ما صحبت کنند. کسانی که در ایران دارای علم هستند برای آنکه در یک رسانه‌ای مثل تلویزیون بروند باید پول هم بدهند و به همین دلیل این افراد این شرایط را قبول نمی‌کنند که هم علمشان را ارائه دهند و هم پول بدهند. می‌گویند که اگر می‌خواهید اطلاعاتتان را در رسانه جمعی ارائه دهید باید اسپانسر شوید.

نقش فرهنگ در هوش مالی ما

فرهنگ ما در مورد هوش مالی چه چیز‌هایی به ما آموزش داده است. به عنوان مثال آیا فرهنگ ما مدرک‌گرایی را آموزش داده است و یا تخصص‌گرایی را؟ این همه دانشجو، لیسانسه و دکترا در کشور داریم تنها به این دلیل که فقط به ان‌ها گفته شده بود که درس بخوانند. بسیاری از این‌ها تنها برای مدرک درس خواندند و نه تخصص، علاقه و عشق . بر روی هوش مالی ما کار نشده است. اگر این مسائلی که گفتم برای شما خوب بوده است شما الان ثروتمند هستید و من به این موضوع شک ندارم.

نقش معلمان و مدارس در هوش مالی ما یکی از ناراحتی‌های من همیشه این است که معلمانی که به ما آموزش می‌دهند خودشان از لحاظ مالی موفق نیستند. آیا در مدارس ما را استعداد‌ یابی کرده‌اند و گفتند که چه کاری برای ما مناسب‌تر است؟ یا اینکه به ما گفته‌اند که بروید یک شاخه را انتخاب کرده مانند تجربی یا ریاضی و آن را بخوانید. البته این فقط مربوط به گذشته نیست و هنوز هم این موارد را در مدارس نداریم. در مدرسه ما را به اردو‌های کسب و کار بردند؟ در مورد کارخانه‌های به ما توضیح دادند؟ ما را به نمایشگاه‌های بیزینسی بردند؟ چه چیز‌هایی در گذشته ما بوده است؟

نقش دوستان در هوش مالی ما

برمودای فقر یا ثروت (۳)1

دوستان ما چه کسانی بودند؟ آیا دوستان ما کسانی بودند که فقط به ما می‌گفتند که برویم فلان جا و پول خرج کنیم یا نه می‌گفتند که این پول را در اینجا سرمایه‌گذاری کنیم. خیلی موضوع مهمی است. بنشینید و فکر کنید که دوستان شما چه کسانی بوده‌اند. نمی‌دانم چقدر در مورد این مطلب و مطالب قبلی فکر کرده‌اید. به این مطالب فکر کنید و ببینید شخصیت شما، ذهنیت شما و هوش مالی شما چگونه شکل گرفته است. اگر این موارد به صورت مفیید و خوب شکل گرفته باشند مطمعنم که الان از نظر مالی مشکلی ندارید اما اگ ببعد از این مطالب به این نتیجه رسیدید که شما آموزش دیدید که یک آدم معمولی و فقیر باشید اگر آموزش‌های گذشته خود را بررسی کنید می‌فهمید که چرا امرووزه این جایگاه را دارید و بالاتر نیستید و در جایی که دوست دارید قرار نگرفتید. اگر هم آموزش‌های خوبی دیده باشید احتمالاً در حال حاضر به رویاها و اهدافی که داشتید، رسیده‌اید.

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید