موج های گرمای کُشنده جان آیندگان را تهدید می کنند

9

براساس پژوهشی که نتایج آن امروز در نشریه Nature Climate Change (یا تغییرات اقلیمی طبیعی) منتشر شد، موج های گرمای کشنده در آینده بیشتر از هر زمان دیگری تناوب پیدا می کنند.

طبق این پژوهش، هم اکنون حدود ۳۰ درصد از جهان، دست کم ۲۰ روز از سال گرمای کشنده را تجربه می کند، اما اگر تصاعد گازهای گلخانه ای همچنان با همین روند ادامه پیدا کند، این رقم تا سال ۲۱۰۰ میلادی، حتی ممکن است به ۷۴ درصد هم برسد.

پژوهشگران دانشگاه هاوایی برای انجام این تحقیق مقالات مرتبط به این موضوع را که بین سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۴ میلادی منتشر شده بود مورد بررسی قرار دادند و بالغ بر ۹۰۰ مقاله را پیدا کردند که حاوی داده هایی در رابطه با ایجاد گرمای کشنده بود.

روی همه رفته اما، مشخص شد که در این بازه بیش از ۸۰۰ مورد موج گرمای مرگبار در ۳۶ کشور دنیا رخ داده که از آن جمله می توان به موج گرمای سال ۲۰۰۳ میلادی پاریس اشاره کرد که جان ۵۰۰۰ نفر را گرفت یا موج گرمایی که در سال ۲۰۱۰ به قربانی شدن بیش از ۱۰ هزار نفر در مسکو منتهی شد.

دانشمندان در ادامه از این داده ها برای تشخیص آستانه گرما و رطوبتی استفاده کردند که می تواند کشنده باشد. آنها دیتای مذکور را با اطلاعات فعلی از شرایط اقلیمی مطابقت دادند تا مشخص نمایند که هر سال چه تعداد از جمعیت زمین گرمای مرگبار را تجربه می کنند و همزمان پیش بینی های خود از دما و رطوبت در سال های آتی را ارائه نمودند.

در سال ۲۱۰۰ میلادی ۴۸ درصد از جمعیت زمین دست کم ۲۰ روز در سال با گرمای کشنده روبرو خواهند بود

خبر ناخوشایند آنکه حتی وقتی دانشمندان پیش بینی های خود را با فرض کم شدن از حجم گازهای گلخانه ای مطرح کردند نتایج ناامید کننده بود. بر این اساس، گفته می شود در سال ۲۱۰۰ میلادی ۴۸ درصد از جمعیت زمین دست کم ۲۰ روز در سال با گرمای کشنده روبرو خواهند بود.

چنانچه علاقمند هستید اطلاعات بیشتری را در رابطه با این تحقیق و پیش بینی های صورت گرفته داشته باشید می توانید نگاهی به اپلیکیشن تحت وب تهیه شده در همین رابطه بیاندازید.

digiato