Untitled-6

خطای ۴۰۴ Not Found Error چیست

ارور ۴۰۴ Not Found Error به معنای پیدا نشدن است، خطای ۴۰۴ یک کد وضعیت از پروتکل HTTP از نوع خطاهای مهم رده ۴XX است به این معنا که صفحه‌ی وب‌سایتی که شما در پی دسترسی به آن هستید، بر روی سِرورش قابل دسترسی نیست. ارور ۴۰۴ که معنای یافت نشد را دارد، غالباَ به وسیله‌ی وب‌سایت‌ها، سفارشی‌سازی می‌شوند. یعنی برخی وب سایت ها نحوه نمایش ارور ۴۰۴ را تغییر داده و بر اساس سیایت های داخلی آن سایت باز طراحی می‌شود.

برخی از راه‌های متداولی که از طریق آن می‌توانید با خطای ۴۰۴ را حل کنید ما در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

نمایش ارور ۴۰۴ Not Found شکل های مختلفی دارد:

۴۰۴ Error
۴۰۴ Not Found
Error 404
The requested URL [URL] was not found on this server
HTTP 404
۴۰۴ Error
Error 404 Not Found
۴۰۴ File or Directory Not Found
HTTP 404 Not Found
۴۰۴ Page Not Found

خطاهای مربوط به ارور ۴۰۴ ، ممکن است در هر مرورگر یا سیستم عاملی پدیدار شود. بیشتر خطاهای ۴۰۴ Not Found ، مربوط به مرورگر اینترنت، درست همان گونه که صفحات وب، (در مرورگر) نمایش داده می‌شوند، نشان داده می‌شوند.

در مرورگر اینترنت اکسپلورر (IE)  خطای “The webpage cannot be found” معمولا بیانگر خطای HTTP 404 است اما اگر از مقالات دسته خطاهای مهم در سئو ما، خطای ۴۰۰ را مطالعه کرده باشید متوجه خواهید شد که IE برای خطای ۴۰۰ و خطای ۴۰۴ یک پیغام را نشان می‌دهد، و برای آنکه بتوانید تشخیص دهید کدام خطا است، کافی است عنوان مرورگر را مشاهده کنید تا نوع خطا را دریابید.

مطالب خواندنی : بهینه سازی سایت ( CDN ) رفع ارور Use a Content Delivery Network

دلایل بروز خطای HTTP 404

خطای ۴۰۴ از نظر فنی، خطایی از سمت کاربر است تا خطا از سمت سرویس‌دهنده (سرور). که به صورت ضمنی بر این موضوع دلالت دارد که این خطا ناشی از اشتباه شما (کاربران) است؛ اشتباه در نوشتن صحیح آدرس اینترنتی و یا این که صفحه‌ی (مورد نظر) منتقل شده است و یا آن صفحه از وب سایت حذف شده است و شما از این موضوع اطلاع ندارید.

احتمال دیگر این است که وب سایتی صفحه یا منبعی را جابه‌جا کند ولی این کار را بدون آدرس‌دهی از نشانی اینترنتی قدیمی به نشانی جدید انجام داده باشد (ریدایرکت صورت نگیرد). وقتی این اتفاق روی می‌دهد به جای این که به صفحه‌ی جدید هدایت شوید با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شوید.

نکته: گاهی اوقات سرورهای وب (سرویس‌دهنده‌های وب) مربوط به خدمات اطلاعات اینترنتی مایکروسافت، با اضافه کردن پسوندِ عددی بعد از ۴۰۴، اطلاعات تخصصی بیشتری را در مورد علت بروز خطاهای ۴۰۴ یافت نشد ارائه می‌کنند،  مثلاَ خطای HTTP 404.3- یافت نشد که به این معنا است که در نوع ضمیمه‌های چندمنظوره‌ی اینترنت، محدودیت وجود داشته است. ما از فهرست کامل این ارقام که به ۴۰۴ اضافه می‌شوند به شرح زیر است.

