business

وقتی که دو یا چند نفر، با همدیگر متحد می شوند تا یک کسب و کار مشخص را انجام دهند ،گفته می شود که آن ها با یکدیگر شریک هستند و کاری که انجام می دهند، یک کسب و کار شراکتی است . در کشورهای پیشرفته ، شراکت معمولا در کارهای تخصصی ای مثل طبابت و وکالت و … انجام می گیرد و افرادی که با همدیگر شریک هستند، از اینکه نام خودشان را روی شرکت بگذارند ، چشم پوشی می کنند و یک اسم واحد را برای شرکتشان انتخاب کرده و تلاش می کنند که روز به روز این نام، پر رنگ تر و معروف تر شود .

حتما شما هم بارها شنیده اید که بسیاری از شراکت ها، در نهایت شکست می خورند . اینکه ریشه این شکست ها از کجاست و چگونه می شود که یک شراکت موفقیت آمیز داشت، سوالی است که در این جا می خواهیم به آن پاسخ دهیم .

عوامل شکست در تجارت

بایدها و نباید های شراکت در کسب و کار2

مشکلاتی که افراد در شراکت های کاری پیدا می کنند، در اثر چند عامل ایجاد می شود :

  • در همان ابتدای شروع هر شراکتی، افراد باید یک چارچوب قانونی را برای شراکتشان تعیین کنند؛ زیرا اولین عاملی که موجب ایجاد شکست در شراکت می شود، عدم وجود یک قرارداد مناسب و محکم برای سرمایه گذاری مشترک است .
  • دومین عاملی که در شراکت های کاری از اهمیت زیادی برخوردار است، سازش در اهداف مالی ای است که همگی دنبال می کنند. در واقع اهداف طرفین، باید مشترک باشد. مثلا اگر هدف از این کار مشترک کسب سود است، هر دو یا چند طرف باید هدفشان رسیدن به سود باشد و برای رسیدن به آن تلاش کنند. اگر هدفشان معروف شدن یا برند سازی یا .. است ، طرفین دیگر هم باید همین هدف را داشته باشند .
  • سومین و مهمترین عاملی که بر شراکت ها اثر می گذارد، وجود نقص در فرهنگ شراکت است. فرهنگ ، یعنی باور عمیقی که افراد نسبت به خط قرمزها و بایدها و نبایدها دارند. فرهنگ شراکت، یعنی اینکه منافع طرف مقابل را هم در نظر بگیرند و برای رسیدن به آن تلاش کنند و از خودخواهی و زیاده خواهی برای خودشان ، دوری کنند .

مطالب خواندنی : راه اندازی کسب و کار پرسود با رفع نیازهای امنیتی

 

 شراکت حرفه ای

وقتی که افراد وارد دنیای شراکت می شوند، باید فرهنگ حرفه ای آن را به خوبی رعایت کنند زیرا با انجام تعارفات و دوستی، نمی توانیم یک شراکت حرفه ای را شروع کنیم. بنابراین بهتر است که در شروع این کار ، هر کدام از افراد ، با وکیل خودشان مشورت نمایند و منافع و سهمی را که در بیزینس دارند مشخص کنند؛ چون همیشه گفته اند که جنگ اول بهتر از صلح آخر است .

تعیین چارچوب قانونی

بایدها و نباید های شراکت در کسب و کار5

هنگامی که افراد ، موقع شروع شراکتشان مشخص می کنند که سهم هر کدامشان در شراکت چقدر است و هر کس بداند که چقدر می خواهد برای این کار مشترک زحمت بکشد، به حقوق و منافعشان از همان ابتدای کار ، پی می برند و مشخص می شود که هر فردی چقدر باید انرژی و سرمایه برای پیشبرد کار، صرف کند. انجام این ها موجب مشخص شدن چارچوب قانونی شراکت و مدیریت آن می شود. این چارچوب قانونی ، همان شراکت نامه اولیه است که میان شریک ها ، بسته می شود و با وجود آن  جلوی زیاده خواهی تک تک افراد گرفته می شود .

 

انتخاب بهترین شریک کاری

انتخاب شریک کاری، یک کار کاملا سلیقه ای است. باید حواستان باشد که شریکی که انتخاب می کنید، تکمیل کننده شما باشد وگرنه آن فرد ، به کسی تبدیل می شود که بود و نبودش در شرکت فرقی ندارد و حتی اگر هم نباشد ، شخص دیگری بتواند کاری را که او انجام می دهد، به راحتی انجام دهد . اگر دو فرد از یک جنس در یک شراکت کاری باشند، این شراکتشان در نهایت به هم می خورد زیرا هر کدام از شرکای کاری ، باید دانش و تخصص منحصر به فردی داشته باشند تا مکمل یکدیگر باشند وگرنه یکی از این افراد مشابه، به فردی اضافی در کسب و کار تبدیل می شود و شاید در ابتدای کار از روی تعارف بماند اما در نهایت چاره ای جز این نمی ماند که حذف شود .

