احتمال اعلام ورشکستگی تاکاتا در هفته آینده

9تاکاتا که مسئول بزرگ‌ترین فراخوان تاریخ صنعت خودرو بوده هم‌اکنون به دنبال اعلام ورشکستگی است.


منابع نزدیک به کمپانی اعلام کرده‌اند این تأمین‌کننده قطعات ژاپنی شاید اوایل هفته آینده این موضوع را اعلام نماید.


البته این موضوع ضرورتاً تاکاتا را به پایان راه نخواهد رساند زیرا قطعه ساز آمریکایی Key Safety Systems به تصاحب این شرکت به عنوان بخشی از فرایند بازسازی در ورشکستگی علاقه نشان داده است. این شرکت آمریکایی می‌خواهد با پرداخت ۱.۶ میلیارد دلار و تحت برند جدیدی تاکاتا را به چنگ آورد.


انتظار می‌رود این کمپانی جدید به تأمین کیسه‌های هوا، کمربندهای ایمنی و دیگر قطعات برای خودروسازان ادامه دهد و البته گفته شده که بدهی‌های موجود به‌صورت نهاد جداگانه‌ای تسویه خواهند شد. البته منابع یاد شده گفته‌اند شاید معامله با Key تا زمان تشکیل پرونده ورشکستگی تاکاتا صورت نگیرد.

takata
تاکاتا از بیان موضع خود در این باره خودداری کرده اما در همین زمان سازمان بورس توکیو اعلام کرده که تمامی سهام این تأمین‌کننده ژاپنی را تعلیق خواهد کرد.


در ابتدای سال جاری تاکاتا با پرداخت جریمه‌ای ۱ میلیارد دلاری به خاطر کیسه‌های هوای خود موافقت کرد. آن‌ها قبلاً ۲۵ میلیون دلار جریمه و ۱۲۵ میلیون دلار دیگر برای جبران ضرر و زیان‌های وارده پرداخت کرده‌اند و ۸۵۰ میلیون دلار باقی مانده را نیز باید تا اوایل سال ۲۰۱۸ پرداخت کنند.


تاکاتا حدود ۱۰۰ میلیون کیت باد کننده کیسه هوای خودروسازان سراسر جهان را تأمین کرده است. گفته می‌شود این کیت‌ها در زمان تصادف با نیروی بیشتری منفجر می‌شوند و قطعات تیز را به کابین پرت می‌کنند. این موضوع حداقل با ۱۶ مورد مرگ و میر و بیش از ۱۸۰ جراحت در سراسر دنیا ارتباط داشته است.

pedal