Entrepreneur

افسانه کارآفرینی داستان آن کارآفرینی است که در این سرزمین به شدت در تکاپواست و مانند یک قهرمان به نظر میرسد. در حقیقت کارآفرین، تصویری از یک انسان قوی همانند هرکول است. یک مرد یا یک زن که در مقابل همه مشکلات به تنهایی ایستاده و شجاعانه در مقابل سختیهای پیش رومقاومت میکند. مانند مردی که از صخرههای خطرناک با شیب بسیار تند بالا میرود. او تمام این مشقات را برای تحقق بخشیدن به آرزویش که ایجاد یک کسب وکار موفق است تحمل می کند. این افسانه بوی شرافت، تعالی و تلاشهای مافوق بشری می دهد و نشأت گرفته از یک تعهد تحسین آمیز برای رسیدن به ایده های فراتر از یک زندگی عادی است. خوب، ممکن است چنین افرادی وجود داشته باشند، ولی تجربه به من میگوید که تعدادشان بسیار کم است.

در طول دو دهه اخیر، هزاران نفر را می شناسم که کسب وکار کوچکی به راه انداخته اند. اما واقعاً تعداد بسیار کمی از آنها کارآفرین واقعی بوده اند. همه آنها دارای آرزوهایی بوده اند، اما اغلب آنها را فراموش می کنند و اشتیاقشان برای بالا رفتن، تبدیل به ترس از ارتفاعات می شود. صخره ها تبدیل به سطوحی می شوند که به جای بالا رفتن فقط به آن میچسبند.

مطالب خواندنی : چهار کلید موفقیت شغلی تخصص، تمایز، تقسیم بندی و تمرکز

خستگی در چهره آنها موج میزند و دیگر از آن شور و شوق خبری نیست. مگر همه آنها روزی کارآفرین نبودند؟ در هر صورت همه آنها کسب وکار خودشان را آغاز کرده بودند. پس حتماً پشت آن رؤیایی بوده که حاضر شده اند دست به چنین ریسکی بزنند.

اما، آگر اینچنین است، آن رؤیا کجاست؟ چرا از بین رفته است ؟ پس کجاست آن کارآفرینی که آن کار را شروع کرده بود؟ جواب ساده است.

افسانه کارآفرینی

آنگاه افسانه ما یک سوءتفاهم در مورد کسانی بود که به اسم کارآفرین کسب وکاری را شروع می کنند. سوءتفاهمی که به قیمت از دست دادن تمام سرمایه، فرصتها و تباه کردن زندگی مان تمام می شد. من اسم آن افسانه یا سوءتفاهم را افسانه کارآفرینی می گذارم.

باور اشتباهی که بین مردم رایج شده این است که کسب وکارهای کوچک توسط کارآفرینان راه اندازی می شوند، در صورتیکه اکثراً اینگونه نیست. پس چه کسانی و به چه علت کسب وکارهای کوچک را تأسیس می کنند؟

شوک کارآفرینی

برای درک کامل افسانه کارآفرینی ، فرض کنید قصد دارید کسب و کاری را آغاز کنید. ابتدا باید ببینید قبلا کجا بوده اند و اگر فکر میکنید وقت آن رسیده کسب و کاری برای خود راه اندازی کنید اکنون کجا قرار گرفته اید؟

اگر مثل اکثرافرادی که میشناسم باشی، حتما برای شخص یا اشخاص دیگری کارکرده ای.

چه کار میکردی؟

ممکن است شما هم همانند اکثر افرادی که وارد کسب و کار خودشان میشوند نجار، مکانیک، اپراتور ماشین آلات، کتابدار، نگه دارنده سگها، نقشه کش، آرایشگر، برنامه نویس، دکتر، نویسنده، گرافیست، حسابدار، طراح دکوراسیون داخلی، لوله کش و یا یک فروشنده بوده اید، اما هرچه که بوده اید شما کار تخصصی خود را انجام میدادید و احتمالا در کار خودتان مهارت داشتید، ولی در نهایت برای کس دیگری کار میکردید.

سپس، یک روز بدون هیچ دلیل خاصی اتفاقی میافتد. ممکن است علت آن تغییرات آب و هوا، جشن تولد، فارغ التحصیلی فرزندتان از دبیرستان، حقوقی که پایان ماه دریافت کرده اند و یا نگاه چپ چپ رئیستان باشد که خوشایند نبوده و باعث شده تا شما احساس کنید که او قدر زحمات شما را که عامل اصلی موفقیتهایش بوده اید را درک نکرده و یا هر چیز دیگری.

اما مهم نیست چه اتفاقی افتاده است. مهم این است که روزی بدون هیچ دلیل مشخصی ناگهان دچار شوک کارآفرینی می شوید. از آن روز به بعد زندگی شما دگرگون میشود .

افسانه کارآفرینی

درون ذهنتان صدای کسی را میشنوید که میگوید: «چرا بایستی این کار را انجام دهم؟ چرا بایستی برای کسی دیگر کار کنم؟ من که بیش تر از او میدانم. اگر من نبودم او به اینجا نمی رسید. هرکس میتواند یک کسب و کار را اداره کند، پس چرا من برای یک احمق کار می کنم؟»

هیجان مستقل شدن و راه اندازی یک کسب و کار وجودتان را تسخیر میکند. اندیشه استقلال همه جا شما را دنبال میکند.

تصور اینکه خودتان رئیس خودتان هستید و کارها را همانگونه که خودتان می خواهید انجام میدهید، به طور وسوسه انگیزی جذاب و دوست داشتنی میشود.

اما زمانی که دچار شوک کارآفرینی می شوید دیگر آسایش ندارید و نمی توانید از دست آن خلاص شوید و شما مجبورید کسب وکار خودتان را شروع کنید.

برگرفته از کتاب افسانه کارافرینی

مدیران ایران

موضوعاتی که در دسته کسب و کار پوشش داده میشود
آمار و اطلاعات فضای کسب و کار . قوانین فضای کسب و کار . کارآفرینی . کسب و کار اینترنتی . موفقیت و کسب و کار

Bilin
modiriran

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید