نخستین اهداف تلسکوپ فضایی جیمز وب مشخص شد

10

Bilin: محققان ناسا نخستین اهداف تلسکوپ فضایی جیمز وب را اعلام کردند. ماموریت اولیه این تلسکوپ دستیابی به اهداف تعیین شده از مطالعه اسرار چگونگی تشکیل کهکشان گرفته تا درک بهتر منظومه شمسی از طریق مشاهده عمیق سیارات، اقمار و اجرام فضایی را شامل می‌شود.

اهداف این تلسکوپ فضایی در یکی از برنامه های ناسا موسوم به GTO انتخاب شده‌اند. این برنامه امکان انتخاب برخی از اهداف اولیه تلسکوپ را برای محققانی که در جریان ساخت چهار مولفه اصلی آن دخالت داشتند، فراهم می‌کند. انتظار می رود تمام اهداف تعیین شده در این فهرست در طول دو سال ابتدایی فعالیت این تلسکوپ به طور کامل مورد بررسی و مطالعه قرار گیرند. قرار است این تلسکوپ در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی با استفاده از راکت آریان ۵ به فضا پرتاب شود.

این اهداف شامل اجرامی در داخل منظومه شمسی و فراتر از آن از سیارک‌ها گرفته تا سیستم فراخورشیدی مرموز تراپیست-۱ است. بر اساس اعلام ناسا، مشاهدات اولیه این تلسکوپ طیف وسیعی از اجرام مرموز کیهانی از جمله تولد ستارگان، بررسی سیارات، سیارک ها و … است. به گفته اریک اسمیت، مدیر پروژه تلسکوپ فضایی جیمز وب در دفتر مرکزی ناسا در واشنگتن، از نخستین کهکشان‌های پس از بیگ‌ بنگ تا جستجوی ردپاهای شیمیایی حیات بر روی اجرامی مانند انسلادوس قمر زحل، اروپا قمر مشتری و سیاره‌های فراخورشیدی مانند تراپیست-۱e، اهداف مورد نظر جیمز وب هستند.

حدود ۲۱۰۰ مشاهده برای این تلسکوپ طراحی شده‌اند که از آن میان همچنین می‌توان به مشاهده مشتری، زحل، اورانوس و نپتون اشاره کرد؛ علاوه بر این، جیمز وب کمربند کپلر و اجرام فراتر از نپتون را رصد خواهد کرد. این فناوری کهکشان‌های دوردست را هم بررسی خواهد کرد تا اطلاعات بیشتری درباره دوره جوانی کیهان ارائه دهد.

در ماه مارس ۲۰۱۷، تلسکوپ جیمز وب در گامی بزرگ به سوی آماده‌شدن برای پرتاب، آزمایش‌های صوتی و لرزشی را از سر گذراند؛ در این آزمایش‌ها که در مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا انجام شدند، نویزی که این تلسکوپ در طول پرتاب تجربه‌ خواهد کرد، شبیه‌سازی شد. این سامانه آزمایش‌های محیطی بیشتری را تجربه می‌کند و سپس به مرکز فضایی جانسون منتقل خواهد شد و در آنجا آزماش‌های نوری را در فضای خلاء از سر خواهد گذراند. بنا به اعلام ناسا، آزمایش‌های اخیر فقط دو مورد از سنجش‌های متعددی است که این تلسکوپ قبل از پرتاب به فضا تجربه خواهد کرد.

آزمایش‌های بیشتری از جمله تجربه دماهای بی‌نهایت سرد در محیط خلا در مرکز فضایی جانسون بر روی جیمز وب انجام خواهند شد؛ این فناوری سپس برای مونتاژ و آزماش نهایی پیش از پرتاب، به مرکز “سامانه‌های هوافضای نورترپ گرومن” فرستاده خواهد شد و سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب می‌شود.

تلسکوپ جیمز وب با قدرت آینه هایش و میدان دید عمیق ترش در فضا بهتر از هابل میتواند گذشته کیهان را بررسی کند.

جیمز وب بزرگ‌ترین تلسکوپ فضایی است که تاکنون ساخته شده و ۱۰۰ برابر قدرتمندتر و سه برابر بزرگ‌تر از تلسکوپ هابل گزارش شده، به همین دلیل “ابر هابل” لقب گرفته است. هزاران دانشمندان طی دو دهه در ساخت این فناوری شرکت داشته‌اند و مهم‌ترین بخش آن آینه‌ اصلی‌ است که شامل ۱۸ آینه‌ شش ضلعی بوده و مانند یک قطعه پازل عظیم به نظر می‌رسد.

هر یک از آینه‌ها که به اندازه یک میز نهارخوری هستند، از بریلیوم ساخته‌ شده‌اند و با فیلم نازکی از طلای تبخیرشده پوشانده‌ شده‌اند تا انعکاس نور مادون قرمز را بهینه کنند. ناسا تلسکوپ جیمز وب را یک “ماشین زمان” توصیف کرده که قادر است دانشمندان را به ۱۳٫۵ میلیارد سال قبل یعنی ۲۰۰ میلیون سال پس از بیگ‌ بنگ ببرد.

سایت علمی Bilin / منابع بیشتر: NASA , newatlas.com

image_pdfimage_print

bigbang