کونای الکتریکی تا پاییز ۲۰۱۸ می‌آید

9هیوندای هم به جرگه سازندگان خودروهای الکتریکی پیوسته و درحال تقویت این روند است. اتوبیلد نشریه مشهور آلمانی اخیراً اعلام کرده هیوندای در حال کار بر روی نسخه الکتریکی شاسی‌بلند کوچک کونا است و احتمالاً این خودرو تا آغاز پاییز ۲۰۱۸ به بازار عرضه می‌شود.


موتورترند نیز با اعلام این خبر افزوده: این نسخه که از قوای محرکه کاملاً الکتریکی سود می‌برد، قادر است با یک بار شارژ کامل در یک دامنه حرکتی ۳۵۰ کیلومتر بدون هیچ‌گونه وقفه‌ای حرکت کند. باطری‌های استفاده شده در این خودرو از گونه ۵۰ کیلوواتی هستند و با توجه به فنّاوری پیشرفته‌ای که دارند قیمت کونا را وارد محدوده ۴۰ هزار دلاری می‌کنند.


البته این نخستین کراس‌اوور برقی ساخت کره جنوبی نیست و قبلاً شرکت کیا دست به عرضه مدل پلاگین هیبریدی نیرو زده بود که در نهایت توفیق چندانی هم نداشت و با توجه به فروشی ۲۰ هزار دستگاهی در طول یک سال، نتوانست انتظارات را درزمینهٔ فروش برآورده کند. مدل الکتریکی کونا که هیوندای آن را روی پلتفرم اختصاصی EV می‌سازد، با این مشخصات بردی کمتر از تسلا مدل ۳، شورولت بولت و تسلا مدل اس دارد و به نظر می‌رسد با توجه به قیمت‌گذاری ۳۹ هزار دلاری هیوندای برای آن و ورود به محدوده شورولت بولت، شانس چندانی برای فروش در بازارهای جهانی به ویژه بازار آمریکا نخواهد داشت.
البته کیا و هیوندای تلاش دارند با افزودن مدل‌های الکتریکی به سبد خود و کاهش هزینه‌ها مونتاژ از طریق افزایش تیراژ، سود خود را در این بازار افزایش دهند.

بر مبنای اخباری که پایگاه اینساید EV منتشر کرده، قرار است مدل استونیک کیا نیز که به‌زودی معرفی خواهد شد از همین قوای محرکه در نمونه الکتریکی خود سود ببرد. پنجمین خودروساز بزرگ جهان که در طول یک سال اخیر با افت فروشی به میزان ۱۴ درصد روبرو شده قصد دارد با ورود به بازار خودروهای الکتریکی آینده مناسبی برای خود در این بخش پر شتاب رقم بزند. این خودروساز کره‌ای به‌تازگی مدل الکتریکی آیونیک را با برد ۲۰۰ کیلومتر تولید کرده که هم‌اینک فروش خوبی را تجربه می‌کند.


منبع: motortrend – carsalesbase

pedal