لزوم شراکت در کسب و کار

بایدها و نباید های شراکت در کسب و کار3

شراکت، می تواند در تمام زمینه هایی که ما بتوانیم در آن به کسب و کار بپردازیم و فعالیت داشته باشیم، وجود داشته باشد. معمولا وقتی که بخواهیم که یک کسب و کار موفق و تخصصی راه بیاندازیم، نیاز به شریک پیدا خواهیم کرد . با وجود رقبای حرفه ای خارجی و رقبای قدرتمند داخلی در دنیای امروز، داشتن یک شریک کاری ، یک مسئله انکار ناپذیر است. بنابراین هر زمان که تصمیم گرفتید که کسب و کارتان را گسترش دهید و یا یک برنامه بلند مدت داشتید، هرچه سریعتر به سمت شراکت بروید تا احتمال موفقیتتان بیشتر شود .

موانع موفقیت در شراکت

مهمترین عاملی که باعث می شود که یک شراکت، با شکست رو به رو شود ، این است که افراد بر خلاف آن چیزی که در ابتدای شروع کار ادعا می کردند ، عمل می کنند ؛ به عنوان مثال اول ادعا می کنند که فلان توان تخصصی را دارند یا در مقدار سرمایه ای که می توانند به اشتراک بگذارند ، غلو می کنند اما وقتی که وارد پروژه کاری مشترک می شوند ، می بینید که این طور نیست و از پس قول هایی که داده اند نمی توانند برآیند . همچنین ممکن است که یکی از طرفین، دیگر نیازی به شریک نداشته باشد و همین موجب شود که قراردادشان فسخ شود .

راهکارهایی برای داشتن یک شراکت موفقیت آمیز

بایدها و نباید های شراکت در کسب و کار6

برای آن که شراکت با مشکلی رو به رو نشود ، لازم است که برای آن چارچوبی تعیین شود و سهم هر کدام از افراد ، از نظر منافعی که کسب می کنند و انرژی ای که صرف می کنند و سرمایه ای که می گذارند در آن مشخص باشد . راه حل دیگر ، کار کردن روی فرهنگ شرکا و کار گروهی و نوشتن یک قرارداد سفت و سخت حقوقی است. از طرف دیگر ، لازم است که ادعاهای افراد در شروع کار واقعی باشد و در ادامه مسیر شراکت ، بتوان روی آن حساب باز کرد و برای آن ، تضمینی ارائه داد .

محتویات یک قرارداد حقوقی

قراردادی که در ابتدای کار بین شرکا نوشته می شود ، باید شامل نکات زیر باشد :

  • میزان اختیار عزل و نصب افراد برای هر یک از شرکا
  • حق رای دادن هر کدام از شرکا
  • مقدار پولی که هر یک از شرکا برای سرمایه گذاری در این کار ، باید با خود بیاورند .
  • نحوه تقسیم سود بین شرکا
  • نحوه حل اختلافاتی که ممکن است بین شرکا ایجاد شود .

جلوگیری از بروز اختلاف بین شرکا

بایدها و نباید های شراکت در کسب و کار7

وقتی که از کار شراکتی صحبت به میان می آید، همیشه باید به یاد داشته باشیم که ممکن است اختلافات و درگیری هایی بین شرکا ایجاد شود. مهمترین عامل بروز این اختلافات غیر حرفه ای بودن افرادیست که وارد کار مشارکتی می شوند. برای جلوگیری از این اختلافات باید از همان ابتدا وظایف و اختیارات و تعهدات هر کدام از طرفین را مشخص کنید و از همه مسائل بزرگ و کوچک، رفع ابهام نمایید .

لازم است که همگی ارزش های اخلاقی شراکت را رعایت کنند و احترام متقابل بین افراد گذاشته شود . در این میان فرقی ندارد که هر کدام از افراد از چه تخصصی برخوردارند و چه مقدار در سرمایه گذاری شراکت دارند و در نهایت ، موجب چه منافعی می شوند بلکه هر کدام در هر جایگاهی که هستند باید فرهنگ شراکت را رعایت کنند و به یکدیگر احترام متقابل بگذارند .

نتیجه گیری

در یک همکاری و شراکت سالم طرفین به قدری به هم نزدیک و با یکدیگر صمیمی می شوند که خودشان هم تعجب می کنند چون هر کاری که شما یا شرکایتان انجام می دهید بر همدیگر اثر می گذارند و شراکت ، شما را به حدی به هم نزدیک می کند که اگر احیانا هم دچار ضرر و زیان شدید به خودتان نگرانی راه نمی دهید و همین که می دانید در شکست و پیروزی تان نفر دیگری هم با شما شریک است.

به شما قوت قلب می دهد و باعث دلگرمی شما می شود و در حقیقت شریک کاری تان را به عضوی از خانواده تان تبدیل می کند؛ با این تفاوت که اعضای خانواده تان را نمی توانید انتخاب بکنید ولی در انتخاب شریک یا شرکایتان آزادی عمل دارید و از آنجایی که سود و منافعتان مشترک است باید در این زمینه بهترین انتخاب را داشته باشید . همه افراد باید به هدفی که دارند ، پایبند باشند و این هدف مشترک را مقدس بدانند وگرنه شریک شدن با کسی که به موفقیت شرکت اهمیتی نمی دهد اصلا کار عاقلانه ای نیست .

Bilin

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید