httpsinseo

زمانی که از اکثر مدیران کسب و کارهای اینترنتی سوال می کنیم که چرا پروتکل سایت و فروشگاه خودتان را به https تغییر داده اید پاسخ می دهند که گوگل اعلام کرده است، این پروتکل دارای سیگنال تاثیر گذار در نتایج جستجو است که در نتایج رتبه بندی و سئو می تواند به خوبی کمک کند و تاثیر گذار است. از طرفی هم اگر به امنیت سایتتان اهمیت می دهید می توانید به این موضوع پی ببرید که استفاده نکردن از پروتکل https می تواند به رتبه ی سایت شما ضربه وارد کند .

https یک پروتکلی است که تا همین چند وقت پیش فقط توسط سایت های فروشگاهی یا اصطلاحا تجارت الکترونیکی استفاده می شد .حالا موضوعی که در اینجا وجود دارد این است که آیا واقعا پروتکل https  که این روزها بسیار این اصطلاح را می شنویم ارزشی دارد که مدیران کسب و کار های اینترنتی را درگیر کرده تا به فکر تغییر این پروتکل باشند تا بتوانند در ابتدا کسب و کار و فعالیت اینترنتی خودشان را از نظر امنیت تضمین نموده و سپس برای مشتریان اعتماد سازی انجام دهند .

معرفی روش کد گذاری ssl  و چرا ما نیاز به استفاده از این پروتکل داریم ؟

در ادامه این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت .

در ابتدا یک معرفی از پروتکل http ارائه می دهیم تا با این پروتکل آشنا شوید :

پروتکل http مخفف کلمه ی hypertext transfer protocol می باشد که به معنی پروتکل یا قوانین انتقال ابر متن است .این پروتکل اجازه می دهد تا بین سرویس های مختلف  ارتباط برقرار شود در اصل برای انتقال داده ها از یک وب سرور به یک مرورگر برای نمایش صفحات وب استفاده می شود. مشکلی که در اینجا وجود دارد و باعث نگرانی اکثر وب مستر ها شده این است که این پروتکل رمز نگاری نشده است و درهنگام انتقال اطلاعات بین دو سیستم ممکن است که شخص سومی هم به این اطلاعات دسترسی پیدا کند و از اطلاعات سو استفاده کند .

مطالب خواندنی : رفع خطای ۵۰۴ Gateway Timeout و بهینه سازی سایت

در اینجا برای رفع این مشکل اکثرا از پروتکل https استفاده می کنند زیرا در کلمه، حرف s مخفف کلمه ی secure یعنی امن شدن ، ایمنی است، در این نوع پروتکل از گواهینامه ssl certificate  استفاده می شود این گواهینامه باعث می شود که شما بتوانید یک ارتباط امن و سالم با بازدید کنندگان و یا مشتریان خود داشته باشید ، با استفاده از این گواهینامه، این تضمین به شما داده می شود که اطلاعاتی در این بین رد و بدل می شوند دارای عملیات رمز نگاری بود و از دست اشخاص غریبه (هکر ها) دور خواهد ماند.

سایت هایی که در زمینه های مختلفی فعالیت می کنند و برای آن ها داده های سایتشان بسیار مهم است و داده های حساسی را تبادل می کنند امنیت اطلاعات نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. در سایت های فروشگاه های اینترنتی دقت کرده اید که در صفحه پرداخت از این پروتکل استفاده شده است همچنین در زمانی که یک کاربر می خواهد در سایتی ثبت نام کند از این پروتکل استفاده می شود به این دلیل که اطلاعات شخصی کاربر در هنگام تبادل اطلاعات به سرقت نرود و به هکرها نرسد .

اگر کمی واقع بینانه تر به این موضوع نگاه کنیم ، سوالی پیش می آید این است که آیا واقعا پروتکل https امنیت سایت یا کسب و کار اینترنتی ما را بالا می برد و سایت ما را در مقابل حمله هکر ها حفظ می کند یا خیر ؟

در پاسخ به این سوال باید اینطور مطرح کرد که مدیران کسب و کار های اینترنتی و سایت های مختلف باور دارند که با استفاده از پروتکل https می توانند امنیت سایت خود را تضمین کنند و مطمئن شوند که سایت کاملا امنی دارن؟ حقیقت امر اینطور نیست ، حقیقت این است که با استفاده از این پروتکل نیز وب سایت شما بطور کامل حفاظت نمی شود و ممکن است سایت شما همچنان در معرض حملات هکرها و آسیب بد افزار ها قرار بگیرد. اما امنیت سایت شما به نسبت پروتکل HTTP بالاتر خواهد رفت و می تواند تا حدودی به سایت شما کمک کند .

اما یکی از مواردی که خیلی از مدیران کسب و کارهای اینترنتی را به سمت خود جذب کرده است تاثیر پروتکل https در سئو است، در ادامه می خواهیم ببینیم که آیا https در سئوی سایت شما تاثیری دارد یا خیر ؟

وقتی کسب و کار اینترنتی خودتان را راه اندازی می کنید و روند رو به رشدی را طی می نمایید باید همواره با الگوریتم های گوگل پیشرفت کنید، الگوریتم های گوگل هر چند وقت یکبار تغییر پیدا می کنند علت این کار گوگل این است که ارزش کار سایت ها را بالا ببرد و سایت هایی که واقعا در تلاش هستند و محتوای ناب را تولید می کنند شناسایی کرده و به آن ها امتیاز دهد .طبق تحقیقاتی که سایت ahrefs انجام داد درصد سایت هایی که از https استفاده می کنند در رتبه های ۱ تا ۳ به مراتب بالاتر از ۴ تا ۱۰ است .

همچنین سایت معروف moz هم اعلام کرده است که ۳۰ درصد از سایت هایی که در رتبه بالای نتایج جستجو قرار دارند از https استفاده کرده اند،با این تعریفات استفاده از https به عنوان یک تاکتیک بهبود دهنده سئو معرفی شده است .

گوگل به طور واضح و روشن اعلام کرده است که استفاده از https در سایت ها و کسب و کار های اینترنتی می تواند در بهبود سئوی آن ها تاثیر مثبت و خوبی را بگذارد .

امنیت : با استفاده از این پروتکل دامنه ی خودتان را ایمن می کنید، زیرا با استفاده از این کار اطلاعات شخصیتان توسط هکرها و افراد مختلف به سرقت نخواهد رفت .

رمز گذاری اطلاعات : با استفاده از این پروتکل شا می توانید اطمینان بیشتری نسبت به ارسال اطلاعات مهم و حساس خود داشته باشید .

نتیجه گیری:

اگر شما یک شخص فعال در حوزه بهینه سازی و سئو هستید و به افرادی که با آنها کار می کنید و در ارتباط هستید پیشنهاد بدهید که از https استفاده نکنند سخت در اشتباه هستید و شاید آن ها را دوست ندارید .

 

با تشکر از توجه شما امیدواریم از مقاله نکات طلائی استفاده از پروتکل HTTPS و تاثیر آن در سئو لذت برده باشید

 

Bilin

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here