۴۰۴٫۰ - Not found.
۴۰۴٫۱ - Site Not Found.
۴۰۴٫۲ - ISAPI or CGI restriction.
۴۰۴٫۳ - MIME type restriction.
۴۰۴٫۴ - No handler configured.
۴۰۴٫۵ - Denied by request filtering configuration.
۴۰۴٫۶ - Verb denied.
۴۰۴٫۷ - File extension denied.
۴۰۴٫۸ - Hidden namespace.
۴۰۴٫۹ - File attribute hidden.
۴۰۴٫۱۰ - Request header too long.
۴۰۴٫۱۱ - Request contains double escape sequence.
۴۰۴٫۱۲ - Request contains high-bit characters.
۴۰۴٫۱۳ - Content length too large.
۴۰۴٫۱۴ - Request URL too long.
۴۰۴٫۱۵ - Query string too long.
۴۰۴٫۱۶ - DAV request sent to the static file handler.
۴۰۴٫۱۷ - Dynamic content mapped to the static file handler via a wildcard MIME mapping.
۴۰۴٫۱۸ - Querystring sequence denied.
۴۰۴٫۱۹ - Denied by filtering rule.
۴۰۴٫۲۰ - Too Many URL Segments

به ترتیب معانی آن:

 1. پیدا نشد.
 2. سایت پیدا نشد.
 3. محدودیت در رابط کاربری برنامه‌نویسی برنامه‌ی سرویس‌دهنده‌های اینترنت (ISAPI) یا واسط گذرگاه عمومی (CGI).
 4. محدودیت در نوع MIME.
 5. بدون پیکربندی شده.
 6. رد به علت درخواست فیلترسازی پیکربندی.
 7. فعل رد شده است.
 8. فرمت یا پسوند فایل رد شده است.
 9. فضای نام پنهان.
 10. ویژگی فایل پنهان.
 11. سر صفحه‌ی درخواست‌شده‌ی بسیار طولانی
 12. ۱۱- درخواست دربردارنده‌ی دنباله‌ی گریز دوبرابری است.
 13. ۱۲- درخواست دربردارنده‌ی کاراکترهای بیت بالا است.
 14. ۱۳- حجم محتوا، بیش از حد طولانی است.
 15. ۱۴- درخواست نشانی اینترنتی، بسیار طولانی است.
 16. ۱۵- رشته یا ردیف جستجو، بسیار طولانی است.
 17. ۱۶- درخواست نوشتن و نسخه‌برداری توزیع شده به برنامه‌ی کنترل فایل استاتیک ارسال شده است.
 18. ۱۷- محتوای پویا از طریق علائم هماهنگ‌کننده‌ی MIME ترسیم‌کننده، بر روی برنامه‌ی کنترل فایل استاتیک ترسیم شده است.
 19. ۱۸- توالی ردیف درخواست، رد شده است.
 20. ۱۹- به واسطه‌ی مقررات فیلترکننده رد شده است.
 21. ۲۰- بخش‌های بسیار زیاد نشانی اینترنتی

خطای ۴۰۴ not found را چگونه باید در سمت کاربر رفع کرد

 1. تلاش دوباره برای دسترسی به صفحه‌ی وب از طریق فشردن دکمه‌ی F5 ، کلیک بر روی دکمه‌ی تازه‌سازی یا بارگذاری مجدد (refresh) یا امتحان دوباره‌ی نشانی اینترنتی از نوار آدرس از راه حل های بدیهی در جهت برطرف کردن ارور ۴۰۴ است.
  خطای ۴۰۴ not found ممکن است به علل مختلفی پیدا شود ولو این که واقعاَ هیچ مسئله‌ای وجود نداشته باشد، بنابراین گاهی اوقات یک تجدید تازه‌سازی ساده (رفرش کردن) در بیشتر موارد موجب بارگذاری صفحه‌ای می‌شود که شما در پی آن هستید.
 2. خطاهای انسانی موجود در نشانی اینترنتی (URL) را بررسی کنید. خطای ۴۰۴ که به معنای یافت نشد است، در بسیاری از مواقع به دلیل نگارش نادرستِ نشانی اینترنتی یا کلیک بر روی لینکی که به نشانی اینترنتیِ اشتباهی هدایت می‌کند، به وجود می‌آید.
 3. شما می‌توانید در زمان برخورد با خطای ۴۰۴ به دایرکتوری بالاتر آن آدرس مراجعه کنید، به عنوان مثال:
  مثلاَ اگر نشانی اینترنتی mizfa.com/blog/programming-tutorials/asp-net-mvc/core سبب مواجه شما با خطای ۴۰۴ می‌شود، خب بخ یک دایرکتوری بالاتر رفته یعنی به آدرس mizfa.com/blog/programming-tutorials/asp-net-mvc بروید. چنان چه چیزی که به دنبالش بودید را پیدا نکردید و یا با خطا مواجه شدید، یک بار دیگر این عمل را تکرار کرده و به mizfa.com/blog/programming-tutorials منتقل شوید. این کار سبب هدایت شما در همان راستایی می‌شود که در پی آن هستید هر چند این روش در برخی آدرس‌ها پاسخگو نیست، حال اگر دوباره با خطا روبه‌رو شدید خب به آدرس mizfa.com/blog بروید، بالاخره به یک ادرس صحیح میرسید.
  نکته: اگر شما تمام راه‌هایی که در بالا ذکر شده است را انجام دادید و به صفحه‌ی اصلی سایت برگشتید، برای دستیابی به اطلاعاتی که به دنبال آن هستید، به انجام یک فرایند جستجو (در باکس سرچ سایت) دست بزنید. اگر سایت فاقد قابلیت جستجو بود، با استفاده از لینک‌های دسته‌بندی که در سایت است، جستجو  را ادامه دهید و یا در گوگل آن چیزی را که دنبالش هستید را به همراه نام دامنه مدنظر سرچ کنید. بر روی این لینک کلیک کنید تا بهتر متوجه شوید.
 4. صفحه‌ سایتی که به دنبالش هستید را در یک موتور جستجوگر مثل گوگل، جستجو کنید. این احتمال وجود دارد که نشانی اینترنتی‌ که در دست دارید، اشتباه باشد، در این صورت یک جستجوی سریع در موتورهای جستجوگری مانند بینگ یا گوگل، شما را به آن چه که به دنبالش هستید برساند.
  اگر صفحه‌ای که به دنبالش بودید را بالاخره پیدا کردید، بخش نشانه‌گذاری (bookmark) یا علاقه‌مندی‌های (Favorite) خود را جهت جلوگیری از بروز خطای HTTP 404  در آینده، به روزرسانی کنید.
 5. اگر برای شما مشخص شد که خطای ۴۰۴ ، تنها برای شما (سیستم شما) رخ می‌دهد، حافظه‌یِ پنهانِ مرورگر (browser’s cache) خود را پاک کنید. به عنوان مثال اگر با تلفن همراه خود می‌توانید به یک نشانی اینترنتی دسترسی پیدا کنید ولی تبلتتان نمی‌تواند به آن صفحه وارد شود، پاکسازی حافظه‌ی پنهان مرورگری که روی تبلتتان نصب است می‌تواند گره‌گشا باشد.
  همچنین باید توجه داشته باشید که اگر پاکسازی حافظه‌ی پنهان، کارساز نبود، پاکسازی کوکی‌های مرورگر (browser’s cookies) و یا دستکم یکی از کوکی‌های آن را که در درخواست وب‌سایت شما مداخله می‌کند، انجام دهید.
 6. و سرانجام این که اگر همه‌ی مواردی که در بالا اشاره شد با شکست مواجه شد، به طور مستقیم با وب‌سایت تماس بگیرد. اگر آن‌ها صفحه‌ای را حذف کنند، ازین پس خطای ۴۰۴ کاملا درست است و آن‌ها قادر خواهند بود که به شما بگویند چه بکنید. اما اگر آن‌ها صفحه‌ای را منتقل کرده باشند و به جای هدایت بازدیدکنندگان (سایت) به صفحه‌ی جدید؛ این انتقال، سبب ایجاد خطای ۴۰۴ شده باشد، خوشحال خواهند شد که گزارش این اشکال را از شما دریافت کرده و نسبت به رفع آن اقدام کنند.

اشتباهات دیگری که مشابه‌ی خطای ۴۰۴ است

پیام‌های خطای زیر با ۴۰۴ not found یافت نشد مرتبط هستند زیرا همه‌ی آن‌ها به خطاهای مربوط به سرویس گیرنده (کاربر) مربوط می‌شوند.

خطای ۴۰۰ Bad Request ، خطای ۴۰۱ Unauthorized، خطای ۴۰۳ Forbidden، ارور ۴۰۸ Request Timeout .

کدهای وضعیت HTTP متعددی که مربوط به سرویس‌دهنده (سرور) باشد نیز وجود دارد از جمله پیغام ۵۰۰ که به بروز خطای داخلی در سرور اشاره دارد که لیست این گونه خطاها در قسمت خطاهای ۵xx سرور قابل دسترس است.

در آینده این مقاله تکمیل خواهد شد و نحوه رفع ارور ۴۰۴ در سمت سرور و همینطور افزونه ۴۰۴ برای وردپرس و جوملا که برای مدیریت چنین مشکلاتی در سایت هستند به شکل کاملا اشاره خواهیم کرد چرا که این موضوع می‌تواند بر روی بهبود تجربه کاربری و همینطور سئو سایت تاثیر گذار باشید.

 

Bilin
mizfa

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here