آشنایی با میثم طاهری؛ یکی از موفق ترین رانندگان ایرانی در مسابقات بین المللی

10

وضعیت مسابقات اتومبیل رانی کشورمان نیز  دست کمی از اوضاع و احوال صنعت خودروسازی ایران ندارد و علاقه مندان این رشته عملا با بسیاری مشکلات و کمبود ها دست به گریبان هستند که پروسه استعداد یابی یا درخشش استعدادهای ایرانی را مانند بسیاری رشته های ورزشی دیگر با اخلال مواجه کرده است.

نبود پیست مناسب، هزینه بالای تجهیزات و خودروها، مشکلات قانونی برای خرید و واردات قطعات، نبود اسپانسر و عدم حمایت رسانه ها در زمینه پوشش مسابقات و انبوهی از مشکلات مدیریتی از جمله مهمترین ریشه های بروز این مشکلات محسوب می شوند اما در چنین شرایطی نیز هر از چند گاهی نامی از یک راننده ایرانی در مسابقات بین المللی شنیده می شود که جای بسی خوشحالی دارد.

سالهاست که سهیل عیاری به عنوان یک راننده دو رگه ایرانی و فرانسوی در رقابت ها شرکت می کند و حتی سابقه حضور در مسابقات کارتیگ را نیز در کارنامه دارد، کوروش محمد خانی ایرانی مستعد دیگریست که تاکنون با حمایت مالی پدرش توانسته مدارج رشته سرعت را تا رسیدن به سطح مسابقات فرمول ۳ طی کند و حالا به امید یافتن اسپانسر برای راهیابی به فرمول یک روزگار می گذراند و نام میثم طاهری نیز طی دو سال اخیر به عنوان یک راننده ایرانی موفق در مسابقات بین المللی شنیده می شود.

او که در اغلب مسابقات با اسم سام طاهری شرکت می کند، عرق خاصی نسبت به پرچم ایران دارد و معمولا بر روی بدنه خودروها یا کلاه ایمنی خود از رنگ های پرچم ایران استفاده می کند.

معمولا استعداد یابی و آموزش رانندگان حرفه ای از سن بسیار کم آغاز می شود و با توجه به ضعف سیستماتیک فدراسیون در پرورش و کشف استعددهای جوان، معمولا رانندگان ایرانی شانس چندانی برای راهیابی به سطوح بالای اتومبیل رانی پیدا نمی کنند، چرا که استعداد و علاقه ایشان معمولا در سنین بالایی کشف می شود.

متاسفانه میثم طاهری نیز از این قاعده مستثنی نیست و از این رو با توجه به نبود اسپانسر ناچار است تمامی هزینه های هنگفت شرکت در مسابقات را شخصا پرداخت کند.

او که سالهاست در امارات زندگی می کند، هزینه حضور در اتومبیل رانی را از طریق شرکت خود که در زمینه شبکه فعال است، تامین می نماید و امیدوار است که با یافتن اسپانسر زمینه مالی لازم برای شرکت در رقابت های فرا قاره ای و جهانی فراهم شود.

با این حال میثم طاهری تاکنون نیز حضور در مسابقات بسیار متنوعی را تجربه کرده است که از جمله مهمترین آن ها می توان به مسابقات استقامت ۶ ساعته، رقابته سرعت خودروهای تورینگ و حضور در رقابت های جهانی سبک نسکار در طی سال ۲۰۱۷ اشاره کرد.

از این رو باید میثم طاهری را یکی از افراد موثر برای استعداد یابی و آموزش حرفه ای اتومبیل رانی دانست و امید است که ظرف سال های آتی شاهد استفاده بیشتر از تجربه گرانقدر چنین افرادی در کشورمان باشیم.

digiato